Прогулятися вуличками стародавнього Києва чи сучасної столиці, побачити всі православні храми та католицькі костели, будинки молитви протестантів, мусульманські мечеті, сакральні споруди іудеїв і караїмську кенасу, які колись існували у місті, послухати хорові співи найславетніших київських хорів... Сьогодні все це можна зробити, не полишаючи офісу чи квартири, а найголовніше — не відходячи від свого улюбленого комп'ютера. Якщо, звичайно, ви маєте лазерний диск під назвою «Храми Києва» від видавництва 3меdіa, який нещодавно презентували у столичній мерії. Як пояснив начальник Головного управління внутрішньої політики КМДА Олесь Петік, електронна енциклопедія містить матеріали, які пояснюють назви храмів, розповідають про їхніх фундаторів, будівничих і дослідників, дають системний виклад історії сакральних споруд міста (навіть тих, які не збереглися до нашого часу). Крім того, до видання увійшли описи християнських свят, ікон, богословських понять і життєписи святих та 3 години літургійного співу. Основний елемент енциклопедії — довідка, яка може містити художню або документальну цитату, музичний фрагмент чи карту-схему.
Як розповів директор видавництва 3меdіa Ігор Тарасов, диск висвітлює історію храмобудування в Києві від моменту заснування і до 2001 року. Розгорнута хронологічна таблиця дає відомості не тільки про роки та події, а й про діячів, які жили в ті часи, та споруди, які тоді з'являлися — починаючи від давньої церкви святого Іллі (найдавнішого із християнських храмів, відомих за писемними джерелами) і закінчуючи Успенським собором, реконструйованим 2000 року. Церковний календар показує день, на який припадає православне свято, і розповідає про те, як це свято відзначалось у давнину і сьогодні (плюс музика і фотографії). А за бажання можна пошукати цікавинки у картах Києва, найдавніша з яких датована тисячним роком. А ще можна накласти на старовинну карту (скажімо, 1686 року) сітку сучасних вулиць, і прослідкувати, наскільки розрослася столиця за три століття. Якщо ж ви втомитесь від комп'ютерної мандрівки, варто увімкнути автоперегляд і насолодитися слайд-шоу під духовну музику...
За словами дослідника київської старовини Михайла Кальницького (одного з «батьків» електронної енциклопедії), над «Храмами Києва» працювали близько 30 авторів — фахівців у області історії, релігії, архітектури та музикознавства і, природно, програмісти, які перенесли всю інформацію на лазерні носії. Раніше писалися книги, путівники по святих місцях, але все це треба шукати в біблiотеках або ж в архівах, і не завжди інформація доступна для звичайного читача. Теперішня молодь узагалі неохоче береться за книгу, а от диск — інша річ! Яскравий, доступний (що не значить примітивний) електронний архів займає небагато місця і відповідає усім вимогам сучасності.