Сьогодні в моді все «натуральне» або «природне» — кому яка назва більш імпонує. Ніби з-під землі вигулькують «бабусі Нюри» з диво-травичками, що допомагають від усіх захворювань, які тільки існують на планеті. От і виникла своєрідна «пастка» для хворих, що надають перевагу саме рідненьким лікарським травам, а не заморським лікам з фантастичними назвами. Як відрізнити справжню лікувальну траву від «бовтанки»?
«Рівень радіонуклідів у травах чітко контролюється, починаючи з трагічного 1986 року. Першою цим зайнялася Ленінградська інспекція (ще за часів СРСР), згодом, протягом початку 90-х років цей процес було дещо послаблено, що спричинило появу на ринку неефективних лікарських трав. На щастя, згодом контроль значно посилили — на території кожного солідного підприємства було створено спеціальні лабораторії з обладнанням, яке визначає екологічну безпечність сировини. Спеціальний прилад визначає рівень радіонуклідів за 10—15 хвилин. Хоча ми все ж таки намагаємось завозити сировину з екологічно чистих регіонів — приміром Західної України та Криму», — розповів Сергій Добровольський, головний інженер ЗАТ «Ліктрави».
За його словами, варто посилити контроль за невеличкими приватними підприємствами, які виробляють продукцію під невинною назвою «фіточай». Саме фіточаї не проходять лабораторних дослідів, лише експертизу. Замість помітки «Радіологічний контроль гарантовано», ви можете побачити на упаковці такого чаю позначку «ТУ» — і низку цифр. Тим часом контроль технічних умов виробникові пройти значно легше, ніж радіологічний.
Крім того, як правило, ці чаї не дають лікувального ефекту. «На поличках будь-якої аптеки ви, мабуть, помічали чаї, які нібито лікують від конкретного захворювання: «протиракові», «проти серцево-судинних захворювань» і т. iн. — так це просто абсурд, — каже Сергій Добровольський. — У даному випадку порушуються не лише професійні, а й морально-етичні норми, адже відомо, що фіточаї можуть виступати лише як оздоровчо-профілактичні препарати у лікуванні таких серйозних хвороб, але в жодному випадку не усунуть захворювання».
Сергій Добровольський розповів, що на українському ринку заготівлі трав також є свої нюанси. Існує у Вінницькій області таке містечко Бершадь. Саме тут розташовано стихійний ринок сировини, сюди приїжджають закордонні закупівельники лікарських трав. Через цей ринок проходить близько 300 тонн сировини за рік.
Що найцікавіше, через кордон лікарські рослини перевозять, як звичайне... сіно. Адже сіно митом не обкладають! Врешті-решт, українські підприємства закуповують ту саму траву за кордоном, але в 1,5-2 рази дорожче. Наші західні сусіди лише розводять руками від здивування, а ми завозимо лікарські трави (ту саму ромашку) з Єгипту, Польщі, Македонії. Екзотично, але геть не економічно...
Ольга ГЛАДКОВСЬКА.