Спеціальна комісія Сенату США, вивчивши знайдені в Іраку та оприлюднені в ООН документи, дійшла висновку щодо зловживань Саддама Хусейна у рамках програми «Нафта в обмін на харчі». Нагадаємо, ця розроблена ООН і запроваджена в середині 90-х років програма дозволяла Іраку легальний імпорт нафти під наглядом ООН, щоб за виручені гроші купувати харчі й медикаменти. З'ясувалося, що Хусейн використовував отримані таким чином доходи для вирішення своїх темних інтересів та на хабарі закордонним політикам. У звіті комісії Сенату США робиться висновок, що більшу частину хабарів отримували російські політики, зокрема колишній голова адміністрації президента Росії Олександр Волошин та голова Ліберально-демократичної партії, заступник голови Держдуми Володимир Жириновський.
Американці встановили, що Волошин, який очолював адміністрацію Бориса Єльцина та, впродовж короткого часу, Володимира Путіна, разом зі спільниками заробив у 1999—2003 роках 3 млн. доларів завдяки ліцензіям, що були подаровані йому Хусейном, повідомляє газета «Вашингтон Пост». Лідер російських націонал-шовіністів Жириновський, який неодноразово зустрічався в Іраку з Саддамом, заробив на експорті іракської нафти ще більше — 8,7 млн. доларів. Відповідно до звіту, 30 відсотків нафти в рамках програми «Нафта в обмін на харчі» потрапляло до Росії, хоча Росія не має в ній потреби, бо сама є експортером цієї сировини. Документи, а також свідчення перед сенатською комісією колишніх віце-прем'єра Таріка Азіза та віце-президента Іраку Таха Ясіна Рамадана підтвердили, що Саддам давав хабарі Волошину та Жириновському з метою заручитися російською підтримкою під час голосувань у Раді безпеки ООН, де Росія має право вето.
Саддам купував не лише росіян. Минулого тижня комісія Сенату США оприлюднила документи, з яких випливає, що на програмі «Нафта в обмін на харчі» непогано поживилися завжди прихильні до Багдада британський політик, депутат парламенту Джордж Гелловвей та колишній міністр закордонних справ Франції Шарль Паскуа.
МЗС Росії заявило, що американці наразі не надали Москві жодних конкретних документів, які підтверджують корумпованість російських політиків. Жириновський у властивому йому клоунадно-жорсткому тоні також заперечив, що отримував хабарі від іракського режиму. Не визнали звинувачень і панове Гелловвей та Паскуа.
Саддам і роздавав хабарі, і сам отримував їх. Уже висунуто кримінальні звинувачення нафтовому магнату з Техасу Девіду Чалмерсу, громадянину Болгарії Людмилу Діонісієві та британцю Джону Ірвінгу за дачу хабарів іракському режиму з метою отримати від нього ліцензії на продаж нафти в рамках програми ООН.