Міщанський суд Москви вчора нарешті закінчив зачитування вироку у справі колишнього голови компанії ЮКОС Михайла Ходорковського, голови МФО МЕНАТЕП Платона Лебедєва та колишнього директора АТЗТ «Волна» Андрія Крайнова. Суд визнав Ходорковського винним у здійсненні дев'яти злочинів за шістьма статтями КК Росії і засудив його до 9 років ув'язнення в колонії загального режиму. Лебедєва визнано винним у скоєнні восьми злочинів за шістьма статтями КК РФ і також засуджено до 9 років ув'язнення. Крайнов отримав 5 років умовно, повідомляє інтернет-агенція «Газета.Ru». Суд також зобов'язав Ходорковського і Лебедєва виплатити грошові компенсації за цивільними позовами у розмірі 17 млрд. рублів.
Ходорковський сказав у заключному слові: «Вирок мені зрозумілий. Це — пам'ятник басманному правосуддю». Суд над ним та колегами тривав кілька місяців. Лебедєв перебував під арештом з липня 2003 року, а Ходорковський — із жовтня 2003 року. В останній день читання вироку поблизу приміщення суду проходив мітинг прихильників Ходорковського, а безпеку судового процесу забезпечували більше 600 співробітників правоохоронних органів, включно з 200 військовослужбовцями внутрішніх військ та 40 бійцями ОМОНу.
У перших реакціях на вчорашній вирок російські правозахисники заявляють, що у вироку засудженим міститься політичний підтекст. Голова «Меморіалу» Олег Орлов заявив: «На жаль, такий вирок був очікуваним. Держава заздалегідь вирішила, що його потрібно засудити. Це не правове, а політичне рішення. Це чітка і зрозуміла вказівка бізнесу, що в нашій країні не може бути впливових, незалежних від держави структур». Окремі правозахисники вказують на те, що влада потурбувалася про те, щоб Ходорковський не вийшов на волю до 2008 року, коли відбудуться наступні президентські вибори. У розповсюдженій учора заяві російського руху «За права людини» говориться: «Людожерський вирок Михайлу Ходорковському і Платону Лебедєву — дев'ять років таборів, разом з уже обіцяними Генпрокуратурою новими звинуваченнями, означає кінець найкоротшої в історії сучасної Росії «відлиги».