З 20 вересня Київ охопив густий смог, причиною якого стали вже такі, на жаль, звичні для киян загоряння торф’яників поблизу міста.
І кілька днів поспіль столиця України посідала перші місця серед міст із найгіршими показниками повітря у світі та індексом якості атмосферного повітря, що є шкідливим для чутливих груп населення.
Чому горить торф?
За словами представників київської ОДА, 20 вересня пожежі вирували в районах Вишгорода, Броварів, Обухова та Борисполя. Пізніше того ж дня речниця ДСНС Вікторія Рубан прокоментувала, що лишився тільки один осередок займання, у Вишгородському районі, площею до 2 га. Там відбувається тління торфовищ, і підрозділи ДСНС контролюють ситуацію, аби знову не почалося займання.
Але в чому першопричина такої негоди? Сам по собі торф — це порода, що утворюється з недорозкладених рослинних залишків (трав, моху та деревини), які внаслідок високої вологості та поганого доступу повітря частково мінералізуються.
Такий процес триває тисячі років — за цей час шари торфу збільшуються в кількості та в підсумку можуть сягати глибини в кілька метрів, що дуже ускладнює їх гасіння: торф може тліти навіть узимку під шаром снігу та льоду.
А надзвичайно високі температури за відсутності опадів — саме те, з чим стикнувся Київ — лише підвищили шанси торф’яників до займання, адже через спеку їхня вологість значно знизилася.
Вікторія Рубан також прокоментувала ймовірну причину загоряння: «За статистикою і за досвідом, як правило, саме люди є причиною виникнення пожеж в екосистемах. Ситуація дуже проста. Людина виходить за межу своєї ділянки, спалює сухостій, сухі гілки. А вогонь дуже швидко по сухій траві розповсюджується на великі площі».
Коли смог розсіється?
Метеорологиня Наталка Діденко на своїй фейсбук-сторінці тезово поділилася спостереженнями та прогнозами: «Антициклон на ім’я Serkan, а точніше, його відроги, охоплює своїм впливом всю Україну. Тому повсюди буде сухо та майже штиль, хіба на півдні вітряно.
Якщо домінує антициклон, без дощів та маловітряно, — це, на жаль, сприяє зависанню пилу і суттєво погіршує якість повітря. Найближче посилення вітру в Києві — 25 вересня, що дає надію на розсотування повітря.
Дощів поки не видно, найближчий — з 27-28 вересня. Таке буває практично щороку. Це неприємно, але не катастрофа».
Також пані Діденко нагадала дбати про своє здоров’я, особливо чутливим групам населення: «Води пити побільше, алергікам краще зайнятися хатніми справами, вікна бажано не відкривати, але, якщо стає душно, можна відкрити. Вікна все одно не герметичні — такому дрібному пилу пройти крізь навіть закриті — раз плюнути. Краще хоч якесь повітря, ніж зовсім без повітря. Не варто думати, що аж вітер 25-го та дощ 27-го покращать ситуацію. Вона, ситуація, може покращитися значно раніше».