Перше за 25 років «срібло»: дуети фігуристів вдало виступили на юніорському ЧС

05.03.2025
Перше за 25 років «срібло»: дуети фігуристів вдало виступили на юніорському ЧС

Софія Голіченко та Артем Даренський принесли для України перше за 25 років «срібло» юніорського ЧС у змаганні спортивних пар. (Фото: Федерація фігурного катання України.)

Українські фігуристи після здобуття нашою державою Незалежності разом з біатлоністами стали основними постачальниками олімпійських нагород.
 
У 1994 році Оксана Баюл виборола перше в історії України «золото», а у 2006-му Руслан Гончаров і Олена Грушина завоювали «бронзу»Турина у змаганні танцювальних пар.
 
Однак відтоді рівень фігурного катання в Україні відчутно впав, а про повернення на олімпійський подіум доводиться лише мріяти.
 
Утім останні проривні результати наших юніорів дають надію на прогрес перед Олімпіадою-2026 у Мілані.
 
На юніорському чемпіонаті світу в Дебрецені срібними призерами стали Софія Голіченко та Артем Даренський.
 
Наш тандем відстав від представників Грузії Анастасії Метєлкіної та Луки Берулави, які здобули  «золото», на 26,95 бала.
 
До речі, «срібло» Софії й Артема на юніорському ЧС — найкращий результат України на такому рівні у спортивних парах за останні 25 років.
 
У 2000 році Україна мала подвійний подіум: дует Альони Савченко (яка згодом стала олімпійською чемпіонкою, представляючи Німеччину) і Станіслава Морозова здобув «золото», а Юлія Обертас і Дмитро Паламарчук стали другими.
 
Попередні результати Голіченко й Даренського на міжнародних змаганнях цього сезону свідчать, що такий успіх — не випадковість. Перед цим Софія й Артем виграли «срібло» на етапі юніорського Гран-прі у Ґданську і «бронзу» — на тестовому олімпійському турнірі.
 
А у січні Голіченко та Даренський з особистим рекордом у довільній програмі виступили на дорослому чемпіонаті Європи. За підсумками і короткої, і довільної програм вони фінішували 11-ми.
 
Після успіху на юніорському ЧС наш дует виступить і на дорослому «мундіалі» — Софія й Артем утретє поспіль потрапили до заявки на планетарний форум. У 2022 році дует знявся з довільної програми, а на попередньому ЧС посів 17-те місце.
 
Вдало виступив на юніорському ЧС і наш дует у танцях на льоду — Ірина Підгайна і Артем Коваль посіли четверте місце. Це найкращий результат України за десять років на такому рівні в танцях на льоду. У 2015 році дует Олександри Назарової та Максима Нікітіна виграв «бронзу» змагань.
 
«Для мене четверте місце — це не дуже добре. Наче ти програв щось. Якби була медаль, це дійсно було б гарним результатом. А четверте місце — це четверте місце», — визнав Коваль. «Я не згодна. Після топ-15 бути вищими в боротьбі з сильними командами — це дуже круто. Те, що ми залишилися в п’ятірці, — важливо й особливо», — не погодилась із партнером Ірина.
 
Наступний великий турнір для наших фігуристів — дорослий ЧС, який пройде 26—30 березня в Бостоні. Під час формування заявки не обійшлося без несподіванок. Так, у чоловічому одиночному катанні чинного чемпіона України та учасника чотирьох ЧС Івана Шмуратка замінив Кирило Марсак (Шмуратко — запасний).
 
Програвши Марсакові на чемпіонаті України-2024, Шмуратко відігрався на міжнародних змаганнях цього сезону. Іван випередив Кирила на обох «челенджерах», які стали відбірковими до команди на Євро, а у Варшаві навіть здобув «бронзу».
 
Завдяки успіхам на «челенджерах» Шмуратко потрапив до заявки збірної України на Євро, де став 16-м. Проте до складу на чемпіонат світу так і не увійшов. За словами президента Федерації фігурного катання України Даніля Амірханова, причина — у кращій сумі балів упродовж сезону, які має Марсак: 221,87 бала проти 218,19 у Шмуратка.
 
На думку Амірханова, до наступного сезону Іван має підійти з сильнішими стрибковими елементами у своїх програмах, адже вони не дають змоги йому бути конкурентоздатним щодо інших суперників.
 
«Йому треба готуватися, покращити набір своїх стрибкових елементів, бо на сьогодні він не володіє стрибками в чотири оберти. А без наявності у програмах таких стрибків важко конкурувати», — заявив очільник української федерації.
 
Шмуратко зізнався, що «не шокований» через непотрапляння до складу на ЧС: «Чи здивувався, що не потрапив до заявки? Не скажу, що це був якийсь шок. Нас двоє — я і Кирило. Є два варіанти. Звичайно, є розчарування. Це точно один з найкращих моїх сезонів. Можливо, і найкращий».
 
Але він залишився незадоволений словами очільника федерації щодо відсутності в його програмі четверних стрибків.
 
«Я дуже багато треную стрибки в чотири оберти. І, до речі, цього сезону я вставляв такий у програму на одному зі змагань, і досить успішно. Чому роблю це не на кожному — це вже інше питання. Я в деякі періоди тренуюся на масових ковзанках, у грудні — взагалі на відкритій. Звичайно, четверні — це важливий атрибут для того, щоб конкурувати за перші позиції. Але також не варто забувати про якість фігурного катання, хореографію, цілісність програми», — сказав фігурист.
 
Вочевидь напруженою буде між цими двома фігуристами й боротьба за ліцензію на Олімпіаду-2026.
 
«Радий, що Шмуратко представляв нашу країну на ЧЄ, і думав, якщо чесно, що він також представлятиме її й на чемпіонаті світу. Проте так вийшло, що мене обрали. Радий, що випала можливість поборотись за олімпійську ліцензію», — заявив Марсак.