Учора Сейм Литви ратифікував Конституцію ЄС. «За» висловився 71 із 100 депутатів Сейму, «проти» — п'ятеро. Але ця подія пройшла тихо і непомітно в Європі, яка перебувала у траурному настрої після провалу позавчорашнього конституційного референдуму в Голландії. В країні тюльпанів, корів та млинів референдум проводився вперше в її історії і мав лише консультаційний характер. Але уряд Яна Петера Балкененде заявив, що прислухається до голосу народу, якщо явка виборців буде вищою 30 відсотків. 63 відсотки голландських виборців скористалися з шансу, який у їхній країні трапляється раз у житті, і віддали на референдумі свій голос. За попередніми результатами (остаточні будуть оголошені 6 червня), 62 відсотки учасників референдуму відхилили Конституцію об'єднаної Європи, а 38 підтримали її. Несподіванок не сталося, бо саме такі цифри давали опитування виборців перед проведенням референдуму. Але, попри очікуваність голландського «nee», воно стало ще більшим шоком для Європи, ніж сказане минулої неділі французами «non».
«Голландське «ні» обіцяє тяжкі часи для Європи», — так прокоментував результати референдуму голова Єврокомісії Жозеф Мануель Баррозу. Одночасно він закликав ті 13 країн-членів ЄС, які ще не здійснили процес ратифікації Конституції, утриматися від односторонніх рішень про відмову від цього процесу до брюссельського саміту ЄС 16-17 червня, який має стати «засіданням кризового штабу» з пошуку шляхів виходу з колапсової ситуації. Криза може набрати незворотного характеру після того, як французи та голландці «знайдуть третього». Справа в тому, що на 10 липня заплановане проведення конституційного референдуму в Люксембурзі, й опитування громадської думки вказують на те, що мешканці цієї маленької країни можуть піти за прикладом сусідів і також скажуть «ні».
Після «ні» французів та голландців у європейських ЗМІ панує дух чорного песимізму. Німецький канал громадського телебачення ZDF називає ці події «політичним землетрусом» та вважає, що «всі наслідки таких рішень наразі важко передбачити». Італійська преса вважає результати франко-голландського голосування черговим ударом, ляпасом і копняком для Європейського Союзу. Газета «Кор'єре делла Сера» знову реанімує як рецепт виходу з кризи стару ідею «Європи двох швидкостей», тобто поділу ЄС на країни багатші та інтегровані й бідні та ще не цілком готові до інтеграції. «Від голландського «ні» ЄС розпадається на шматки», — робить висновок проурядове видання «Джорнале». І ще раз нагадує, що збудником кризи став «турецький синдром», тобто страх європейців перед вступом до ЄС Туреччини. Бельгійська преса рясніє заголовками на зразок «Другий цвях до труни» та «Конституція на ложі смерті». Німецьке видання британської газети «Файненшл Таймс» пише, що відхилення французами та голландцями засадничого документа ЄС перетворює його на «купу паперу». «Європа перебуває у небезпеці», — попереджає газета.