Цього року в день перепоховання Шевченка до Канева прибуло в десятки разів більше людей, ніж завжди. Багатьох на відвідини святої для українців гори надихнув приклад Президента Ющенка, який буває 22 травня на Тарасовій могилі щороку, а цього разу приїхав із візитом уже в ролі глави держави. Вперше в такий знаменний день на Чернечу гору пiшки зійшла разом верхівка української влади — і Президент (він виділявся вишиванкою), і Прем'єр, і Голова Верховної Ради. Тут же вони вголос заявили про свій намір об'єднати на парламентських виборах 2006 року свої політичні сили, а саме — партії «Народний союз «Наша України» (почесним головою якої є Віктор Ющенко), Блоку Юлії Тимошенко та Народної партії (яку очолює Володимир Литвин).
Президент України заявив, що треба переступити через свою гординю і «об'єднатися заради завтрашнього дня», та зазначив, що не уявляє, як можна світогляд і цінності, з якими ці три сили йшли на помаранчеву революцію, зараз «поділити на політичні комірки». «Я впевнений, нас поєднує, як і в листопаді минулого року, так і сьогодні, надія на те, щоб була вільна, незалежна, багата Україна. Ми не прийшли красти, ми не прийшли ділити чиїсь комбінати, чиїсь заводи, ми представляємо чесну владу і ми хочемо на правді, на згоді зробити цю справу», — сказав Віктор Ющенко.
Юлія Тимошенко наголосила на відповідальності влади перед кожною людиною і зазначила, що всією душею підтримує єднання, «політичну діяльність разом на багато-багато років наперед», а саме в такі дні, як річниця шевченківського перепоховання, «незручно думати про щось дріб'язкове, про якусь суєту, інтриги, що заважають працювати команді».
Володимир Литвин нагадав, що українці мають сьогодні третій унікальний шанс «витворити державу Україна»: «Ми просто зобов'язані, приречені бути разом». Спікер парламенту додав, що для реалізації великих перспектив України необхідно «не тільки клястися у вірності Тарасу Шевченку, але жити і любити Україну, тому що її любив Тарас Григорович, а також консолідуватися в головному, принциповому».
Цей день у Каневі став справжнім святом. Сяяло сонце, цвіли квіти, усміхалися люди, які слухали пісень (у Каневі відбувався музичний фестиваль «Кобзар форевер») і просто відпочивали. При цьому звідусіль чулося багато суржику і російської мови, вражали молоді пари, які російською, з поодинокими українськими словами, просилися пройти в натовпі, аби покласти квіти на могилу Тараса. Багато з них цього дня, можливо, вперше дозволили собі визнати, що їхній народ і їхня земля для них — найкращі.
«Якщо в тому році Кучма приїхав-поїхав, і людей було мало, то сьогодні тут народ справді святкує, і разом з нами Президент, який дивиться нам в очі, — каже заступник голови Спілки офіцерів Івано-Франківщини Євген Сохан, який мало не щороку 22 травня приїжджає до Канева. — Якщо в нас буде розуміння і ми дивитимемося один одному в очі, ми зможемо все стерпіти, все перенести і все зробити». Наприкінці 1980-х пан Сохан працював керуючим Ощадбанком в області, тоді за його фінансового сприяння франківці закупили «Кобзарі» й передали їх у міста Східної України, щоб не бідкатися, що там не знають української мови, а відкрити для співвітчизників і мову, й буття нації.
Увечері, уже в Києві, за підтримки Президента і Української народної партії, у Палаці «Україна» відбувся концерт української класики на слова Шевченка «Могутня музика могутнього народу». Відкриваючи концерт, народний депутат, голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» Павло Мовчан зазначив: «144 роки ми ходили манівцями до Шевченка, нам показували, з якого боку до нього слід підходити. Сьогодні, коли на Чернечій горі вперше за багато років уся українська влада була поруч, ми усвідомили, що без Шевченка, без його програми ми не матимемо України, яку відстоювали на морозі на Майдані».