Фронт тріщить, кришиться, прогризається інтенсивними бойовими атаками, штурмами росіян.
Наші командири з «нуля» спостерігають швидкі ротації російських підрозділів рівня батальйону і бригад.
Їхнє нове поповнення — добре екіпіроване, озброєне та зі свіжою бронетехнікою.
Водночас у росії стрімко зростають зарплати. Наприклад, оголошення про роботу пакувальника шоколадних батончиків «Снікерс» обіцяє 4 тис. 100 доларів на місяць, хоча рік тому така робота коштувала максимум 763 долари.
У відповідь президент України Володимир Зеленський пообіцяв тисячу гривень кожному через застосунок «Дія». Очевидно, готуючись до неминучого — виборів.
Тисяча гривень — і ні в чому собі не відмовляй
То що ж таке «Вовина тисяча» в Україні? Знущання з українців чи відсутність логіки та здорового глузду?
Нагадаємо, нещодавно президент України Володимир Зеленський заявив, що кожен українець зможе отримати по тисячі гривень від держави вже з 1 грудня цього року.
«Я доручив уряду запровадити з 1 грудня нову програму, яка буде відчутною для кожної сім’ї в Україні. ЄПідтримка для всіх наших людей — дорослі, діти, кожна сім’я в Україні. Тисяча гривень на людину — на родину це вийде по кілька тисяч гривень», — повідомив президент у своїй уже традиційній вечірній колисковій для дорослих.
Він зазначив, що ці кошти можна буде витратити на оплату українських товарів і послуг — на комунальні платежі, за електрику, на квитки від Укрзалізниці, на ліки, українські книжки, а ще — на донати для ЗСУ.
Раніше українці вже отримували тисячу гривень від держави, яку неформально називали «Вовиною тисячею», а офіційно — це «єПідтримка». Це було у 2021 році у розпал пандемії ковіду. Гроші переказували повністю вакцинованим українцям на віртуальні платіжні картки через «Дію».
Тоді уряд виділив на це 8 млрд. Кошти програми також можна було витратити лише за вказаним списком: на книжки, послуги у сфері культури, спорту чи пасажирські перевезення.
Тоді також проводилися аналогії з «Вітіною (Янукович) тисячею» та «Юліною тисячею». Остання була програмою виплат вкладникам Ощадбанку СРСР, яку в 2008 році ініціював уряд Юлії Тимошенко.
Тоді на це витратили понад 5 млрд грн з бюджету, але виплати припинилися через світову фінансову кризу.
І якщо знову порівнювати «Вовину тисячу» з «Юліною» відносно курсу долара, то вона явно не на користь Зеленського. У 2008 році курс долара коливався у межах 5 грн за 1$, у 2021-му — понад 34 грн, а сьогодні — в межах 41 грн. А це «аж» 24 долари.
Правильно крутити головою
Тож сьогодні українці принагідно згадують і про трирічної давнини збої у додатку «Дія», котрі спричиняли проблеми з авторизацією та отриманням сертифіката вакцинації.
І загалом сьогодні чимало знову кепкують, на кшталт, якщо правильно покрутити головою, то в «Дії» підтягнеться купюра в тисячу гривень у форматі pdf.
Експерти ж більш серйозно дискутують щодо доцільності такого кроку і чи не призведе це до ще більшої інфляції. Адже фон загального добробуту України такий, що необхідно було б добре прораховувати, куди наразі найдоцільніше витратити ці несподівані гроші.
Низка економістів-аналітиків вважають, що видача цієї тисячі гривень може виглядати як наша згода на узаконення неналежних стандартів та гарантій, які на сьогодні запроваджуються урядом.
Звісно, коли тобі щось дарують, відмовлятись не варто. Але яку мету переслідує цей процес? У ситуації, коли куди не кинь — скрізь провали, зате зі сценічним пафосом.
Сьогодні Україну на 60% фінансують союзники. Вітчизняна економіка за три роки війни не змогла перебудувати свою стратегію і почати виробляти внутрішній валовий продукт (ВВП) в обсязі, здатному забезпечити достатніми фінансовими ресурсами своїх громадян.
Скажімо, хоча б для того, аби вони не покидали Україну. Або не повертались в окуповані домівки.
На тлі заяви про «тисячу» голова правлячої партії «Слуга народу» Олена Шуляк заявила, що державна політика підтримки внутрішніх переселенців повністю провалена. Тому вони повертаються в окупацію. Це була реакція Шуляк на радість омбудсмана Дмитра Лубінця, що в Україні стає менше переселенців.
За її словами, не працюють дві держпрограми: єВідновлення та єОселя. На наступний рік узагалі не передбачено їх фінансування. В той час, коли окупанти пропонують по 45 тисяч рублів компенсації за 1 кв. метр зруйнованого житла.
Народний депутат Дмитро Разумков, виступаючи з трибуни ВР, зазначив, що відсутність нормальної державної підтримки доводить переселенців до того, що вони повертаються в окупацію, бо там є хоча б дах над головою.
