За довгу, хоч і теплу, зиму набридли парникові «пластмасові» овочі та консервація.
Так уже хочеться свіжої зелені, овочів, правда, до ґрунтових помідорів-огірків нового врожаю ще доведеться трішки зачекати, проте почався сезон зеленої цибульки, редиски, молодої капусти, ба навіть спаржі — маловідомої для українців овочевої культури, яку на Заході дуже люблять не лише як гарнір, а й як цілком самостійну страву.
Найпоширеніша біла та зелена спаржа, а є ще й фіолетова. Ця культура, як і капуста, містить вітаміни А, С, Е, К, фолієву кислоту, різні мінерали та антиоксиданти, тому її радять споживати всім віковим категоріям, а особливо вагітним.
Біла спаржа має ніжний, тонкий смак, у зеленої він більш виражений. Оскільки готують спаржу всього кілька хвилин, то й корисні речовини вона майже повністю зберігає. До цих ніжних пагонів подають такий само ніжний соус голландез.
І хоча спаржа — задоволення не з дешевих, але повірте, у сезон бодай раз потрібно скуштувати цю неймовірно смачну страву. У німців навіть приказка є: вишня червоніє — спаржа зникає.
А тому користуйтеся сезоном і смакуйте цей делікатес, тим паче чимало українських фермерів почали культивувати цей овоч, тож скоро він буде звичним на столі пересічних українців.
А ще весна потребує від нас деяких зусиль, щоб зігнати набрані за зиму зайві кілограми, підготуватися до пляжного сезону, а що для цього помічне? Правильно, салати, овочеві запіканки, низькокалорійні супи.
Звісно, щоб схуднути, необов’язково бути веганом чи просто вегетаріанцем, адже до овочевого салату можна взяти шматочок відвареного чи запеченого м’ясця або ж риби, омлет чи варене яйце. Тож спробуємо створити весняне меню — смачне, вітамінне, помічне.
Суп із зеленими галушками
Візьмемо 2 л будь-якого бульйону — курячого, телячого або просто овочевого, 4 картоплини, одну цибулину, одну морквину, корінь петрушки чи пастернаку (якщо є), одне яйце, кілька ложок борошна, 2 ст. л. олії та 1 ст. л. масла, свіжий кріп, пучок шпинату (якщо немає, то візьміть листочки молодої кропиви), сіль, перець — до смаку.
Ставимо бульйон на вогонь, доводимо до кипіння, а тоді вкидаємо почищену, помиту та нарізану кубиками картоплю.
На сковороду вливаємо олію та даємо ложку масла, викладаємо почищену та нарізану кубиками цибулю, смажимо, доки вона не стане прозорою, а тоді додаємо натерту на грубій тертці моркву і тушкуємо під закритою кришкою, доки морква не зм’якне.
Шпинат миємо, нарізаємо, кладемо в чашу блендера, вбиваємо туди ж яйце і збиваємо до однорідної маси. Сюди ж додаємо борошно і розколочуємо тісто за консистенцією, як дуже густа сметана.
Коли картопля стане м’якою, додаємо смажену моркву з цибулею, солимо, перчимо і викладаємо чайною ложкою тісто зі шпинатом, утворюючи таким чином маленькі галушечки.
Даємо супу ще покипіти на повільному вогні кілька хвилин, а тоді заправляємо його подрібненим кропом.
Спаржа із соусом голландез
Спаржа — не лише делікатес, а й надзвичайно корисна та вишукана страва.
Фото з відкритих джерел.
Готувати цей овоч можна різними способами — відварювати, смажити або ж запікати. Звісно, найлегше — відварити. Попередньо спаржу потрібно почистити: відрізати тверді кінчики десь на сантиметр (якщо спаржа стара, то й на 3 см), зняти овочечисткою твердий верхній шар (якщо спаржа молоденька, то її навіть не потрібно чистити).
У киплячу підсолену воду закладаємо овочі й відварюємо 3-5 хвилин (пробуємо виделкою, чи вже м’які стебла), далі відціджуємо їх і кладемо в миску з холодною водою та кубиками льоду — тоді зелена спаржа не втратить свій смарагдовий колір (білу спаржу просто відціджуємо).
Тепер готуємо соус голландез (хоча соус краще приготувати заздалегідь, щоб відварену спаржу відразу ще гарячою разом із соусом подавати на стіл). Для нього потрібно взяти 3 жовтки, 1 ст. л. лимонного соку, 1 ч. л. холодної води, неповні пів чайної ложки солі та 60 г вершкового масла.
В миску вбиваємо жовтки, додаємо чайну ложку води і збиваємо вінчиком, тоді додаємо лимонний сік, сіль і далі збиваємо. Ставимо на вогонь каструлю, наполовину наповнену водою, і доводимо воду до кипіння.
Тоді миску з жовтками ставимо на парову баню і, постійно помішуючи, готуємо соус до загустіння. Далі додаємо масло, ретельно перемішуємо і ще кілька хвилин тримаємо на паровій бані, знімаємо соус із плити і ще трошки помішуємо, а вже потім подаємо до спаржі.
