Куди пішли 62 мільярди гривень з United24? Аналіз витрат антикорупційного центру «Межа»

26.02.2025
Антикорупційний центр «Межа» презентував звіт, який аналізує витрати понад 62 млрд грн, спрямованих на відбудову України через Фонд ліквідації наслідків війни та платформу United24.
 
Основними напрямами стали ремонт критичної інфраструктури, компенсація за пошкоджене житло та відновлення водогонів.
 
Ключові витрати:
 
* Критична інфраструктура: 18,88 млрд грн.
* Компенсація за житло: 11,73 млрд грн.
* Магістральні водогони: 8,5 млрд грн.
 
«Фактично відбудова розпочалася у 2022 році. І тоді були серйозні побоювання, що вона перетвориться на Велике будівництво 2.0, відоме значними корупційними ризиками. Потреби у відновленні України вже оцінюються в сотні мільярдів доларів, яких, очевидно, в України немає. Ми розуміємо, що вже зараз потрібно будувати стійку систему прозорих органів та прозорих фінансових інструментів», — зазначив Даніїл Фуксман, юрист Антикорупційного центру «Межа».
 
Юристка Владислава Рудика звернула увагу на значимість нових законів для відбудови: «Важливо, щоб у новому законопроєкті було передбачено оприлюднення кошторисів в обов’язковому порядку в Prozorro. За цим ми будемо слідкувати, бо наразі законопроєкт цієї вимоги не включає». 
 
Експерти зазначили, що частина проєктів була реалізована ефективно, але у деяких випадках спостерігалися невиправдані витрати. Зокрема, фінансування об’єктів, які не були критично важливими.
 
Голова антикорупційного центру «Межа» Мартина Богуславець заявила: «Кожна гривня на відновлення має використовуватися раціонально, адже це кошти платників податків та донорів».
 
На презентації назвали кричущі приклади зростання вартості проєктів у рази. Наприклад, непідтриманий проєкт відбудови обласної лікарні в Житомирі, де після коригування ПКД фірмою Гринкевичів вартість реконструкції різко зросла у 5 разів — з 850 мільйонів до 4 мільярдів гривень.
 
А ТИМ ЧАСОМ...
 
Антикорупційний центр надав такі рекомендації:
 
* Прийняття нових законів щодо прозорості відбудови.
* Посилення контролю через відкриті тендери та звітування.
* Активна взаємодія з міжнародними організаціями для залучення досвіду управління фондами.
 
Організація «Межа» працює над моніторингом державних витрат із 2015 року. Вона проводить розслідування, виявляє корупцію та лобіює реформи для підвищення прозорості. За цей час центр досягнув змін у системі публічних закупівель та сприяв розробці антикорупційних законів. 
 
Ярослав РОМАНЮК