Святотатство священнослужителів УПЦ МП на могилі митрополита Володимира: слідчі не знайшли складу злочину

08.01.2025
Святотатство священнослужителів УПЦ МП на могилі митрополита Володимира: слідчі не знайшли складу злочину

Фото з сайту novynarnia.com.

Ця ганебна подія сталася позаминулого року, коли у Києво-Печерській лаврі вперше проводили Різдвяну службу представники канонічної ПЦУ на чолі з блаженнійшим митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм.
 
Того вечора садівник обителі УПЦ МП архідиякон Філарет (Новодон В. В.) та ще двоє чоловіків, голоси яких зафіксувала відеокамера, спалили на могилі спочилого?? митрополита Володимира (Сабодана) два білі клобуки. Йдеться про головні убори, які завше носять священники митрополичого сану. 
 
Та подія викликала чималий резонанс у суспільстві, тому інформація про неї з’явилася як топова новина в багатьох вітчизняних ЗМІ включно з «Україною молодою».
 
Шаманське дійство, яке завжди засуджувала православна церква, не лишилося без уваги й правосуддя. Слідчий відділ Печерського райуправління поліції в Києві вніс 10 січня 2023 року відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне провадження за статтею «Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого».
 
У ситуації, коли протистояння між проукраїнською ПЦУ і промосковською УПЦ сягнули світоглядного піку, таке рішення сприймалося як цілком природне.
 
Але в листопаді 2024 року представнику заявника (ГО «Фонд пам’яті блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Володимира») було вручено копію Постанови слідчої СВ Печерського райуправління поліції міста Києва Діани Макарової про закриття резонансної справи у зв’язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
 
Свій висновок вона пояснила тим, що Новодон В. В. вирішив у різдвяний вечір просто прибратися на могилі спочилого предстоятеля УПЦ і, обливаючи займистою рідиною два митрополичі клобуки, жодних інших думок, окрім порядку, в голові не мав. 
 
З таким вердиктом у фонді, звісно ж, не погодилися і 28.11.2024 року оскаржили постанову слідчої до Печерського райсуду столиці.
 
«На відео чути голоси ще двох співучасників (можливо, один з них — автор зйомки), — прокоментував свою позицію керуючий Переяславською-Вишневською єпархією ПЦУ, митрополит Олександр Драбинко. — Один говорить Філарету «обережно», інший — «бороду не спали». Таким чином, слідчий не вжив заходів щодо з’ясування мотивів, мети та причетних до події, яка має ознаки кримінального правопорушення. Також слідчий не дослідив обставини, які передували події. Зокрема, перешкоджання проведення Різдвяного богослужіння у ніч з 6-го на 7 січня 2023 року митрополитом Епіфанієм в Успенському соборі Києво-Печерської лаври».
 
До речі, богохульство на могилі предстоятеля УПЦ тоді викликало справжній шок у церковних колах. Багато експертів підтвердили той факт, що в українську філію московського патріархату давно перекочували традиції російського шаманства.
 
«З релігієзнавчої точки зору, це локалізація культу вуду, коли через артефакти, що належать або символізують конкретних людей, цим людям хочуть у магічний спосіб заподіяти зло, — прокоментував ситуацію у фейсбуці відомий богослов, доктор філософських наук, архімандрит Кирило Говорун. — Імовірно, мали на увазі митрополитів Симеона та Олександра, які перейшли з УПЦ до ПЦУ».
 
За його словами, поганський обряд у Лаврі — своєрідна чорна меса, тобто частина більш широкого явища. Саме апеляцією до магічної свідомості священноначалля УПЦ хоче зупинити перехід своїх кліриків до ПЦУ.
 
З цією метою воно масово й автоматично позбавляє сану всіх, хто туди переходить. На жаль, ці деталі залишилися поза увагою слідства. 
 
І це ще не все. Як відомо, митрополит Володимир (Сабодан) до останнього подиху намагався протистояти повній втраті самостійності УПЦ, на чому наполягало московське церковне начальство.
 
Таке «непослушаніє» каралося шаленим тиском і навіть спробами прискорити його кончину. За цими фактами в Україні було порушено кілька кримінальних справ, жодної з яких станом на сьогодні так і не було доведено до логічного кінця.
 
Навіть справу про викрадення Олександра Драбинка, якого незаконно утримували 180 діб за наказом тодішніх президента Віктора Януковича, міністра МВС Віктора Захарченка, начальника ГУ МВС в місті Києві Валерія Коряка і наразі вже колишнього народного депутата Вадима Новинського.
 
Останнього задля розслідування цього злочину навіть позбавили депутатської недоторканності, адже утримання публічної людини у неволі добрих пів року — безпрецедентний випадок навіть для часів правління одіозного донецького клану.
 
Причина, яка спонукала тодішніх високопосадовців вдатися до цього злочину, теж показова. Як повідомив «УМ» ексголова юридичного відділу УПЦ Валентин Волинець, Олександр Драбинко 16 років поспіль був особистим помічником митрополита Володимира і безпосередньо відповідав за стан його здоров’я.
 
І оскільки противники блаженнійшого прагнули усунути його з посади саме через фізичну неспроможність виконувати свої обов’язки, викрадення найбільш довіреної особи важко розцінювати інакше, як умисний злочин.
 
Утім ці нюанси слідчі вже протягом десяти років жодним чином не враховують, вдаючись до формальних інсинуацій, пов’язаних із ходом слідства.
 
А тим часом УПЦ МП й надалі залишається легально чинною філією кремля, яка поширює наративи російської пропаганди. У її храмах СБУ постійно вилучає переконливі докази співпраці з окупантами, але ці злочини після фіксації нечасто завершуються винесенням конкретних вироків.
 
А днями стався ще й комічний випадок. Аби явити світові своє благочестя, представники УПЦ МП подали до суду на шеф-кухаря Євгена Клопотенка та його знімальну групу через кулінарну програму про різдвяні страви.
 
Відео фільмували у трапезній Києво-Печерської лаври, у стінах якої колишній настоятель обителі Павло Лебідь, більш відомий як Паша Мерседес, любив влаштовувати пишні прийоми за багатим столом. 
 
До слова, це приміщення ніколи не було храмом, а в межах проєкту «Реальна історія» Євген Клопотенко лише презентував 12 автентичних страв, рецепти яких віднайшли в архіві тієї ж трапезної.