У місті Парк-Сіті американського штату Юта в день відкриття кінофестивалю Sundance 23 січня відбудеться світова прем’єра другого повнометражного фільму українського режисера Мстислава Чернова «2000 метрів до Андріївки». Стрічку представить автор.
Sundance вважається головним фестивалем незалежного кіно у США та одним з найвпливовіших у світі.
З нього почав у 2023 році свій шлях до «Оскара» дебютний фільм народженого в Харкові Мстислава Чернова — «20 днів у Маріуполі» про нищення російською армією приазовського міста з перших днів жорстокого повномасштабного збройного нападу рф на всю територію України. Тоді отримали Приз глядачів.
Як і минулого разу, нова робота українського режисера в цьому фестивалі змагатиметься з іншими документальними стрічками з усього світу в номінації «Світове кіно. Конкурс документальних фільмів».
«2000 метрів до Андріївки», як і дебютну стрічку, Мстислав Чернов створив разом із The Associated Press (AP) — незалежною глобальною новиннєвою організацією, яка плекає стандарти журналістики з 1846 року, та Frontline — відомим довготривалим проєктом документальних фільмів-розслідувань про найважливіші події і проблеми сучасності, що виходить на каналі PBS (США).
Друга стрічка українського режисера розповідає про звільнення у вересні 2023 року бійцями ЗСУ села Андріївки на Донеччині, неподалік Бахмута. В об’єктиві документалістів — легендарна Третя окрема штурмова бригада.
Камерами фіксували життя в окопах Мстислав Чернов та його колега-фотограф з Associated Press Олександр Бабенко. Долучено кадри з GoPro українських військових та їхні роздуми.
Загалом, задокументовано битву, яка стала одним із символів сучасної російсько-української війни та контрнаступу 2023 року — найбільшої військової операції в Європі з часів Другої світової війни. Робота над картиною тривала майже 1,5 року.
«У час, коли вирішується доля та майбутнє України, для мене важливо показати перспективу солдатів. Тих, хто віддав своє життя, та тих, хто продовжує боротися, — прокоментував Мстислав Чернов. — Фільм створений для того, щоб помістити глядача просто на поле бою, поряд з військовими, щоб побачити й відчути їхній досвід і те, як це — бути там».
«Чернов створює неперевершений фільм про жахливу красу звільнення власного дому. Водночас він безкомпромісно показує марність і жах війни як такої», — прокоментувала Кім Ютані, директорка програмування кінофестивалю Sundance.
Музику до фільму створив дворазовий лауреат премії «Греммі», композитор і музичний продюсер Сем Слейтер («Чорнобиль», «Джокер»). Продюсерки — Мішель Мізнер, яка займалася і монтажем, та Рейні Аронсон-Рат.
Вони також отримали статуетки «Оскар» за «20 днів у Маріуполі». Рейні Аронсон-Рат каже, що друга робота Мстислава Чернова надасть глядачам уявлення про людську ціну російсько-українського конфлікту.
«Попри те, що війна в Україні триває вже третій рік, Associated Press залишається непохитним у своїй місії забезпечувати важливу журналістику з місця подій, яка розкриває сувору реальність на місці, — каже старша віцепрезидентка та головна редакторка Associated Press Джулі Пейс. — Завдяки нашій постійній співпраці з Frontline ми можемо надати глядачам безкомпромісний погляд на цей триваючий конфлікт».