Звернення до совісті. Активісти закликають до доброчесності при створенні військового некрополя

15.01.2025
Звернення до совісті. Активісти закликають до доброчесності при створенні військового некрополя

Вшанування прапорцями і лампадками полеглих у російсько-українській війні в Києві на майдані Незалежності. (Фото «України молодої».)

Військовослужбовці Сил оборони України, родичі загиблих військових, представники українського громадянського суспільства та медіаспільноти звернулися до представників української влади із закликом провести відкритий загальнонаціональний архітектурний конкурс на архітектурно-скульптурний проєкт та будівництво головного військового меморіалу України — Національного військового меморіального кладовища (НВМК).
 
Відкритим листом висловили недовіру до процесів навколо будівництва НВМК та закликали усі відповідальні сторони зупинити неорадянські практики кулуарного ухвалення рішень, непрозорих проведення тендерів і призначення виконавців будівництва.
 
«Вперше у новітній історії України наше суспільство на порозі будівництва центрального національного місця пам’яті, де знайдуть свій останній спочинок кілька поколінь українських військових, які віддали життя за незалежність України. Ця локація може закласти початок новій та гідній культурі військових поховань. Водночас ми бачимо, що від початку процес побудови найважливішого військового некрополя є вкрай непрозорим та йде всупереч прийнятим практикам західних демократій, зі стандартами яких Україна прагне асоціюватися», — йдеться у зверненні.
 
Дорожню карту відкритого архітектурного конкурсу на ескізний проєкт НВМК, де мали б ідейно змагатися найкращі фахівці країни, спеціально розробила Національна спілка архітекторів України для Міністерства ветеранів ще навесні 2023 року.
 
Втім виважений задум був затьмарений різкою зміною поведінки відповідальних структур та осіб, які замінили чесну конкуренцію «круглими столами», що слугували лише імітацією широкого громадського та експертного обговорення.
 
Непрозорість процесу засвідчили «тендери» на ескізний проєкт і вибір підрядника будівництва. В обох брали участь по одному потенційному учаснику, тому що Кабмін і Мінветеранів зробили все можливе, щоб про запуск процесу відбору підрядників по тендерах ніхто «зайвий» не довідався.
 
Перший тендер на ескізний проєкт НВМК розпочався 30 серпня 2023 року, і вже 15 вересня було укладено договір з «переможцем» — ТОВ «Інжиніринг-холдинг», головним архітектором якого є Сергій Дербін.
 
Невдовзі таким самим єдиним учасником і переможцем тендера на зведення комплексу став консорціум підрядників «Білдінг.ЮА», одна з компаній якого (компанія АКАМ) пов’язана з підсанкційним бізнесменом Вадимом Єрмолаєвим, що підтверджували СБУ та журналісти-розслідувачі.
 
Бізнесмен був внесений до санкційних списків у 2023-му за ведення алкобізнесу в окупованому росіянами Криму та сплату податків до бюджету РФ на суму 6,5 млн доларів.
 
Раніше компанія АКАМ, з якою пов’язаний бізнесмен, фігурувала у спільних проєктах з головним архітектором НВМК Сергієм Дербіним у Дніпрі, а тепер стала головним постачальником безальтернативного граніту для майбутнього меморіального комплексу НВМК. 
 
Архітектурні конкурси на меморіальні об’єкти вже практикують у Львові, Вінниці, Чернівцях, тому є нечуваним, щоб центральна влада України, яка могла б першою демонструвати цивілізований приклад місцевому самоврядуванню, відстає від деяких управлінців на місцях і створює поганий прецедент для потенційних зловживань у громадах.
 
Це звернення до влади можна підписати за посиланням.