Схоже, що друга робоча зустріч міністра внутрішніх справ Юрія Луценка із послом США в Україні Джоном Гербстом значно більше сподобалася останньому, ніж та, перша, в лютому. Зрозуміло, тоді можна було обговорювати лише перспективи співпраці, цього разу — її перші результати. Не випадково, отримуючи відповіді на свої «кілька маленьких i великих питань», посол, неодноразово киваючи, промовляв «верi гуд». Особливо коли мова заходила про боротьбу відомства Луценка з корупцією.
Міністр визнав, що повністю це явище подолати не вдалося, але є політична воля, i ніхто в МВС закривати очі на проблему не буде. Водночас є i перешкоди. Юрій Луценко навів приклади із арештом Бориса Колесникова та Івана Різака, які, використовуючи власне службове становище, захоплювали акції та «доїли» бізнесменів на потреби партії. Здавалося б, усе просто — йдеться про чистий кримінал, але учорашні можновладці зчинили галас.
«Ті, хто заявляє про політичні репресії, думають не про Колесникова чи Різака, а про себе, бо пов'язані. Коли я розповів депутату Нестору Шуфричу, що Різак обвинувачується через те, що кошти, зібрані у підприємців під тиском, клав на рахунки СДПУ(о), той сказав: «Виходить, сидітимемо всі...» Йому видніше, але наше законодавство в цьому питанні дуже жорстке», — розповів Луценко. Джон Гербст, звісно, зрадів бажанню МВС України подолати корупцію, але він чув, що корупціонери є і в новій владі, тому вважає, що боротися з цим явищем слід всебічно. Міністр частково погодився з послом, бо не виключає, «що у декого з нової влади з'являється бажання повторити подвиги попередників». Декого з них уже викрито i знято з посади, але ж багато хто з новопризначених керівників не встиг зробити певних господарчих дій, які можна було б вивчити на предмет законності. Розплата за корупцію буде однаковою i для колишніх, i для нинішніх, обiцяє Юрiй Луценко.
Джон Гербст зазначив, що відповідною програмою допомоги на 2005 рік передбачено покращення систем внутрішніх комунікацій правоохоронців, до того ж днями Вашингтон затвердить кандидатуру радника з питань антикорупційних дій при амбасадi США, який приїде в Україну i співпрацюватиме із «силовиками». Американців зацікавила й заява Президента Ющенка у Кишиневі на саміті ГУУАМ про створення віртуального агентства боротьби з корупцією. Тут США теж раді допомогти. А ось Луценко повідомив, що вже за місяць МВС проведе тендер з комп'ютеризації всіх працівників ДАІ. Отже, невдовзі всі «сержанти Петренки» володітимуть не стільки «жезловою грамотою», як комп'ютерною.
Від міністра стало відомо й про нові результати міліції у розслідуванні виборчих фальсифікацій і порушень. Наразі МВС порушило вже 500 кримінальних справ, з яких 111 направлено до суду. Загалом по «виборчих справах» проходить майже 6 тисяч осіб, з них 70 — безпосередніх організаторів. Більшість винних використовували відкріпні талони по декілька разів, а насправді цих людей просто використали. Тому на розгляді парламенту зараз перебуває законопроект, що передбачає амністію виконавцям порушень під час виборів, але суворе покарання для організаторів.