Промислові відвали найбільших металургійних гігантів держави — «Запоріжсталі» та «Дніпроспецсталі», Запорізького заводу феросплавів і «Запоріжкоксу» — займають територію у 240 гектарів. Упродовж понад 60 років, із часу заснування підприємств, там накопичувалися відходи металургійного виробництва, неякісна сталь та вироби. На сьогодні ці поклади вимірюються десятками мільйонів тонн. За попередніми оцінками, лише з відвалів «Дніпроспецсталі» (приблизно третина від загальної кількості) можна видобути металу на 2 млрд. доларів. Тому не дивно, що тут, особливо вночі, не припиняється активна «самодіяльність»: старателі шукають металеві залишки.
Про те, що справа ця вельми прибуткова, у регіоні ходять легенди. На відвалах працюють не лише одинаки-аматори, а насамперед, бригади кваліфікованих працівників, оснащені видобувною технікою. Навіть існує власна «служба безпеки» — досить з'явитись на території стороннім, як мобільним зв'язком про це сповіщають копачів. Тобто територія відвалів розподілена між напівкримінальними комерційними структурами, внаслідок незаконної діяльності яких держава зазнає колосальних збитків.
Зрештою, навіть Президент України Віктор Ющенко зацікавився цим «бізнесом» і видав доручення щодо впорядкування надрокористування, припинення неконтрольованих і протиправних дій з боку комерційних структур у сфері використання корисних копалин та продуктів їх переробки. Згідно з цим дорученням правоохоронці здійснили низку перевірок шлакових відвалів металургійних підприємств Запорізької області.
«Працівники міліції спільно з представниками «Запоріжсталі» перевірили інформацію про те, що окремі громадяни та організації незаконно видобувають металевий скарб на території цеху шлакопереробки, який є на дальніх відвалах підприємства, — каже начальник ГУБОЗ МВС України Сергій Корнич. — Тим більше що така діяльність порушує екологічну ситуацію: засипається дніпровська затока, дачні ділянки, завдається шкода й самому підприємству. Наприклад, залізничні колії, що прокладені по території балки Середньої, адміністрація була змушена вивести з експлуатації, оскільки у деяких місцях рейки просто звисають над рукотворною прірвою, створеною мисливцями за металом. Саме тому сумнозвісна балка Середня — зона особливої уваги для правоохоронців та місцевої влади».
На цій території УБОЗ виявив аж 9 залишених екскаваторів. Звісно, власники техніки не дають про себе знати — їм розголос ні до чого. Дві землерийні машини було одразу вилучено, а сім інших вивезти з території відвалів відразу не вдалося: техніка частково розкомплектована. Ті, хто працював на ній, демонтували деякі запчастини. Наразі матеріали цієї справи передано до податкової адміністрації для визнання техніки такою, що не має господаря та конфіскації її на користь держави.
Також здійснено комплексну перевірку однієї з дільниць «Дніпроспецсталі», яка виявила низку грубих порушень проектних умов розробки шлакових відвалів, що призвело до створення техногенно-екологічної загрози для району та забруднення басейну Дніпра. Крім того, територію в 11 тисяч кв. метрів займають несанкціоновані звалища. В результаті незаконної діяльності сімох комерційних структур, які розробляли відвали ділянки «Дніпроспецсталь—2», державі завдано збитків на суму майже 4 мільйони гривень. Аби відшкодувати їх, на порушників будуть накладені штрафи.
Юрій САХНО.