Америка вступає в нові часи. Якими вони будуть — не знає ніхто.
Але, схоже, стара система руйнується в нас на очах, і не за сценарієм Дональда Трампа. Цього новообраний президент США не передбачив.
Щодо зацікавлення українців, то Трамп обіцяв закінчити війну в Україні за 24 години. Ми відчували й знали — «свистить».
Хоча почекаємо ще інавгурації, щоб переконатись, що він не може цього зробити. Але наразі йдеться не про це, а про Ілона Маска, котрий і конструює нові замки й ключі до старих входів та виходів капіталістичного благополуччя Сполучених Штатів.
Тож складається враження, що реальним переможцем виборів президента Америки і є цей мільярдер-винахідник.
Хоча Дональд Трамп бачить у ньому лише генія, здатного перетворити Америку на недосяжну для решти людства високотехнологічну і благоденствуючу планету.
Але у Маска горизонти ширші, ніж у Трампа, і він здатен вийти на них завдяки своїй новій політичній ролі. Схоже, Трамп для Маска — просто сходинка.
Отже, за підсумками ходу президентської виборчої кампанії в Америці, ми вбачаємо в Маскові за впливом такого собі Єрмака при Зеленському.
Але, звісно, значно інтелектуальнішого й талановитішого, ніж «віцепрезидент» України Андрій Єрмак.
Нагадаємо, Ілон Рів Маск — інженер, підприємець, винахідник, інвестор, мільярдер. Засновник компаній SpaceX, PayPal (ПейПал), Neuralink (Нейролінк) і The Boring Company, головний дизайнер, генеральний директор і голова ради директорів Tesla Inc, який керує заводом Tesla. Входить до ради директорів компанії SolarCity, заснованої його двоюрідними братами.
Трампістів MAGA й традиційні ЗМІ — геть!
Якщо скористатися поверхневим, візуальним аналізом низки подій, то цілком очевидним є ефект Маска в перемозі Трампа.
Ілон Маск грав основну, а потім і вирішальну роль у виборчій кампанії. Він витратив на неї безпрецедентні 209 млн доларів, запустивши сумнівну електоральну лотерею з премією 1 млн доларів, розробивши нову політтехнологію з алгоритмами в «Х», колишньому Twitter. Тільки за один день він повертав 26,5 млрд доларів.
Маск перетворив кампанію Трампа на високотехнологічну систему контрольованих алгоритмів, повністю усунувши зі сцени його внутрішню партію MAGA.
Платформа «Х» стала, з одного боку, найсильнішим джерелом інформації, збільшуючи потрібні інформаційні алгоритми в 1000 разів. Це привело до революційних змін.
Традиційні популярні американські ЗМІ впали й виявились неконкурентними. Платформа швидко почала управляти великими групами, а потім і цілими спільнотами людей, привчаючи їх до швидкого і постійного споживання короткої, але місткої інформації.
Високотехнологічна маніпуляція свідомістю виборців
Таким чином платформа «Х» стала ефективним і легальним джерелом зомбування не тільки республіканських, а й демократичних виборців. Вже немає сумніву, що Маск і платформа, за визначенням агентства Reuters, стали центром дезінформації про США.
Брехливі або такі, які обманюють, повідомлення Маска про вибори в «Х» зібрали 2 млрд переглядів цього року. Особливо тотальною дезінформаційною атакою відзначився «Х» в 7 критично важливих волатильних (мінливих) штатах, в яких переміг Трамп.
Комп’ютерна експертка з дезінформації з університету Карнегі-Меллона Кіплінг Карлі навела один із багатьох фактів, що 203 млн підписників допомогли створити «мережевий ефект», за допомогою якого контент на «Х» переходив на інші соціальні медіа та платформи — Reddit та Telegram.
Центр протидії цифровій ненависті виявив 88 неправдивих дописів Ілона Маска на підтримку Дональда Трампа, які переглянули 2 млрд користувачів.
Для феноменального нагромадження даних та їх ускладнення, використовуючи штучний інтелект (ШІ), Маск використав платформу «Х» на ресурсі Big Data (великі дані). Це великий масив структурованої або неструктурованої інформації, що накопичується з різних джерел та постійно оновлюється.
Після першого замаху на Трампа він побачив у цьому можливість запустити суперпотужний новий імпульс у кампанію, яка провалювалася. Її треба було перебудувати, перетворивши на своєрідну терапію, яка щодня переформатовує мізки всіх без винятку виборців.
Кінцева мета — отримання результатів, які легко, без роздумів, сприймаються людиною, є ефективними і нагадують правду в умовах безперервного зростання обсягів і розподілення інформації по всіх периферіях.
Зробити цю інформацію непомітною і під прикриттям свободи слова «вживити» її в мізки споживачів. Технологічно зі зворотним зв’язком.
