Ну що ж, Вашингтон не просто заморозив військову допомогу, він припинив обмін розвідданими.
Це все зроблено, аби ЗСУ тепер було складніше планувати удари, оскільки ключові дані якраз-таки надходили з Пентагону та ЦРУ.
Блокування доступу до супутникових знімків, оперативних даних з дронів і перехоплення розмов спрямовано на те, аби українські захисники втратили можливість точно визначати цілі.
І, як результат, перспектива ще більшого переведення бойових дій у режим хаотичної оборони.
Ба більше, США заборонили Британії ділитись своїми розвідувальними даними з Україною.
Що й почому на війні?
Увесь цей воєнний час цікавить питання: скільки ви, скоти — бізнесмени на крові, заробили на цій війні?
Де твій супутник, Сергію Притуло? На нього українці витратили 600 мільйонів гривень. Схоже, немає його. Народ обікрали вже вкотре.
Поки що британці вирішили не підігрівати тему з виборами в Україні, а, навпаки, кинути всі сили на підігрів воєнних дій. Тому підданий Великої Британії та, найімовірніше, майбутній президент України Валерій Залужний виступив із заявою, що втрати ЗСУ становлять 50 тисяч солдатів, а в росії — 250 тисяч.
Таким чином Залужний натякнув на те, що воювати потрібно далі. І, незважаючи на чутки про те, що представники президента Дональда Трампа ведуть перемовини з ексголовкомом України, він розкритикував США.
Він сказав, що Америка підриває світовий порядок і закладає в голови своїх прихильників сумнів у єдності Європи. Також у своєму свіжому відеозверненні Залужний сказав, що НАТО припинить існування, а росія нападе на Європу. Чи можна вважати, що Валерій Залужний видав базу після настанов Британії?
Хочемо чи ні, але нам доводиться переосмислювати багато чого, що ми називаємо героїзмом, амбіціями, професіоналізмом, дипломатичною компетентністю, історичною відповідальністю державного діяча.
Чорним по білому
У вівторок, 11 березня, почались перемовини України та США щодо припинення війни в Саудівській Аравії. А складові подій переговорного треку декотрі на поверхні, а декотрі сховані за кількарядними лаштунками.
Чи міг Зеленський запобігти розвитку подій в Овальному кабінеті? Гіпотетично, так.
Однак, якщо хочеш зрозуміти всю картину подій, — трохи відійди вбік і охолонь. А потім склади всі пазли заново з нуля. З урахуванням кількох важливих аспектів. Один із них — що скандал спровокував Зеленський, і — навмисно.
Бо моментально Володимир Зеленський став «героєм» в очах піпла, бо свій хлопець, самого Трампа відшив. Плюс підняв свій рейтинг, а це святе. Плюс зірвав угоду, після якої мало настати перемир’я, під час якого мали продовжуватись перемовини з росією про умови миру і у випадку удачі — проведення виборів.
З іншого боку, приблизно така реакція, що була продемонстрована в Овальному кабінеті, з боку США й проглядалась після одного нещодавного рішення Верховної Ради України.
Отже, вже близько року влада, посилаючись на запровадження воєнного стану, який на рівні відповідного Закону, але не Конституції (там ідеться лише про парламентські вибори) втовкмачувала українцям, чому не збирається перезавантажуватись.
Аж тут, після перемоги Дональда Трампа, офіційний Вашингтон висловив тверде сподівання, що Україна проведе президентські та парламентські вибори до кінця 2025 року, якщо найближчими місяцями буде досягнуто угоди про припинення вогню з Росією.
І, щоб трохи збити натиск партнерів, 25 лютого народні депутати України ухвалили рішення провести вибори президента в Україні лише після закінчення воєнного стану. Мовляв, це відбудеться тоді, коли настане справедливий і сталий мир.
Таким чином ВРУ перевела питання легітимності чи нелегітимності президента Володимира Зеленського в нову юридичну площину.
Парламент наголосив, що президент України Володимир Зеленський повинен виконувати свої повноваження до вступу на пост новообраного президента України згідно з Конституцією України.
У постанові також вказано, що «український народ єдиний у тому, що такі вибори мають відбутися після завершення війни».
Щоправда, постанову довелось переголосовувати два дні. Оскільки в перший день забракло депутатських голосів — її підтримали 218 депутатів з 226 мінімально потрібних.
«Прозріння» наступного дня прийшло після прочухану, котрий на Банковій зробили увечері декотрим відповідальним за процес ухвалення потрібного рішення.
Тож, за словами народної депутатки від опозиційної партії «Європейська Солідарність» Іванни Климпуш-Цинцадзе, організована офісом президента хвиля всенародної підтримки Володимира Зеленського докотилася до Верховної Ради.
«Заяву, в якій кілька разів наголошується на тому, що Зеленський легітимний (і в цьому, до речі, немає сумніву), чомусь назвали заявою «про підтримку демократії в Україні в умовах агресії російської федерації». Якби зміст цього документа відповідав його назві, то мало би йтися про неприпустимість санкцій проти опозиції, переслідувань бойових командирів, тиску на місцеве самоврядування та обмеження свободи слова, включно з політичною цензурою. Але в документі про це немає жодного слова. Ми відповідально ставимося до законодавства України, яке не передбачає виборів під час воєнного стану, але за цю оду Зеленському не голосували. Й не лише ми, а й, до речі, багато членів провладної партії «Слуга народу».
