Філософія першого кроку: як громаді на Тернопільщині вдалося стати фінансовим донором для своїх підприємців

13.11.2024
Філософія першого кроку: як громаді на Тернопільщині вдалося стати фінансовим донором для своїх підприємців

Презентація проєкту фінансової підтримки місцевого бізнесу, розробленого в межах Програми USAID DOBRE.

У Лановецькій громаді на Тернопільщині стартував проєкт фінансової підтримки місцевого бізнесу, розроблений за допомогою Програми USAID DOBRE.
 
Учасники тепер мають унікальний шанс отримати разом з іншими грантами ще й грошову допомогу з місцевого бюджету.
 
Це стало можливим після реалізації кількох успішних ініціатив, що допомогли активним мешканцям громади відкрити або розширити власну справу.
 
Зростання податкових надходжень від нових бізнесів дозволяє громаді на конкурсній основі підтримувати тих, хто має дієвий план свого подальшого розвитку і готовий реалізувати його на практиці. 

Пошук синергії

Усі підприємці Лановецької громади, котрі стали учасниками урядової програми «єРобота», тепер матимуть можливість отримувати ще й фінансову допомогу з місцевого бюджету.
 
Її розмір становить 10 відсотків від суми мікрогранту, наданого державою. Ці кошти можна витратити на придбання техніки, матеріалів та сировини, необхідних для розвитку бізнесу. 
 
Презентований у жовтні проєкт став логічним продовженням вдалої реалізації кількох ініціатив, які значно покращили бізнес-клімат у громаді. 
 
 Почалося все зі створення у будівлі колишньої районної ради коворкінг-простору, де облаштували конференц-зал, відео- і фотостудії, робочі місця із сучасною оргтехнікою та зону відпочинку.
 
Загальна вартість проєкту становить 1,5 мільйона гривень. Більшу частину суми — 1,1 мільйона гривень — узяла на себе Програма USAID DOBRE для закупівлі необхідного обладнання. 
 
Згодом сучасна локація стала місцем роботи бізнес-школи, організованої разом з іншими донорами, де протягом чотирьох місяців проходили навчання майбутні і вже чинні підприємці з Лановецької, Збаразької і Кременецької громад.
 
Їм запропонували пройти 12 тренінгів на тему маркетингу, менеджменту, фінансової грамотності, підготовки бізнес-планів. Кожен з 20 учасників мав можливість не лише отримати теоретичні знання, а й набути практичих навичок у супроводі персонального наставника. 
 
«Мені дуже пощастило з менторкою, бо ми швидко знайшли синергію, — поділився своїми враженнями учасник програми Михайло Данильчук. — Я їй пояснив, що мені цікаво, і вже після другого заняття у мене був готовий бізнес-план. Далі ми просто внесли певні корекції, щоб спростити в лексичному сенсі побудову речень».
 
Михайло також повідомив, що до навчання у бізнес-школі вважав себе «інтуїтивним підприємцем». Тобто слідував власним відчуттям в ухваленні рішень. Водночас постійно намагався знайти курси, де міг би отримати чіткі інструменти ведення бізнесу.
 
«Усі ці речі я знайшов у межах проєкту, — каже він. — Наприклад, навчився планувати процес із чітким розумінням того, як він має завершитися. Цінним було також навчитися правильно рахувати гроші. Можливо, це прозвучить смішно, але раніше такі поняття, як дохід і прибуток, я вважав синонімами».
 
За словами заступника міського голови Олега Казмірчука, багато людей вважають, що для заняття підприємництвом найголовніше — мати стартовий капітал.
 
Але, як свідчить практика, саме фінансова грамотність дозволяє правильно організувати роботу і навчитися залучати потрібні кошти з різних джерел.
 
Той же грант від проєкту «єРобота» можуть отримати лише ті претенденти, котрі запропонують на розгляд продумані і професійно написані бізнес-плани. А далі можна подаватися й на отримання фінансової допомоги від Лановецької громади.
 
Насправді всі процеси взаємопов’язані. «Навчання у бізнес-школі проходило в межах програми міжнародної співпраці й дозволило збільшити кількість підприємців у громаді, — розповів Олег Казмірчук. — Як результат — зросли надходження до бюджету, що й дозволило нам, за підтримки Програми USAID DOBRE, створити програму підтримки місцевого бізнесу».
 
Надані кошти необхідно використати протягом пів року на розвиток власної справи. Переможців серед претендентів визначає спеціальна конкурсна комісія, куди, крім профільних працівників органу місцевого самоврядування, входять представники громадськості. Фінансова допомога надається одноразово і безповоротно, але вимагає від отримувачів прозорої і вчасної звітності.
 
«У Лановецькій громаді виконали дуже велику роботу з підтримки місцевого бізнесу, і я вражений їхньою енергійністю та креативністю, — повідомив на презентації ініціативи заступник директора програм «Глобал Комьюнітіз» в Україні Джастін Джексон Сікріс. — І хоча інвестиції у презентований проєкт невеликі, вони в майбутньому обернуться суттєвими надходженнями до бюджету. Я сподіваюся, що інші громади також візьмуть цей досвід собі за приклад та започаткують схожі програми».

Дорогу осилить той, хто обрав чіткий вектор руху

Власниця крафтової сироварні ТМ «T. LANOVETSKA» Тетяна Бельма розвиває свою справу протягом трьох років, тому вже отримала чималий досвід підприємницької діяльності.
 