Можна додати до соусу дрібку меленого мускатного горіха — тоді він набуде неперевершеного аромату і пікантного смаку (але обережно, не переборщіть із приправою, адже багато смаку — то вже несмак).
Також спаржу можна посмажити: на пательню вливаємо трошечки олії і кладемо ложку вершкового масла. Коли жир розігріється, кладемо вже підготовлену спаржу, накриваємо кришкою і трошки тушкуємо, потім кришку знімаємо, перемішуємо овочі і вже смажимо, доки вони не стануть м’якими.
Посипаємо спаржу сухарями з білої булки, перемішуємо і ще трошки підсмажуємо, щоб сухарі стали хрусткими. Подавати також із соусом голландез.
Салати з редиски
Маринована редиска — цікаво!
Фото з відкритих джерел.
Саме навесні найбільше смакують салати з редиски, бо згодом вона приїдається і хочеться вже інших овочів. Отож користуємося (вже, правда, не першим) врожаєм цього овочу і насолоджуємося стравами з нього.
Найпростіший і найвідоміший ще з часів дитинства — це салат із редиски, зеленої цибульки, кисломолочного сиру та сметани. Можна зробити салат із редиски, зеленого салату різних сортів, кропу, зеленої цибульки, відварених яєчних білків, а заправити його грецьким йогуртом, сіллю та сухими прованськими травами для більшого аромату.
А ви куштували мариновану редиску швидкого приготування? До малосольних огірків ще далеченько, а от малосольну редиску можна приготувати вже зараз.
Отож беремо великий пучок редиски, відрізаємо зелені хвостики, миємо і кладемо в міцний поліетиленовий пакет. Розрівнюємо цей пакет на дощечці і дерев’яним молоточком для відбивних розплющуємо злегка кожну редиску, щоб вона «репнула».
Далі в пакет додаємо по чайній ложці солі та цукру, 50 мл води, 2 ст. л. яблучного оцту, 3 ст. л. олії, 3 розчавлені зубчики часнику, подрібнений кріп і добре струшуємо його, щоб редиска повністю перемішалася з рештою інгредієнтів. Кладемо пакет на ніч у холодильник, а зранку мариновані овочі готові — хрумкі, духмяні, вони стануть чудовим доповненням до гарніру.
Запіканка з молодої капусти
Запіканка з молодої капусти підійде і на вечерю, і на сніданок.
Фото з сайту visnyk.poltava.ua.
Ця запіканка чудово підійде для легкої вечері, а в розігрітому вигляді нею можна і поснідати. За бажанням до неї можна додавати (крім зазначених нижче) й інші інгредієнти — ковбасу, шинку, підсмажений бекон.
Ми ж приготуємо легеньку низькокалорійну страву. Для цього нам знадобляться 500 г молодої капусти, одна цибулина, пучок зелені — кропу, петрушки, 4 яйця, 3 ст. л. майонезу, 5 ст. л. сметани, 50 г борошна, 0,5 ч. л. розпушувача для тіста, по одній чайній ложці чорного меленого перцю та сухого базиліку (можна замінити прованськими чи італійськими травами), сіль (1 ч. л. для капусти і 0,5 ч. л. для заливки), 100-150 г твердого сиру.
Капусту дрібно шаткуємо, посипаємо сіллю і трошки мнемо, щоб вона стала м’якою. Цибулю очищуємо від лушпиння, нарізаємо півкільцями і додаємо до капусти. Зелень прополіскуємо, осушуємо паперовими серветками, дрібно нарізаємо і також додаємо до капусти.
А тепер робимо заливку: в миску вбиваємо яйця, додаємо майонез, сметану, сіль і збиваємо металевим вінчиком до однорідності. В окремій мисочці поєднуємо сухі інгредієнти — борошно, розпушувач, перець, базилік чи трави, все ретельно перемішуємо і додаємо в яєчну суміш. Заливку ще раз збиваємо вінчиком, щоб не було грудочок.
Тепер готуємо форму для запікання. Можна взяти круглу приблизно 24 см в діаметрі або ж іншої форми, головне, щоб вона не була завелика, бо тоненька запіканка вийде, як млинець, — пласкою і сухою.
Дно та боки форми змащуємо олією (маслом, смальцем — байдуже) та посипаємо сухарями для панірування або ж манкою, тоді готова запіканка легше відділятиметься.
У підготовлену форму викладаємо половину капусти, поливаємо її половиною заливки, рівномірно розподіляючи її по всій поверхні, далі викладаємо решту капусти і виливаємо соус, що залишився.
Зверху притрушуємо натертим сиром. Якщо ви хочете ситніший варіант запіканки, тоді до капусти додайте нарізані ковбасу чи шинку, ретельно все перемішайте, а далі — як вище описано.
М’ясні інгредієнти можна замінити на шматочки сиру фета або ж крем-сиру — вийде також дуже смачно.
Отож форма з капустою готова, тоді ставимо її у розігріту до 180 градусів духовку на 40-50 хвилин, слідкуючи, щоб запіканка не пригоріла зверху (якщо у вас електрична духова шафа, то обирайте режим «верх-низ»). Готову страву можна споживати з йогуртом чи кефіром.