Напередодні 9 травня у всіх, хто завітає до Державного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році», буде можливість на власні очі побачити, якою ціною кувалася перемога. Отже, 8 травня, 12.00, село Нові Петрівці Вишгородського району. Саме тут київський клуб «Червона зірка» покаже військово-історичне дійство про події далекого 1943 року. Нагадаємо, що восени 1943-го тут тривали запеклі бої за Київ. Здобувши у кровопролитних боях Лютізький плацдарм, радянські війська звідси завдали ворогу нищівного удару, а в самих Нових Петрівцях розміщувався командний пункт 1-го Українського фронту. Як це було, і планують нагадати члени «Червоної зірки».
Учора, коли «УМ» зателефонувала до Музею «Битва за Київ», там активно готувалися до театралізованого дійства: рили окопи, готували укріплення, підганяли військову техніку. Словом, все має бути, як у воєнному 43-му. У виставі, зазначили в музеї, бере участь величезна кількість людей. Всі вони будуть перевдягнені у форму тих часів (як радянських військ, так і німецьких) і відповідно озброєні та екіпіровані. Як повідомляє прес-служба Міноборони, до театралізованого дійства навіть залучать діючий зразок легендарного танка часів Великої Вітчизняної війни — Т-34 та малу авіацію. «Бої» точитимуться, як і належить, — із вибухами, стріляниною, «втратами» і «пораненнями». А після закінчення битви можна буде побачити те, чого не було у далекому 1943-му: як «радянські» і «німецькі» вояки разом відпочивають і діляться враженнями про «бій».
Щоб доїхати до музею у Нових Петрівцях, від станції метро «Героїв Дніпра» слід сісти на автобус № 792 (вул. Ватутіна). Додамо лише, що, окрім вистави, в самому музеї можна побачити чимало цікавого: на заповідній території площею 8 гектарів збережено 650 метрів ходів сполучення , а також бліндажі й командно-спостережні пункти генерала армії Ватутіна, генерала-полковника Москаленка, генерала-лейтенанта Хрущова та генерала-лейтенанта танкових військ Рибалка. На території виставлено також зразки бойової техніки часів війни, розгорнуто діараму «Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 р.», присвячену Київській наступальній операції.
Учора в музеї побував перший віце-прем'єр Анатолій Кінах. Разом із ветеранами він поклав квіти до пам'ятника героям Лютізького плацдарму та переглянув експозицію музею. А потім повідомив присутнім, що очолюваний ним Український союз промисловців і підприємців планує створити історичний комплекс «Ратне поле» на місці Лютізького плацдарму. На першому етапі для будівництва комплексу передбачається виділити 250—270 тисяч гривень, які, зокрема, буде витрачено на відновлення командно-спостережного пункту, який існував на Лютізькому плацдармі, та на побудову каплиці.
Анастасія БАГАЛІКА.