Спочатку ця історія викликала асоціацію з «короткометражкою», якою дотепні українці вирішили подратувати схиблених на війні московитів.
Втім, коли фури з літаючими безпілотниками виявилися реальністю, «Павутину» фахівці одразу ж вписали до військової історії всіх часів і народів.
Для влаштування такого грандіозного повітряно-вогняного шоу в глибокому тилу ворога потрібно мати дійсно геніальний розум.
«А ви думали, що Україна — так просто? — процитував Ліну Костенко глава СБУ Василь Малюк, коментуючи результати спецоперації. — Україна — це супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі котки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни».
На сьогодні відомо, що троянські фури, завантажені будиночками з дронами-квадрокоптерами, під’їхали до п’яти російських аеродромів — «Оленья» у Мурманській області, «Біла» в Іркутській, «Дягілєво в Рязанській, «Іваново» в Іванівській та «Українка» в Амурській.
В останньому випадку літаки вціліли, оскільки вантажівка вибухнула до злету безпілотників. Але й без цього «урожай» видався рясним. За лічені хвилини окупанти втратили третину власної бойової авіації, що належить до так званої ядерної тріади.
Отож один із найпотужніших козирів путіна у цій війні явно ослаб. За словами фахівців, тепер він може покладатися переважно на парк підводних субмарин, бази яких розглядаються як чергова мішень СБУ.
Уражені летовища — ключові аеродроми рашистських бомбардувальників, що нищать українські міста. До речі, на «Оленьї» разом з потужними Ту-95МС дрони підірвали крилаті ракети Х-101, які якраз готували до чергового масового удару. Загалом безпілотники, за даними СБУ, розбили і пошкодили 41 крилату машину.
Збиті з пантелику спецслужби росії наразі «трусять» фури по всій країні, створюючи на дорогах кілометрові черги. Шукають вони також власника всіх зафрахтованих вантажівок, яким виявився уродженець України.
Основним засобом ураження стали 117 FPV-дронів «Оса» української компанії First Contact. Їх вартість не йде в жодне порівняння з ціною втрачених окупантами літаків.
Відновити потужний парк бойових машин росія не зможе й із суто технічних причин через санкції, адже таємно ввезти мікросхеми ще можна, а більш габаритні комплектуючі — досить проблематично.
Отож кремлівський маніяк, що звик лякати світ ядерною дубинкою, сховався в одному зі своїх численних бункерів й не показує носа кілька днів поспіль. Він чинить так завжди в моменти розпачу, страху і люті.
«Павутина» отримала й суто психологічний резонанс. До 1 червня Дональд Трамп і чимало західних експертів вважали, що Україна на даному етапі явно програє росії у затяжній кровопролитній війні.
Але, оскільки СБУ підготувала унікальну спецоперацію таємно і без допомоги США та Великої Британії, думки різко змінилися. Тепер колишні песимісти наперебій перераховують варіанти потенційних ударів.
Мовляв, «Павутину» українці плели довгих півтора року, тож, напевно, за цей час вигадали не одну приголомшливу оказію. Бойові дії та руйнівні спеціальні проєкти стали буденною реальністю країни-агресорки. А це вже зовсім інша історія.
Втім кремлівські терористи продовжують поводитися так, ніби доля України остаточно вирішена на їхню користь. Зокрема у Стамбулі, де в понеділок проходив другий тур перемовин щодо 30-денного перемир’я, окупанти запропонували зупинити вогонь лише для того, аби вивезти тіла загиблих з поля бою. Зрештою реальним результатом діалогу стала лише домовленість про обмін військовополоненими.
В цілому ж рашисти й далі включають заїжджену платівку зі старими вимогами, не демонструючи жодних поступок зі свого боку. Крім цього, на відміну від України, росія не подала свій варіант меморандуму до зустрічі, чим у підсумку забезпечила її непродуктивність.