Олександр Усик презентував легендарну відтворену мозаїку в Лондоні

16.07.2025
Олександр Усик презентував легендарну відтворену мозаїку в Лондоні

Олександр Усик і Владислав Чечоткін. (Фото надане Rozetka.)

Чемпіон світу з боксу в надважкій вазі Олександр Усик разом із сером Річардом Бренсоном відкрив мозаїку «Боривітер» у столиці Великої Британії.
 
Це перший івент Усика в межах тижня в Лондоні, де вже в суботу відбудеться бій української легенди з Данієлем Дюбуа.
 
Відкриття відбулося на Трафальгарській площі і зібрало британських парламентаріїв, українських дипломатів, діячів культури, всі вони висловили підтримку Україні в її боротьбі за свободу, повідомляє ГО Ukraine WOW.
 
Завітали Джастін Саймонс, заступниця мера Лондона з питань культури та креативних індустрій, і Алекс Собел, голова парламентської групи у справах України та депутат парламенту Великої Британії.
 
Оригінальну роботу «Боривітер» створили у Маріуполі влітку 1967 року художники-монументалісти під керівництвом видатної української мисткині Алли Горської. Через три роки її, одну з лідерок руху шістдесятників, убили радянські спецслужби. 
 
У 2022 році легендарна мозаїка зазнала серйозних пошкоджень під час російського вторгнення. 
 
Щоб привернути увагу світу до української культури, нещодавно 15 художників-монументалістів і дослідників на чолі з Оленою Зарецькою відтворили мозаїку з точністю до найменших деталей.
 
Спочатку «Боривітер» презентували у Києві. А Лондон став першою європейською столицею в межах турне мозаїки.
 
Організатором події у Великій Британії стали Фонд Олександра Усика та British-Ukrainian Aid за підтримки Міністерства закордонних справ України, членів британського парламенту та мерії Лондона.
 
«Дякую, Велика Британіє, за підтримку України. Ми сильні разом! Росія нищить українську культуру. Росія нищить наші домівки, лікарні, школи. Росія нищить життя українців. Але ми вистоїмо. Ми переможемо. Ми відбудуємо нашу країну.  Як мозаїку – фрагмент за фрагментом», — сказав Олександр Усик, чемпіон світу з боксу та засновник Usyk Foundation.
 
Він також закликав долучитися до збору. — Home Again — більше, ніж просто житло. Це місце, де 64 українські родини, що втратили свої домівки через війну, знову зможуть відчути спокій, безпеку і тепло. Ми будуємо не просто стіни — ми створюємо майбутнє, де кожна дитина має змогу зростати з вірою у краще».
 
«Ми досі не знаємо, в якому стані «Боривітер» у Маріуполі, — мозаїка захована всередині будівлі, огородженої парканом. Але ми знаємо, що одного дня зможемо відновити її. А поки точна копія «Боривітра» починає свою подорож тут, у самому серці Лондона. Чи могла коли-небудь Алла Горська уявити, що «Боривітер» стоятиме на Трафальгарській площі, йому аплодуватимуть люди з усього світу і він стане символом української свободи та волі? Думаю, зараз вона усміхається до нас із небес», — прокоментувала Ярослава Гресь, співзасновниця ГО Ukraine WOW.
 
«Ми віримо, що «Боривітер» здивує, надихне і дасть надію, що все втрачене може бути відновлено. Він стане голосом українського мистецтва і в Україні, і за кордоном. Боривітер — це вільний і гордий сокіл. Ніхто не уособлює його краще, ніж наш чемпіон Олександр Усик», — каже Владислав Чечоткін, співзасновник найбільшого українського маркетплейсу, який із ГО Ukraine і Фондом Алли Горської та Віктора Зарецького відтворили мозаїку з точністю до найменших деталей та забезпечують її подорож світом.
 
Проєкт на Трафальгарській площі підтримав сер Річард Бренсон, засновник Virgin Group і Virgin Unite: «Народ України захищає значно більше, ніж власний суверенітет і національну ідентичність. Його боротьба — це також захист демократії, свободи та верховенства права. Важливо визнавати ту постійну жертву, яку приносять українці, та підтримувати їх у відновленні своєї культури, домівок і життя».