Але, незважаючи на професійне вміння та зайнятість, знайшла час, щоб пройти навчання у згаданій бізнес-школі. На її думку, економічні знання постійно оновлюються.
 
Це змушує підприємців платити чималі гроші за участь у тренінгах, які проводять відомі консультанти. Саме такий шанс випав жителям трьох громад Тернопільщини, але з тією різницею, що всі заняття були безкоштовними.
 
«Подібне спілкування дає можливість для розширення знань, — каже пані Тетяна. — Наприклад, рік тому я вже могла це чути, але з висоти набутого досвіду подана коучами інформація вже сприймається по-іншому. Отож насправді це просто чудово, що до нашого невеликого містечка приїжджали такі відомі люди». 
 
Досвідченій власниці бізнесу вдалося ширше розглянути таке поняття, як франшиза, і поповнити свої знання з маркетингу. Вона також готова тепер сама виступати в ролі тренерки, оскільки її персональна історія успіху може бути корисною іншим. 
 
Пані Тетяна каже, що, маючи медичну освіту, власну нішу в бізнесі шукали тривалий час. Були ідеї відкрити свою практику за фахом, спробувати власні сили в кухарській справі, зайнятися декоративним садівництвом тощо.
 
Але остаточний вибір підприємиця зробила під враженнями від успішних сироварів, які вчилися виготовляти популярний продукт на власній кухні. Саме з цього почала і нинішня власниця ТМ «T. LANOVETSKA». Починаючи з переробки 3-5 літрів молока, вона вийшла на щоденні 500 літрів і тепер, окрім сучасного виробництва, має ще й фірмовий магазин. 
 
Секретами свого успіху пані Тетяна називає досконале знання обраної справи, бажання постійно вчитися, грамотно планувати й організовувати процес, а також пошук власних «родзинок». Скажімо, вона добре знається на технології виготовлення сиру, проте розробила свою оригінальну рецептуру.
 
Ще один «плюс» Тетяни Бельми — наполегливість у пошуку фінансових ресурсів. «Мій бізнес побудований на шести грантах, — каже власниця підприємства. — Свого часу я виділила три місяці, щоб пройти спеціальне навчання. Писала нотатки, складала все докупи, адже для отримання коштів потрібен план не в голові, а в такій формі, щоб його могли побачити інші. Зрештою, якщо ти чесний і правдивий, люди тобі починають вірити. Шість грантів — це шість пазликів, на яких тримається увесь мій бізнес. Забрати один — і зруйнується все. Якби я не отримала ці кошти, не було б нічого».
 
Подавалася пані Тетяна і на мікрогрант «єРобота». У неї все вийшло з другої спроби. Це ще раз свідчить про те, що наполегливий пошук рано чи пізно приносить конкретні результати.
 
Проте поєднання в одному кейсі державного проєкту та фінансової допомоги від громади вважає ідеєю, що звужує потенціал розвитку місцевих ініціатив. Отож на презентації програми вона запропонувала на майбутнє переглянути цю «прив’язку» з тим, щоб місцевим грантом могла скористатися більша кількість підприємців.
 
Участь місцевих громад у розвитку бізнесу може бути ще масштабнішою. На думку директора ТОВ VR Textile Андрія Воронюка, було б добре також започаткувати і місцеву допомогу в кредитуванні.
 
«Йдеться, наприклад, про погашення відсоткової ставки чи приєднання до державних гарантій за урядовими кредитними програмами, — вважає він. — Можна також лобіювати інтереси підприємців у профільних міністерствах, щоб існуючі умови кредитування були більш реалістичними і не так часто змінювалися, як це маємо зараз. А так виходить, що, з одного боку, державні програми підтримки бізнесу існують, а з іншого — скористатися ними доволі складно».

Творення просторів

Співробітництво Лановецької громади з Програмою USAID DOBRE триває вже шість років. За цей час їм вдалося спільно реалізувати 11 проєктів. Серед них — створення Культурного центру Єловицьких, що увійшов до десятки кращих молодіжних центрів країни.
 
Тут проводять концерти, презентації книг, тренінги, демонструють кінофільми. Далі на території місцевого ставка облаштували інклюзивний майданчик «Твій безмежний простір», який швидко став улюбленим місцем відпочинку жителів Ланівців. Там є лавочки, спеціальні зони для ігор, наземні батути, різноманітні гойдалки.
 
Завдяки співпраці з Програмою USAID DOBRE громаді вдалося налагодити процес вивезення відходів, а також створити додаткові умови праці для підприємців, котрі тільки починають свій шлях у бізнесі і поки що не мають власних приміщень.
 
Для них закупили сучасні павільйони, скористатися якими можна на умовах оренди. Нині вже кілька мешканців громади завдяки цій підтримці планують відкрити власні точки з продажу продукції.
 
«А найголовніше те, що Програма USAID DOBRE долучається не лише до проєктів, пов’язаних із придбанням матеріальних цінностей, — каже Олег Казмірчук, — а й постійно допомагає нам консультаціями з юридичних, економічних та земельних питань». 
 
Матеріал підготовлено редакцією газети на замовлення Українського кризового медіацентру та став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і необов’язково відображає точку зору USAID чи уряду Сполучених Штатів.
 
Лариса САЛІМОНОВИЧ
Тернопільська область