Тушкована, смажена, варена: рецепти з капустою на всі смаки

21.05.2025
Тушкована, смажена, варена: рецепти з капустою на всі смаки

Стейки з капусти — одночасно гарнір і основна страва. (Фото з вiдкритих джерел.)

Колись у дитинстві була така дражнилка: їж капусту — будеш мати попу тлусту.
 
І невтямки було, звідки ж вона візьметься тлуста, коли капуста — доволі низькокалорійний дієтичний продукт?
 
Та ж навпаки: їж капусту — і будеш мати поставу фігуристу.
 
Є чимало страв із цього продукту, які споживають під час різноманітних дієт, аби скинути зайву вагу.
 
І квашена капуста — невід’ємний продукт на столі під час постів, це справжня «таблиця Менделєєва» різноманітних вітамінів, мікроелементів.
 
Не дивно, що вона була чи не основним продуктом харчування, а ще — лікувальним засобом у Стародавніх Греції та Римі, звідки цей овоч і походить.
 
До нас же, ще в часи Київської Русі, капуста прийшла від грецьких колоністів, що поселилися в Криму, а через свою адаптивність до будь-якого клімату цей овоч поширився далеко на північ від свого звичного ареалу.
 
І сьогодні важко уявити собі без капусти українські страви, такі як борщ, голубці, вареники, пиріжки тощо. Нові покоління вигадують нові страви з цього продукту, а ми пропонуємо їх до вашої уваги.

Стейки з молодої капусти

Якщо вам уже набридли салати з капустою, то можете приготувати низькокалорійні, смачні та дуже прості стейки з капусти. Ця страва набула останнім часом неабиякої популярності, отже, її варто приготувати, адже саме зараз капуста ще ніжна, молода, тож і в страві буде такою ж легкотравною.
 
Для цих овочевих стейків нам знадобляться одна головка капусти (вибирайте не в’ялу, а тугеньку, тоді і страва буде соковитіша, та й нарізати капусту буде легше), 600 г курячого філе, одне яйце, два помідори, 3 ст. л. сметани, одна цибулина, 150 г твердого сиру або моцарели, рослинна олія для змащування стейків — приблизно 100 мл, сіль, чорний мелений перець, прованські трави — все, що ви любите, 1 ч. л. сухого часнику (або 2 зубчики свіжого).
 
З капусти знімаємо верхні листочки (якщо вони пошкоджені або в’ялі) та нарізаємо її упоперек на стейки товщиною 2-2,5 см, викладаємо їх на деко, застелене пергаментним папером. Олію змішуємо з сіллю, перцем, прованськими травами та змащуємо нею стейки з обох боків.
 
Готуємо начинку: куряче філе миємо, відрізаємо плівочки та сухожилля, нарізаємо на невеликі кубики і викладаємо в глибоку миску. Помідори також миємо, нарізаємо кубиками і додаємо їх до філе. Сюди ж кладемо дрібно нарізану цибулю, сметану, яйце, сіль, часник і все ретельно перемішуємо. Викладаємо начинку поверх стейків.
 
У розігріту до 180 градусів духовку ставимо деко зі стейками і запікаємо 40 хвилин. Потім виймаємо деко, стейки посипаємо тертим сиром і ставимо назад у духовку ще на 5-10 хвилин, доки сир не розплавиться.
 
Ці ж самі стейки можна приготувати ще простіше, коли замінити філе на фарш (приблизно такої ж ваги — 600 г) — курячий чи свинячий. Уже підготовлені капустяні стейки змащуємо майонезом, викладаємо поверх нього фарш, розрівнюємо його.
 
Тепер на фарш, приправлений сіллю та спеціями (можна взяти для котлет або для шашлику), викладаємо порізану тонкими кільцями цибулю, кружальця помідорів чері, притрушуємо тертим сиром і запікаємо таким самим чином, як і в попередньому варіанті. Ця страва зручна тим, що не потрібно готувати до неї гарнір чи салат — у ній уже все присутнє.

Капустяники, або капустяні котлети

Капустяники — чудовий замінник звичним м’ясним котлетам.
Фото з вiдкритих джерел.
 
Це надзвичайно легка страва, яка смакує не лише вегетаріанцям, особливо, якщо її щедро приправити сметаною або взяти до неї сосиску чи сардельку.
 
Отож беремо грамів 700-800 нашаткованої молодої капусти, одну цибулину, одне яйце, 2-3 ст. л. борошна, сіль та приправи, які любите, олію для смаження.
 
Дрібно нашатковану капусту складаємо в каструлю, заливаємо окропом, закриваємо кришкою та даємо капусті «упріти», щоб вона зм’якла (такі котлетки можна робити й зі старої білокачанної капусти, але тоді її доведеться трошки приварити, щоб вона стала м’якою).
 
Коли капуста зм’якла, відціджуємо її та даємо охолонути. Тим часом нарізаємо невеликими кубиками цибулю, додаємо її до капусти, сюди ж вбиваємо яйце, додаємо борошно, сіль, приправи, все ретельно перемішуємо і формуємо котлетки.
 
На сильно розігріту сковорідку з олією викладаємо наші котлетки та обсмажуємо їх до рум’яної скоринки з обох боків. Ось і все — смакуйте на здоров’я. 
 
Якщо ж трошки заморочитися, то можна приготувати набагато смачніші капустяники, до складу яких входять смажені цибулька та морква, що й посилює смакові якості готової страви.
 
Отож візьмемо 1 кг капусти, одну велику морквину та одну цибулину, 80 г борошна, 100 г сухарів для панірування, 4 яйця, сіль та приправи — до смаку, олію для смаження.
 
