Багдадський лор

16.10.2003
Багдадський лор

      «Місто-пустеля, висушене сонцем», — каже про столицю Іраку українець Ігор Угляр. Він — відставний військовий лікар, але у Багдад їздив не у складі українського контингенту , а просто захотів своїми очима побачити поствоєнну країну. Коли в Іраку розпочалася війна, тернополянин Ігор Угляр працював у Єгипті. До того у пошуках матеріальних благ він об’їздив півсвіту: Греція, Кіпр, Німеччина, Польща, Чехія, Емірати, Туреччина, Аргентина, Бразилія. Каже, що в останній навіть хотів лишитися жити, але: «Європейцю там важко — ментальність не та». В Ірак 53-річний мандрівник їхав з метою написати книжку, яка вже матеріалізувалася під назвою «Багдад очима очевидця». Не будемо досліджувати літературний талант пана Угляра, а краще глянемо «очима очевидця» на місто тисячi й однієї ночі у поствоєнний період.

      «Це був мій перший досвід роботи як журналіста, — розповідає мій співрозмовник. — З Єгипту ходять маршрути до Йорданії, я зробив собі візу і поїхав. В Аммані підійшов до центру акредитації і кажу: «Я лікар, хотів би писати на деякі теми, зробіть мені вільну акредитацію». Так і опинився у Багдаді, де був десять днів — з 12 по 22 травня. Вільних журналістів, тобто фріланс (від англійського freelance. — Авт.), там було багато. Правда, від мене вони відрізнялися тим, що мали певні завдання від своїх редакцій. Не так, як я, — поїхав за власні гроші».

      — Які настрої панували в іракців щодо американських військовиків? Все-таки це як-не-як окупація.

      — Звісно, вони вдячні американцям, але чим довше ті залишатимуться в Іраку, тим важча буде ситуація. Якось я був присутній на перегляді новин Бі-Бі-Сі — показували «зачистку», коли американці обшукували іракських жінок. Можете собі уявити реакцію мусульманських чоловіків, їхні очі просто блискавки метали — з точки зору ісламу, це святотатство. Одного разу я хотів сфотографувати жінку в паранджі, яка граційно несла якийсь крам на голові, але мені не дали, а знімати її ззаду не дозволила джентльменська гідність.

      — Чи довелося вам застосувати там свої лікарські здібності?

      — Якщо це так можна назвати. У Багдаді діяла гуманітарна місія, яка розвозила медикаменти, і я за тим спостерігав. Вони знали, що я лікар-лор, і завели мене в якусь хатинку — лікуй. А там не було абсолютно нічого — одна кушетка і «лампочка Ілліча». Взагалі у мене склалося враження, що жінки — а вони переважали в чергах за медикаментами — просто повідомляли лікарю свій діагноз, які самі собі поставили, і їм видавали відповідні ліки. От і все.

      — Як ви спілкувалися з місцевими жителями, адже мали позначитися якісь культурні розбіжності, та й мовний бар’єр, напевно, був?

      — Узагалі іракці дуже гостинні — завжди знайдеться чай з 50-грамового наперстка — і раді бачити білу людину, зокрема щоб гроші заробити. Хоча з іракцями я спілкувався мало. В основному з тими, хто знав англійську мову. Це лікарі, вчителі, журналісти, які до війни складали невеликий відсоток заможних людей і мали змогу вчитися в Європі. Наприклад, мій знайомий Джамал навчався в Московському університеті і захищав у Софії дисертацію на тему «Весняних вод» Тургенєва. Тепер вони підпрацьовують супроводжуючими у журналістів — 20 доларів за годину, а якщо на власному авто, то плюс ще  десять. Наймати їх у мене не було грошей, тому падав американським журналістам «на колесо» і так їздив на зйомки.

      — Яке враження справляє Багдад і наскільки сильно він постраждав від обстрілів і мародерів?

      — Місто мені здалося якимось незграбним, жовтим, місто-пустеля, висушене сонцем. Навіть річка Тігр — мертва, ніяких рибалок, тількі кілька розбитих барж. А самі багдадці — відсталий народ: мають якісь лахи, яких вистачає на цілий рік, бо там тепло, якийсь дах над головою, харч — до падіння режиму Хусейна кожній сім’ї на місяць видавався пайок. Цікаві палаци Саддама, вони начебто місто в місті — цілі мікрорайони, огороджені високим парканом. Приємно було потрапити в палац Саддама — там залишилися розкішні меблі в арабському стилі, позолота на стінах і стелях, мармурова підлога.

      — Ви відчували небезпеку для життя, скажімо, в Багдаді чи якомусь іншому місті Іраку?

      — Там щоночі стрілянина. Тільки за травень було 300 убитих у сутичках, просто бандитизм. Я вже навчений, що коли на тебе вороже дивляться, треба просто уникати погляду і йти геть. У Багдаді мені було досить спокійно, а от коли тільки їхали туди, то на іракській трасі — треба сказати, дуже хорошій — нас обстріляли з автомата, думав, що то мої останні хвилини. Взагалі іракці живуть за законами шаріату, європейцю це здається дикунством, наприклад, гомосексуаліста страчують, скидаючи зв’язаним з даху висотного будинку.

      — Що вас найбільше вразило, так би мовити, зачепило за живе?

      — Після правління Хусейна залишилися масові поховання — як у Бабиному Яру. Це просто жах був, коли нас вивозили на місця масових страт — страшне горе, коли люди за якимись ознаками опізнавали потрухлі тіла своїх рідних.  

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>