І влада замість того, щоб усвідомити хибність такого підходу, похапцем зареєструвала аналогічну заяву», — зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Тож, як ми зазначили вище, наслідки цього голосування не змусили себе довго чекати. Уже 1 березня Дональд Трамп сказав, що не розмовлятиме з Володимиром Зеленським. Значить, розмовлятиме з кимось іншим?
Тому тезу, що Трамп готовий прийняти будь-який результат виборів в Україні, включно з можливістю обрання проросійської маріонетки, варто сприйняти як не будь-кого, а саме ставленика кремля.
То що, все-таки вибори? Незважаючи на рішення ВРУ, яке розкритикувала опозиція.
Трирівневі ігри кремля
Наразі все виглядає так, що поки що лютневий конфлікт між Трампом і Зеленським вдалось зам’яти. Але чи був це справжній, реальний конфлікт? Чи чергова гра?
Бо існує ще одна версія, що насправді кремль намагається зберегти Володимира Зеленського. Працюють тонко, як фсб приписала. Спочатку путін через Трампа запускає дискусію про вибори.
Знаючи егоїзм та нарцисизм Зеленського, неважко було спрогнозувати його реакцію. Наїзди Трампа дали Боневтіку +12% до рейтингу та запустили парад підтримки «Вова легітимний».
Правда, не того рейтингу який 57%, а того, який утричі нижчий, що його не для широкого поширення зробив офіс президента.
Розмови про вибори рано чи пізно до них і призведуть. А тут загрозою для Володимира Зеленського є Валерій Залужний. Найкращий варіант дискредитувати генерала — це запустити чутки, що кремль уже домовився із Залужним. Не думаємо, що це суттєво вплине на його рейтинг.
Тому мають бути інші вкиди від московської пропаганди, котрі з радістю підхоплять не лише зелені ботоферми, а й сам офіс президента. Принаймні сценарій у росіян такий, щоб до виборів усунути конкурентів Зеленського.
Це стосується також і Петра Порошенка. Тому що путін розуміє, що ані при Залужному, ані при Порошенку в нього не буде такої можливості відтяпати стільки України, як при актору, котрий грає роль президента.
Європа підтримує з оглядкою на Америку
3 березня пройшов екстрений саміт у Лондоні, присвячений війні в Україні та подальшим крокам з підтримки Києва. Участь узяли країни ЄС, Велика Британія, Туреччина, керівництво НАТО та Європи.
Президент Володимир Зеленський був там. Також був і Валерій Залужний. Звісно, посол. Але за столом перемовин його не було.
Усі хочуть повернути стосунки до старого часу єдності та процвітання, але ніхто не знає, як це зробити. Повернутися до практики «цілувати пантофлю імператора» неможливо. Але Трамп вимагає цього приниження від кожного євролідера.
І ніхто не наважується провести з ним саміт ЄС—США, який запропонувала прем’єрка Італії Джорджа Мелоні. В Європу для цього він не поїде, а у Вашингтоні віцепрезидент Джей Ді Венс та не обмежений у діях Ілон Маск перетворять євролідерів на велике посміховисько.
Водночас британський прем’єр Кір Стармер зазначив, що Європа продовжить підтримувати Україну. Глава Європарламенту Урсула фон дер Ляєн закликала терміново переозброїти Європу. Війна, а в ній знищення українців, — продовжується.
Росія ж наразі не просто готова до нового етапу війни, а й глибоко переконана, що питання кордонів не вирішуватиметься у форматі дипломатії. Подальший поділ територій визначатиметься винятково за наслідками бойових дій.
Лондон наполягає, щоб на фронт ішли 18-річні українці. То що ж виходить, головне завдання можновладців — путіна, Зеленського — не має значення, бо вони всі прості пішаки масштабнішої гри — очищення українських територій від людей? Минулого тижня в Україні, в Дніпрі, масово загинули військові під час шикування. Випадковість? Навряд чи.
Як добре хотіти продовження війни, прагнути захисту проданих земель та нажитого «непосильною працею» майна, сидячи у відносно затишних куточках України або на територіях інших держав.
І в зв’язку з підписанням договору про дерибан рідкісноземельних надр України в обмін на припинення її нищення нова версія — хто та де хазяйнуватиме — виглядає доволі цікаво.
Отже, за останньою інформацією, надра окупованих територій України освоюватимуть США. Неокупованих — Британія. Окупований Донбас (частини Донецької та Луганської обастей) — Китай.
До речі, Піднебесна за свій інтерес добряче старається. На Покровському напрямку за російську федерацію в підрозділі «барс» несуть службу китайці.
Європа обіцяє бути до кінця з Україною. Навіть угорський прем’єр Орбан погодився підтримати посилення оборони ЄС. І хоча Україна не отримала на надзвичайному саміті обіцяних 20-30 млрд євро, євролідери заявили про непохитну військову підтримку Києва. Щоправда, оглядаючись на США.