«Це не російське ІПСО! Це визнають самі представники влади і навіть голова провладної партії! Влада провалила підтримку ВПО — вони не отримують пільг, вони не забезпечені житлом і роботою! Ще більше українців хочуть виїхати з держави, бо тут, крім війни, ще й ростуть податки і тарифи. А тих, хто вже давно проживає за кордоном, влада своїми діями спонукає отримати іноземне громадянство і ніколи не повертатися на Батьківщину! Влада що, навмисно створює такі умови? Може, таким чином вона хоче «зекономити» бюджет? Але це провальна логіка, яка абсолютно не перетинається ні зі здоровим глуздом, ні з державницькою позицією», — вважає Дмитро Разумков.
Хто ще не заДіяний?
Нагадаємо, перед анонсом «тисячі» президент підписав закон про підвищення податків, причому зовсім нерівноцінно оцінивши ситуацію в Україні. Адже великі монополії та холдинги — великий бізнес — фактично не потрапили в податкове зобов’язання.
І ця вибірковість дошкульно б’є по фінансах суспільства, яке живе в цифровому світі, обговорюючи в інтернеті всі деталі всього цього. Ну і це ще одна спроба, аби оцифрувати всіх-всіх співвітчизників, заманивши в Дію.
Виплата тисячі кожному українцю — це половина суми, яку влада хоче зібрати з підвищення податків. За підрахунками чиновників, у нас у державі живе 31,7 млн людей. І всі вони можуть претендувати на цю виплату!
Цікавий нюанс — відгомін ощасливлення тисячею гривень звучить і в історії підвищення податків. Коли з людей треба було забрати останнє, то нам розповідали, що армії не вистачає коштів і це робиться для Збройних сил України!
Тобто влада підняла податки, знищила економіку, фактично завела її в тінь лише для того, щоб «спалити» за місяць половину очікуваних надходжень! Щоб люди віддали цю подачку на квитки «95 кварталу» чи книжки з промовами президента?
А на що мають витратити ці гроші військові, які в надважких умовах продовжують тримати оборону? На які концерти підуть мешканці, скажімо, Селидового і тисячі переселенців, які не отримують належної допомоги?
«Тисяча гривень Зеленського говорить про тотальну безсистемність у державній політиці влади щодо доходів українців. Ми не хочемо наводити порядок з тим, що у нас, у найбіднішій країні Європи, є найбагатші люди в ЄС. Однак на рівні держави починається роздача невідомих подарунків від влади. Причому не підкреслюється, що це кошти будуть виплачувати з держбюджету. В такому випадку мають бути відповідні рішення. І ці кошти мають бути цільові, а не з примхи окремих осіб, навіть, якщо вони несуть певний позитивний характер. На сьогодні це цинічне знущання з українців. Адже голова уряду Шмигаль подає до Ради проєкт Держбюджету, в якому вперше так системно порушується Конституція стосовно держстандартів та гарантій. Маю на увазі гарантію мінімальної зарплати та пенсії у розмірі прожиткового мінімуму. І от коли відбувається знецінення та зменшення цих стандартів, починається роздача цієї тисячі грн. І чому саме тисяча? Хто і як її вирахував? І хто реально отримає ці гроші?» — аналізує фахівець з ринку праці і трудових відносин Сергій Кондрюк.
На його думку, ці гроші треба було виділили найбіднішій категорії населення, на дитячі будинки або на оздоровлення пораненим воїнам.
Наразі, за наявною інформацією, йдеться про те, що ці кошти виділятимуть усім — від пенсіонерки чи вчителя-початківця до олігарха Ахметова. Тобто будь-хто може отримати цю тисячу.
У низки експертів викликає роздратування і сама форма отримання та використання цих коштів. На сьогоднішній день з різних причин, починаючи від моральних і закінчуючи фізичними, далеко не всі українці можуть користуватися інтернетом, особливо додатком Дія.
І при цьому нас примушують і заманюють, як хробаків на гачку, втягуючи у Дію. А якщо це буде правда, що це буде здійснюватися через програму кешбеку, то тоді це знущання в квадраті. Адже кешбек не узаконений.
«У законі немає такого терміну та цільових коштів у держбюджеті ні на цей, ні на наступний рік на кешбек. А чи не є ця тисяча вливанням невідомих коштів без цільового рішення змін до Держбюджету? У владі спробують розмити аферу, яка була запроваджена невідомо заради чого. Складається враження, що з цими кешбеками та тисячами каламутиться система бюджетної державної казни, щоб списати колосальні гроші просто невідомо куди. А там розберуться чи ні — життя покаже. Тож необхідно дуже обережно ставитися до цієї начебто позитивної ініціативи», — резюмує експерт Сергій Кондрюк.
Купити... недорого
Водночас є ті, хто вітає ідею президента Зеленського.
Політолог і колишній депутат Ігор Попов назвав ініціативу глави держави правильною і вчасною. На його думку, саме так і потрібно агітувати, скажімо, пенсіонерів. Як раніше за вакцинацію, так і сьогодні за «хрестик» у виборчому бюлетені.
«Світовий досвід, а також локальні проєкти в кількох наших містах показали, що для цієї цільової аудиторії матеріальні стимули є набагато ефективнішими, аніж обмежувальні», — вважає політичний експерт.
Ну звісно, якщо тримати в злиднях і пенсіонерів, і більшість навіть працюючого населення, то одноразова видача 24 доларів — це саме те, що кардинально покращить життя більшості.
І, напевне, легалізує якусь фінанасову задумку авторів цього соціального проєкту. А ще це не дуже велика плата за підняття рейтингу президента.