Минулого тижня відбулося 25-те засідання Контактної групи з оборони України.
На порядку денному постало декілька важливих тем: подальша підтримка України західними партнерами, вітчизняне виробництво дронів та пакет військової допомоги США.
Засідання пройшло на американській авіабазі в Рамштайні, Німеччина.
Пакет
Міністр оборони США та керівник Пентагону Ллойд Дж. Остін розпочав зустріч з привітання українських колег, які вкотре прибули до Рамштайна: «Як ви знаєте, для нас велика честь, що сьогодні до нас приєднався лідер, який увійшов в історію, президент Зеленський. Пане президенте, для нас велика честь знову бачити вас на «Рамштайні». Весь світ зворушений мужністю українських військ і силою українського народу».
Пізніше він анонсував останній на даний момент пакет допомоги від США на 500 млн доларів для України, що містить у собі додаткові ракети для протиповітряної оборони, боєприпаси та крилаті ракети для українських винищувачів F-16.
Як відомо, для пана Остіна це остання зустріч як міністра оборони США, у зв’язку з президентськими виборами, що відбулися, тож рішення щодо майбутнього Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» ухвалюватиме вже нова адміністрація Білого дому.
Коли одна з журналісток запитала, чи проводитиме Трамп подібні засідання й надалі, керівник Пентагону відповів однозначно: «Майбутня адміністрація має сама ухвалити рішення. Ми хочемо переконатися, що зробили все можливе, щоб підтримка продовжувалася, щоб [Україна] мала варіанти рухатися в усіх напрямках». На думку його колег, «Рамштайн» мав успіх.
«Звісно, це не єдиний формат, який може спрацювати, але вони вважають, що він важливий», — додав Остін.
Також на авіабазі Рамштайн учасники затвердили вісім дорожніх карт, що визначили ключові цілі Сил оборони України до 2027 року.
Про це у фейсбуці написав міністр оборони України Рустем Умєров:
«Разом із партнерами визначили основні напрямки роботи:
• забезпечення військової допомоги;
• організація закупівель;
• залучення інвестицій;
• підтримка української оборонної промисловості та її розвитку.
Ці дорожні карти — спільний результат роботи України та партнерів.
34 країни-учасниці вже стали частиною цих коаліцій».
Дрони
У своїй промові президент Володимир Зеленський зачепив надважливу на сьогодні для України тему: дрони та їх виробництво.
«Цього року ми в Україні хочемо поставити рекорд у кількості та якості дронів, які ми виробляємо та отримуємо від наших партнерів. І ми фокусуємося на дронах, яких потребують наші бригади, щоб утримувати лінію фронту».
Йдеться про дрони, що потрібні країні для гарантування безпеки, тобто морські дрони, а також безпілотники для дальнього ураження військових об’єктів та інфраструктури ворога. Він зауважив, що на сьогодні виробництво дронів в Україні є надзвичайно ефективним.
«Ми вже підписали значну кількість контрактів і багато ще опрацьовуємо. І я закликаю всіх вас активніше долучатися до нарощування арсеналу дронів. Українці мають найбільше досвіду в Європі у використанні дронів, і ми також маємо найбільші спроможності у Європі виробляти дрони. Тому інвестуйте більше в цю українську силу. Бо після війни це також стане вашою силою», — додав Зеленський.
Партнерство
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Україна й надалі може розраховувати на їхню підтримку незалежно від результату дострокових виборів парламенту 23 лютого.
Він пообіцяв і надалі надавати Україні зброю — вже ухвалено рішення щодо поставки пакета зенітних ракет для систем IRIS-T, які спочатку виготовляли для Бундесверу. Це 48 ракет, що вартують близько 70 мільйонів євро.
Три системи IRIS-T вже застосовують в Україні, вони вважаються дуже ефективними проти атак росії з повітря.
Також пан Пісторіус згадав про перші шість із 54 сучасних колісних гаубиць, які будуть поставлені в Україну, 20 БМП Marder і 22 основні бойові танки Leopard. Але ними допомога не обмежується — міністр анонсував подальше навчання воїнів ЗСУ в Німеччині.
З листопада 2022 року підготовку в Німеччині успішно пройшли вже 19 тис. українських бійців. Мета на цей рік — 10 тис. військових.
Олеся МАЗУРКОВА
Німеччина—Київ