Розмови на крові: ювілейна Ялтинська європейська стратегія не додала оптимізму

18.09.2024
Двадцятий за рахунком форум «Ялтинська європейська стратегія» (YES-2024), який традиційно влаштовує український мільярдер Віктор Пінчук, і цього разу зібрав сотні відомих політиків та візіонерів.
 
Традиційно говорили про нові загрози для світу в разі програшу України у війні.
 
Але гігантська «Стіна плачу», створена з фотографій загиблих українських військових, німим докором нагадувала про нерішучість західної спільноти. 
 
Сьогодні страх наших партнерів перед кремлем уже доходить до повного абсурду. Як повідомив у своєму виступі Володимир Зеленський, недавно рашисти обстріляли вантажівки Червоного Хреста (двох людей поранено і трьох убито), а також потопили ракетою балкер з пшеницею для Єгипту.
 
Але жодна з потерпілих сторін не наважалася вголос назвати країну, яка скоїла терористичні акти. Залітають російські дрони тепер і на територію сусідніх держав.
 
Проте збивати їх поки що наважується лише «бацька» Лукашенко. Решта мовчить, аби не розізлити «звіра». 
 
Ціна їхнього страху може виявитися занадто високою не лише для України.
 
«Якщо росія досягне успіху, то Китай, Північна Корея та Іран, найімовірніше, виступлять проти Тайваню, Південної Кореї та Ізраїлю, — сказав у своєму виступі Віктор Пінчук. — Весь світ буде втягнутий у війну. Чим більшою буде військова підтримка України, тим меншим буде ризик ескалації, війни між НАТО і росією, а також виникнення глобального ефекту доміно — появи дедалі більшої кількості воєн проти демократії».
 
На конференції завдяки Борису Джонсону та Майку Помпео згадали і Дональда Трампа, мирний план якого поки що нагадує копію одіозних заяв путіна.
 
Втім, ексглава британського уряду і 70-й держсекретар США дали зрозуміти, що з позицією непередбачуваного кандидата в президенти не все так однозначно. Мовляв, у ході виборів він може казати одне, а згодом вчинить по-іншому.
 
Для доказу пан Помпео розповів випадок зі своєї кар’єри, коли деякий час, будучи при Трампі держсекретарем, щоранку прямував до комп’ютера, аби дізнатися чи не написав президент наказ про його звільнення.
 
Тобто про пана Дональда нічого не можна сказати напевно, отож і засмучуватися завчасно не варто. 
 
Подібні політичні ігри світових лідерів видаються особливо жалюгідними у присутності бійців, які на форум приїхали прямісінько з фронту.
 
«Й які б високі гості не виступали на цьогорічній конференції, все ж найважливішими були панелі за участі військових, — написала у фейсбуці депутатка Верховної Ради Ірина Геращенко. — Без пафосу, втомлено і дуже просто вони говорили головне про війну: «Без піхоти нічого не буде. А піхота закінчується. Мобілізованих треба не ловити, а серйозно навчати. Мобілізація має будуватися на заохоченні. Важливе ідеологічне виховання і підготовка, з цим повний провал (привіт марафону...). Паузи в поставках західної зброї посилюють ворога. Й зменшують кількість української піхоти. Дякуємо Заходу за військову допомогу, без неї ми б не встояли. Але ми маємо більше розраховувати на власні сили і виробляти свої БПЛА, РЕБ, снаряди і техніку. Де це все?».
 
Відповісти на останнє запитання було нікому, оскільки, за словами пані Геращенко, високопоставлених українських чиновників і депутатів на виступах військових не було.