Одночасно з новими знаннями та постійною підтримкою трендів — посилити їх нарощування і створення нових у цьому ж напрямку. Можна сказати, що американці іноді читали свої провідні, популярні у світі видання The Washington Post, The New York Times, The Hill та інші, але жили платформою «Х» та чекали інформації, правди, сенсації саме тут.
Злам системи управління США
Уперше Big Data скористався Барак Обама на виборах у 2012 році. Аналіз проводили в режимі онлайн-потоку настроїв виборців, коригуючи свою програму. З цим давно працює АНБ (Агентство національної безпеки) США в data-центрі штату Юта, де воно збирає всі дані користувачів інтернету.
Тож Маск одним ривком, контролюючи Трампа, потіснив, серйозно відсунув традиційні транснаціональні американські компанії від стратегічного управління Америкою, змістивши акценти нового президента з класичного «гроші-товар-гроші» в нову посткапіталістичну реальність «влада-гроші-влада».
Новий тип олігархії й плутократії. Влада дає доступ до грошей, а гроші, при використанні високотехнологічних інструментів з програмуванням демократії й виборів, знову дають владу. Акції «Тесли» одразу зросли на 22%.
Маск став багатшим на 33,5 млрд доларів за один четвер. Для космічної програми він отримає неконтрольоване федеральне фінансування.
Він погодився разом з американським проросійським підприємцем індійського походження Вівеком Рамасвамі очолити так званий неурядовий Департамент ефективності американського уряду.
Водночас стало відомо, що мемна криптовалюта Маска Dogecoin фінансуватиме місію Space X на Місяць. Вона стрімко злетіла в ціні після призначення Маска в Департамент, який має «демонтувати урядову демократію» і реструктуризувати федеральні агентства.
Ілон Маск обіцяє зі свого Департаменту звітувати про всі свої дії в соцмережах. Він збирається скоротити щонайменше 2 трильйони з майже 7 трильйонів видатків із бюджету США.
Маск і Україна
Маск став найбагатшим американським імперіалістом, який контролює президента країни. Це небувалий виклик, зважаючи, що метою Трампа так само є максимальне особисте збагачення.
На що будуть направлені нові ідеї Маска-політика — невідомо. Тим більше, коли йому доведеться битися з глибинною державою, інформаційними акулами, політичною опозицією і Республіканською партією, яка вже оговталась після усвідомлення такого впливу Ілона Маска і після обрання спікером сенату Джона Тьюна замість трампіста Рітта Скотта показала перші ознаки життя — спробами відновити систему внутрішніх противаг і стримувань.
Не є відомою роль Ілона Маска в зовнішньополітичній стратегії Дональда Трампа, особливо щодо впливу на війну в Україні. Маск не виглядає прихильником ідеї капітуляції України, хоч група сенаторів і демократів вимагають розслідування його стосунків із путіним, які загрожують у цьому випадку національній безпеці США.
Він не буде і «яструбом» — прихильником надання Україні достатньої й необхідної зброї для сильної позиції Києва. Отже, він шукає третій варіант, який може виявитись несподіваним.
Хоча б тому, що він завжди ламає усталені й традиційні підходи. Проблема тільки в тому, що для зміни глобального алгоритму воєнних конфліктів потрібно знайти правильну стратегію.
Маск усвідомлює, що домовленості лише з москвою недостатньо, якщо не підпорядкуватись її ультиматуму. Потрібно вирішувати питання з Пекіном, з яким у нього дружні стосунки, про що він говорив у квітні цього року на зустрічі в Китаї з прем’єром Лі Цяном. Нагадаємо, Ілон Маск виступав проти мит на китайські електрокари.
Якщо Трамп розглядає Китай основною загрозою і збирається продовжувати політику обмежень, то Маск домовлятиметься про баланс у високотехнологічній конкуренції. Несподівано він зустрівся з представником Ірану в ООН у секретному місці, де годину обговорювали вихід зі стану воєнної кризи.
В цьому ключі, без сумніву, важливе значення матиме зустріч Зеленського і Маска. Наприклад, вона могла б відбутися 18 листопада, до або після засідання РБ ООН, на якій головувала Британія, щодо російської агресії. На неї чомусь поїхав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, а не президент Володимир Зеленський.
Ілон Маск зброю не робить і поки що не планує. Він просуватиме будь-який мир, який вигідний створенню його високотехнологічного бізнесу.
Збройні корпорації і їхні уряди — на піднесенні й швидко рухаються до створення технологій війни наступного покоління: роботизованих, безпілотних, зі штучним інтелектом систем, кіберзброї, нових видів енергетичної зброї та стратегії оборони, яку неможливо буде подолати.
І вона має бути такого рівня, що володіння передовими новітніми системами озброєнь зроблять неможливою війну навіть у теорії — підпорядковуючи водночас використання новітніх воєнних технологій відповідальному контролю з боку надійних безпекових гарантів. Однак, на нашу думку, це можливо лише в одному випадку — коли росія програє, і саме це збереже їх еволюційне поширення на решту людської цивілізації.