Свою участь у ІІІ саміті Ради Європи (РЄ), який відбудеться у Варшаві 16—17 травня, вже підтвердили 21 президент та 18 прем'єр-міністрів європейських країн, повідомляє польська інформагенція ПАП. Це третя така представницька зустріч лідерів Європи за всі 56 років існування організації. На саміті будуть присутніми, зокрема, Президент України Віктор Ющенко та канцлер Німеччини Герхард Шредер. Наразі не відомо, чи прибуде прем'єр-міністр Франції Жан-П'єр Раффарен, який минулої суботи переніс операцію видалення жовчного міхура. Натомість позавчора МЗС Росії повідомило, що російську делегацію очолить міністр закордонних справ Сергій Лавров. Це перший випадок, коли Росія буде представлена на саміті делегацією такого низького рангу.
На саміті, який відбуватиметься у Королівському замку Варшави, будуть почергово головувати президент Польщі Александер Кваснєвський та прем'єр-міністр Марек Белка. Лідери Європи мають прийняти політичну декларацію, план дій та декларацію про співпрацю між Радою Європи і Організацією з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ). Їм також будуть запропоновані для підпису три угоди: про боротьбу з тероризмом, боротьбу з торгівлею людьми та у справі запобігання відмивання брудних грошей. Якщо ці угоди будуть підписані, то надалі кожна з них отримає назву «Варшавська угода про...»
У вчорашньому коментарі стосовно відмови Путіна прибути на саміт російська «Нєзавісімая газєта» пише, що причиною цього стали неприхильне ставлення багатьох членів РЄ до російської політики в Чечні, придушення незалежних російських ЗМІ, обмеження демократичних свобод громадян Росії та «антиросійська кампанія в польських ЗМІ». Одночасно газета нагадує, що попередній президент Росії Борис Єльцин вважав своїм обов'язком бути присутнім на попередніх двох самітах РЄ: 1993 року у Відні та 1997 року у Страсбурзі. «НГ» також зауважує, що Путін ігнорує зустріч у Варшаві, але натомість у жовтні 2003 року з невідомих причин був присутнім, як перший і єдиний європейський лідер, на саміті Організації ісламської конференції в Малайзії.
Про хворобливу реакцію Володимира Путіна на будь-яку критику, навіть найбільш справедливу, відомо всьому світу. З огляду на це, як написала вчора британська газета «Файненшл Таймс», під час перебування 9 травня в Москві на святкуваннях 60-ї річниці перемоги над фашистами президент США Джордж Буш та інші лідери Заходу намагалися уникати проблеми, про яку Путін не бажає розмовляти, — про війну в Чечні. Ймовірно, відмовою від візиту до Варшави Путін намагається в черговий раз заплющити очі на неприємне та вберегти свої ніжні вуха і надмірно роздуте его.