Вперше у вишах країни: НУБіП презентує інклюзивну комп’ютерну лабораторію у соціальній роботі

22.01.2025
Вперше у вишах країни: НУБіП презентує інклюзивну комп’ютерну лабораторію у соціальній роботі

Інноваційний центр орієнтовано на інтеграцію сучасних цифрових технологій та принципів безбар’єрності. (Фото надане НУБіП.)

Першу серед вітчизняних закладів вищої освіти інклюзивну комп’ютерну лабораторію цифрових технологій у соціальній роботі презентовано в Національному університеті біоресурсів і природокористування України.
 
Облаштовано новий підрозділ гуманітарно-педагогічного факультету коштом власне університету, без залучення можливостей благодійних проєктів, що підтримують ініціативи зі створення інклюзивних просторів в Україні.
 
Її створення враховувало щонайменше два ключові аспекти. Перший — це створення умов для формування цифрових компетентностей у здобувачів освіти з/без особливих освітніх потреб.
 
Другий — підготовка майбутніх фахівців за спеціальністю «Соціальна робота» в умовах соціальної інклюзії в контексті формування умінь та навичок підбору, налаштування, застосування спеціалізованих програмних засобів і пристроїв, які дозволяють людям з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату використовувати комп’ютеризовану техніку для опрацювання інформації, спілкування, відпочинку, дозвілля тощо. Сьогодні це вельми актуально.
 
Реалізація першого потребувала суттєвої реконструкції існуючих приміщень, моделювання їх інтер’єру та меблів з урахуванням принципів універсального дизайну, відповідних норм та вимог.
 
Комплекс таких рішень, у поєднанні з іншими заходами, дозволив отримати в НУБіП першу комп’ютерну лабораторію, яка дає змогу повноцінно здобувати якісну професійну освіту особам з особливими освітніми потребами, формувати цифрову компетентність, сприяючи їхній інтеграції в сучасне інформаційне суспільство та розвитку творчого потенціалу.
 
Виконання ж наступного завдання — використання інклюзивної комп’ютерної лабораторії як навчального полігону для вивчення сучасних інформаційних технологій у сфері надання соціальних послуг — потребувало передусім оснащення робочих місць не тільки сучасними комп’ютерами, а й цілою низкою спеціалізованого програмного та апаратного забезпечення.
 
Важливо, що деталізація цих спеціалізованих рішень значною мірою залежить від нозологічних проблем людей з інвалідністю — сенсорних, рухових, ментальних, що вимагають спеціального підходу та адаптованих рішень, які враховують їхні індивідуальні особливості та потреби.
 
Саме в цій лабораторії студенти в межах дисципліни «Інформаційні технології в соціальній роботі» відпрацьовують практичні навички роботи з різними типами спеціалізованого програмного забезпечення — для субтитрування мовлення, інструментами перетворення його на текст, програмами для відеозв’язку, що підтримують текстові повідомлення, екранними зчитувачами, програмами для збільшення зображення на екрані, віртуальними клавіатурами тощо.
 
— Особливу зацікавленість у майбутніх соціальних працівників викликає відпрацювання навичок роботи з програмним та апаратним забезпеченням, яке надає можливість керувати комп’ютером за допомогою руху очей з використанням айтрекера, — ділиться враженнями студентка 2-го курсу спеціальності «Соціальна робота» Вікторія Коротенко.
 
— Ця технологія дозволяє рухати курсор на екрані, здійснювати навігацію по файловій структурі, запускати додатки, переглядати вебсайти, набирати текст на віртуальній клавіатурі. Вона особливо цінна для людей, які повністю втратили функціональність кінцівок. Крім того, технічне забезпечення лабораторії включає й інші спеціалізовані пристрої.
 
Тепер ця лабораторія — зручне місце для проведення лекцій, лабораторних занять та інших заходів для людей з особливими освітніми потребами. І перший крок до амбітної мети — створення в НУБіП інноваційного центру, орієнтованого на інтеграцію сучасних цифрових технологій та принципів безбар’єрності.
 
Він стане не лише місцем для відпрацювання практичних навичок майбутніх соціальних працівників, а й платформою для розробки інноваційних рішень, спрямованих на підвищення якості життя осіб з інвалідністю. 
 
Ростислав ТАРАСЕНКО, Ірина ДЕМЧЕНКО, професори кафедри соціальної роботи та реабілітації Національного університету біоресурсів і природокористування України