Запливи для зростання: на зимовому ЧС українські плавці оновили національні рекорди, але залишилися без нагород

18.12.2024
Запливи для зростання: на зимовому ЧС українські плавці оновили національні рекорди, але залишилися без нагород

Михайло Романчук та Поліна Юзофенко — під час фінальної серії «Оушенмен» у Дубаї обговорюють деталі марафонського плавання. (Фото з інстаграму.)

На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники.
 
Титуловані лідери збірної, дворазовий призер ОІ-2020 в Токіо Михайло Романчук та сенсаційний чемпіон світу 2024 року на дистанції 50 м вільним стилем Владислав Бухов, до олімпійських медалей у паризькому басейні не допливли.
 
Причиною їхнього непереконливого виступу у французькій столиці назвали інфекцію, котра перед відповідальними стартами підкосила практично всю плавецьку команду й не дала спортсменам показати їхній максимум.
 
При цьому у федерації плавання України, підбиваючи підсумки ОІ-2024, результати виступу плавців у Парижі визнали такими, що не відповідають потенційним можливостям спортсменів команди, й звернулися до Мінмолодьспорту щодо «корегування контрактів спортсменів і тренерів штатної команди стосовно відповідальності за невиконання планів підготовки».
 
На чемпіонат світу на короткій воді, що посеред грудня проходив у Будапешті, федерація відрядила одну лише перспективну молодь на чолі з дворазовим чемпіоном юніорського «мундіалю»-2023 Олександром Желтяковим.
 
Загалом, до заявки на зимовий ЧС-2024 потрапили шестеро українських спортсменів віком від 19 до 21 року — Володимир Лісовець, Арсеній Ковальов, Желтяков, Вадим Науменко, Георгій Лукашов та Ніка Шарафутдінова.
 
Головні медальні сподівання, звісно, покладалися на 19-річного Желтякова, котрий спеціалізується в плаванні на спині, а також на естафетну команду 4 по 100 м комплексним плаванням. Улітку на єврофорумі в сербському Белграді Олександр виграв «золото» на 200-метрівці на спині.
 
А представники «комплексної» четвірки (Желтяков, Лісовець, Ковальов та Лінник) там суттєво розширили межі України в своїй дисципліні, більш ніж на секунду покращили національний рекорд і принесли своїй країні першу за 18 років медаль ЧЄ у цьому виді змагань («бронзу»).
 
Що казати, але конкуренція на зимовому чемпіонаті світу в Будапешті була значно серйозніша й жодному з вітчизняних повпредів у 25-метровому басейні «Дунай-Арена» не вдалося навіть наблизитися до медальних запливів.
 
Кращим персональним здобутком тут став півфінальний виступ Вадима Науменка, котрий на дистанції 100 м комплексом оновив національний рекорд і показав підсумковий 15-й результат.
 
Також переписав 21-річний одесит і рекорд України на 200-метрівці комплексом, утім його часу (17-й показник) не вистачило для потрапляння до півфіналу.
 
Результативним, з точку зору підсумкової позиції, можна вважати 15-те місце нашої «комплексної» четвірки у складі Желтякова, Лісовця, Ковальова та Науменка, але це також занадто далеко від п’єдесталу (що на десять секунд повільніше від переможців — збірної нейтральних атлетів, яка, випередивши у фіналі потужні команди США та Італії, побила світовий рекорд). 
 
Індивідуальні ж здобутки решти українських плавців на ЧС-2024 на короткій воді обмежилася їхніми виступами у кваліфікаційних запливах і місцями в третьому та четвертому десятках.
 
Здається, найбільш засмученим після них виглядав талановитий Желтяков, який на своїх трьох профільних дистанціях — 50, 100 та 200 м на спині — показав 35-й, 31-й та 26-й час відповідно.
 
«Віддав усе, щоб досягти найкращого результату, але не все сталося, як планувалося. Утім незадовільний результат лише показав місця, що і де я можу покращити, аби додати в своєму зростанні й стати сильнішим», — поділився своїми думками в інстаграмі Желтяков.
 
Водночас приємні емоції наприкінці року подарували своїм шанувальникам вітчизняні майстри плавання на відкритій воді. Віднедавна ця царина все більше приваблює Михайла Романчука.
 
І на представницьких змаганнях «Оушенмен», які проходили в ОАЕ, титулований 28-річний український стаєр виграв найкоротшу (2 км) з дистанцій фінального етапу цієї серії, котрий носив високий статус чемпіонату світу. 
 
Його переможну естафету на 5-кілометровій дистанції серед жінок підтримала киянка Ганна Пасічник, яка днем раніше виборола срібну медаль на двокілометровій дистанції (третьою в цьому запливі фінішувала колишня представниця вітчизняної національної збірної з плавання — Ганна Дзеркаль).
 
А в жіночому марафоні на 10 км на п’єдестал пошани з українським прапором піднялася Поліна Юзофенко. Під час її суперництва за другу позицію з представницею Сінгапуру Джулією Філоккою хронометражна техніка зафіксувала абсолютно рівний час, утім рішенням суддів «срібло» дісталося Джулії, а Поліна отримала «бронзу».
 
«Трохи засмутилася, але стояти на п’єдесталі поруч з дворазовою олімпійською чемпіонкою на цій дистанції Шерон ван Рувендаль із Нідерландів — це було круто. Дуже важка дистанція вийшла, піднялися великі хвилі, які постійно зносили і забирали багато сил. Були помилки, тож буду їх виправляти, щоб на наступний рік повернутись по перше місце», — поділилася своїми емоціями в соцмережі Юзофенко.