Національна спілка театральних діячів збирає заявки на участь у проєкті «Лабораторія мюзиклу»

11.06.2025
Національна спілка театральних діячів збирає заявки на участь у проєкті «Лабораторія мюзиклу»

Національна спілка театральних діячів України постійно організовує навчання і майстер-класи. (Архівне фото НСТДУ.)

До 14 червня Національна спілка театральних діячів України на своєму сайті збирає електронні заявки для участі в освітньо-мистецькому проєкті «Лабораторія мюзиклу».
 
Він відбувається у межах конкурсної програми «Культура під час війни» Українського культурного фонду. Участь у проєкті безкоштовна.
 
Лабораторія складатиметься з трьох етапів: перша резиденція (4–9 липня), друга резиденція (кінець серпня) і перформативні презентації робіт (перша половина жовтня). Учасниками проєкту стануть загалом 10 драматургів та композиторів.
 
Вони об’єднаються у творчі дуети, щоб розробити лібрето й музику до нових сценічних творів на основі української літератури, історичних подій та біографій видатних українців.
 
Результатом мають стати 5 написаних лібрето мюзиклів та 5 створених музичних номерів до кожного з них, які будуть презентовані на сценах українських театрів для публіки та фахової спільноти.
 
Голова Національної спілки театральних діячів України Богдан Струтинський каже, що «Лабораторія мюзиклу» є вже шостим проєктом НСТДУ, спрямованим на створення нових драматургічних творів. Із 2019 року провели п’ять «Лабораторій драматургії», під час яких було написано понад 40 п’єс. Третину з них втілено на сценах українських театрів.
 
Мюзикл — це синтетичний театральний жанр, який поєднує драматургію, музику, пісню та хореографію. Він не завжди є розважальною історією, як, наприклад, культовий бродвейський мюзикл «Sugar, або В джазі тільки дівчата», — у Національній опереті у Києві за 10 крайніх років нещодавно відбувся 105-й його показ.
 
У цьому ж театрі йде створена українськими авторами найпомітніша в останні роки постановка «Тигролови» за відомим твором Івана Багряного. Прем’єра відбулася влітку 2023 року.
 
Учасників та учасниць освітньо-мистецького проєкту «Лабораторія мюзиклу» на всіх етапах, від ідеї до презентації роботи, супроводжуватимуть куратори — відома драматургиня і письменниця Лєна Лягушонкова та головний диригент Національної оперети України, викладач Сергій Дідок.
 
У Києві заплановано лекції, майстеркласи, дискусії, обговорення, роботу в парах композиторів і драматургів, індивідуальні консультації з кураторами.
 
Після конкурсного відбору склад учасників оголосять після 20 червня. Богдан Струтинський каже: «Лабораторія мюзиклу — це наш перший крок у напрямку розвитку саме цього жанру, і ми щиро раді відкривати нову сторінку в історії сучасного українського театру».
 
Тим часом до 1 липня, так само на сайті НСТДУ, триває прийом заявок на триденну майстерню для акторів/ок, режисерів/ок та людей інших театральних професій, залучених у постановочний процес у театрі. У цій черговій Літній школі НСТДУ  25–27 липня в Києві вчитимуться 15 осіб.
 
Тема — «Театр без насилля: створення безпечного простору під час репетицій». Майстерня відбувається у партнерстві з громадською організацією «Театр змін».
 
Застосовуватимуть методику Форум-театру, яка описана та широко популяризована бразильським театральним режисером Аугусто Боалем. Вона дозволяє створити виставу на основі життєвого досвіду про проблему, яка непокоїть.
 
Форум-вистава завершується на піку конфлікту, щоб дати змогу глядачам втрутитися та запропонувати свої стратегії змін, а отже — спільно пошукати відповіді з групою, яка створила виставу і прагне змінити суспільно значущу проблему в своєму місті, громаді, країні.