Цибулю чистимо та довільно нарізаємо, викладаємо на пательню з олією та присмажуємо до рум’яного кольору. Тоді додаємо до цибулі натерту на грубій тертці моркву, перемішуємо все, накриваємо пательню кришкою і тушкуємо хвилин десять.
 
Тим часом дрібно шаткуємо капусту і також додаємо в пательню, накриваємо і тушкуємо, час від часу помішуючи, доки капуста не стане м’якою.
 
Відставляємо пательню, відкриваємо кришку і даємо капусті вистигнути. Тоді перекладаємо овочеву суміш у глибоку миску, вбиваємо сюди ж яйця, солимо, перчимо, всипаємо борошно та сухарі і перемішуємо все разом. Формуємо з цієї маси котлетки і викладаємо на пательню з розігрітою олією. Смажимо до рум’яної скоринки з обох боків.

Тушкована капуста в сметані

Ця страва смакує саме тоді, коли капуста ще молода й ніжна, тож і страва виходить ніжною. Усі звикли тушкувати капусту з м’ясом та томатною пастою чи соусом, ми ж для соусу використаємо сметану.
 
Отож візьмемо головку капусти, пучок кропу, склянку сметани, одну цибулину, 2 ст. л. масла, сіль та приправи — до смаку.
 
Цибулю чистимо, миємо та нарізаємо кубиками, кладемо в пательню з вершковим маслом та підсмажуємо на невеликому вогні до прозорості. Коли цибуля буде готова, додаємо сметану і тушкуємо так кілька хвилин.
 
Капусту дрібно шаткуємо, кладемо в каструлю і заливаємо окропом, даємо вистигнути. Кріп миємо та дрібно нарізаємо.
 
Капусту відціджуємо, трохи відтискаємо і кладемо назад у каструлю, заливаємо сметанним соусом і ставимо на повільний вогонь тушкуватися при закритій кришці, час від часу перемішуючи.
 
Коли капуста зм’якне, додаємо подрібнений кріп, сіль, спеції, все добре перемішуємо і даємо «помліти» ще кілька хвилин, щоб усі інгредієнти «подружилися» між собою.

Кімчі — корейська квашена капуста

 Кімчі — незвична для українців страва, але любителям гостренького смакуватиме.
Фото з сайту shuba.life.
 
Якщо білокачанна капуста прийшла до нас із Заходу, тобто Середземномор’я, то пекінська — зі Сходу, з Китаю. Без неї важко уявити собі різноманітні салати, але чи знаєте ви, що її можна, як і білокачанну, квасити?
 
Насправді кімчі — це ферментована так звана пекінська капуста в дуже гострому соусі. Корейці готують з неї супи, рагу, просто вживають як гарнір до смаженого м’яса. Позаяк зараз в Україні «пекінку» можна купити в будь-яку пору року, то й проблем із приготуванням цієї страви не виникне.
 
Потрібно 4-5 качанів пекінської капусти (для експерименту візьміть половину від вказаної кількості, тобто дві великі чи три маленькі капустини, відповідно й інгредієнтів для соусу має бути удвічі менше).
 
Для соусу беремо півтори склянки фільтрованої води, шматочок імбиру, головку часнику, один листочок ламінарії (лист норі для суші), 5-6 ст. л. рисової муки, по одному яблуку та груші, пів склянки рибного чи так званого соусу для кімчі (його можна придбати в будь-якому супермаркеті), корейський перець кочукару (шукайте у спеціалізованих магазинах) — багато, можна й цілу коробочку, в якій його продають, але зважайте на свої смаки й потреби.
 
Цей перець зрештою можна замінити паприкою та перцем чилі (хто наскільки любить гострі страви — визначайте самі).
 
У велику глибоку миску наливаємо воду (бажано фільтровану) та всипаємо пів пачки солі, все добре перемішуємо. Капусту промиваємо та розділяємо на чотири частини, занурюємо в солону воду і залишаємо так відмокати на 4-5 годин.
 
Тим часом готуємо гострий соус: у каструльку вливаємо воду і, коли вона закипить, додаємо листок норі, проварюємо кілька хвилин, щоб водорость віддала свої аромати та смак, та виймаємо її.
 
У чашку всипаємо рисову муку, додаємо пів склянки холодної води, все добре розмішуємо і вливаємо до відвару норі, постійно помішуючи. Варимо, доки не утвориться густий «кисіль», відставляємо, щоб він вистиг. 
 
У чашу блендера кладемо почищені та порізані яблуко та грушу, шматочок подрібненого імбиру, зубчики часнику і все ретельно збиваємо до утворення кашки. Перекладаємо цю суміш у миску, сюди ж додаємо вихололий «кисіль», пів чашки рибного соусу (його можна дати й більше — це вже на ваш смак), перець та добре все перемішуємо.
 
Капусту виймаємо з соленої води, промиваємо кілька разів у чистій воді й відтискаємо її. Беремо глибокий пластиковий контейнер для харчових (!) продуктів — у нього будемо складати кімчі.
 
Тепер шматок капусти розкладаємо на стільниці і щедро промащуємо кожен листочок соусом, а потім кладемо капусту в контейнер. І так з кожним куском капусти. Коли вся капуста вже у контейнері, притискаємо її щільно і накриваємо посудину кришкою.
 
«Пекінка» має ферментуватися в контейнері при кімнатній температурі два дні (якщо холодно, як у нас зараз, — то й три дні). Щодня потрібно відкривати контейнер і притискати капусту.
 
Спочатку запах буде дивним для нашого нюху, але на другий-третій день уже відчуватиметься запах бродіння. Тоді капусту вже можна їсти, а контейнер потрібно переставити в холодильник або погріб. 
 
 
Дарка КОХ