На різних горизонтах. Українські легіонери провели сезон у провідних європейських лігах зі змінним успіхом

28.05.2025
На різних горизонтах. Українські легіонери провели сезон у провідних європейських лігах зі змінним успіхом

Роман Яремчук став другим найкращим бомбардиром «Олімпіакоса» та допоміг афінцям зробити золотий «дубль». (Фото з сайту isport.ua.)

Кінець травня у футбольному світі завжди асоціюється з фіналом сезону в провідних європейських лігах — минулого тижня остаточно визначились усі чемпіони, призери та команди-невдахи, які покинуть елітні дивізіони, а також позиції команд українських легіонерів.
 
Найчисельніший десант представників української збірної — в Англії, і сезон на Туманному Альбіоні наші «збірники» провели по-різному.
 
Проривним вийшов цей рік для 21-річного півзахисника «Брентфорда» Єгора Ярмолюка, який поступово став гравцем стартового складу «бджіл», загалом зігравши в АПЛ 31 матч.
 
Завдяки цьому прогресу Єгор уже дебютував за національну збірну, а в «молодіжці» перед Євро U21 на нього розраховують як на одного з лідерів.
 
Стабільно відіграв цей футбольний рік за «Евертон» Віталій Миколенко: «іриски» після повернення на тренерську лавку Девіда Моєса забезпечили собі місце в еліті задовго до кінця сезону, а ексдинамівець провів 35 матчів.
 
Наприкінці чемпіонату Віталію вдалось відзначитись і результативними діями: його гол і результативна передача допомогли обіграти «Фулхем» та «Ньюкасл» відповідно.
 
На новий рівень разом із «Борнмутом» вийшов Ілля Забарний. «Вишні» до останнього боролись за єврокубки, а їхніх головних зірок (серед яких і Забарний) тепер переманюють до себе заможніші клуби.
 
«Борнмут» уже продав за 60 мільйонів євро до «Реала» партнера Іллі по центру захисту, іспанця Хейсена, а до «Ліверпуля» має приєднатись фланговий захисник Мілош Керкез.
 
Придивляються топкоманди і до Забарного — українцем, якого «вишні» оцінюють у 50 мільйонів фунтів, подейкують, цікавляться «ПСЖ», «Ньюкасл» та «Манчестер Сіті». Утім після продажу двох зірок «Борнмут», імовірно, захоче зберегти вихованця «Динамо» в себе хоча б до зими. 
 
Натомість відверто провальним вийшов рік для вінгера «Челсі» Михайла Мудрика — «десятка» «аристократів» не грає з грудня 2024-го через позитивний допінг-тест, і якихось новин про Михайла після його відсторонення обмаль.
 
Однак Мудрик може стати переможцем Ліги конференцій: цього тижня лондонці у фіналі розіграють трофей у протистоянні з «Бетісом», а українець відзначився трьома голами ще на груповій стадії турніру.
 
Не надто багато цьогоріч виходив на поле й Олександр Зінченко, який, програвши конкуренцію молодшому Льюїс-Скеллі, перетворився в «Арсеналі» на гравця ротації — Мікель Артета вже майже не розраховує на Сашка у вирішальних матчах.
 
На цьому тлі чутки про потенційну зміну клубу — не дивина. Взимку Зінченком цікавились дортмундська «Боруссія» та «Атлетико» — не виключено, що вони повернуться до цього трансферу вже влітку.
 
Вдало зіграв пів року за «Плімут» у Чемпіоншипі Максим Таловєров, привернувши увагу сильнішх клубів. Але «пілігрими» так і не змогли врятуватись від вильоту, тож на Максима майже напевне чекає зміна команди — грати у третьому англійському дивізіоні він навряд чи захоче.
 
Після казкового попереднього сезону не так добре пішли справи цьогоріч у наших легіонерів в Іспанії. Андрій Лунін, який торік був основним воротарем «Реала» і допоміг мадридцям тріумфувати у Ла Лізі і Лізі чемпіонів, після повернення Тібо Куртуа сів у запас — у його активі лише 14 матчів.
 
Іспанські медіа вже активно пишуть про те, що Андрій хоче змінити клуб — ним цікавляться «Мілан», «Астон Вілла» та «Галатасарай», але й «Реал» начебто хоче заробити на трансфері не менше 25 мільйонів євро.
 
Після сенсаційної «бронзи» в Ла Лізі торік «не пішов» сезон і в «Жирони» загалом, і в нашого Віктора Циганкова зокрема. Каталонці, втративши Довбика, Савіньйо та ще кількох лідерів, були навіть близькими до вильоту, але таки зберегли прописку в еліті за кілька турів до кінця сезону.
 
А Циганков через травми зумів відзначитись лише двома голами та п’ятьма асистами. Серед позитиву — дебют за першу команду «Жирони» 19-річного українського голкіпера Владислава Крапивцова.
 
Непростий сезон у новому клубі — «Ромі» — видався і для Артема Довбика. Після статусу найкращого бомбардира Ла Ліги торік Артема часто критикували в Італії. Проте в дебютному сезоні він зумів забити 17 голів та допоміг «вовкам» кваліфікуватись до Ліги Європи.
 
Водночас через складну травму лише десять матчів за «Дженоа» зіграв Руслан Маліновський. А Віктор Коваленко, який повернувся до «Емполі» після піврічного «простою», не допоміг команді уникнути вильоту до Серії B.
 
Попри статус запасного та чутки про зміну клубу взимку, на мажорній ноті завершив рік в «Олімпіакосі» Роман Яремчук. Разом з афінським клубом нападник збірної України зробив золотий «дубль», тріумфувавши і в чемпіонаті, і в Кубку Греції. В активі Романа, до речі, — вирішальний гол у фіналі Кубка. Загалом Яремчук забив за «Олімпакос» десять м’ячів. 
 
«Вони тебе ховають, а ти здіймаєш трофеї над головою. Скільки разів намагались списати? Але ти не лише встаєш. Ти береш своє. З гордо піднятою головою. Нехай кажуть. У тебе на це лише одна реакція — трофеї над головою», — оцінив свій вдалий сезон Яремчук.