Уже за кілька днів настане одне з найяскравіших і найсмачніших свят у році — Масниця — і триватиме воно цілий тиждень: з 28 лютого по 6 березня.
«Це неповторне, веселе, колоритне свято, сповнене народних звичаїв та обрядів, коли відбувається перехід від зими до весни, — повідомляє Національний музей народної архітектури та побуту в Пирогові. — Наші предки вірили: рядженими, піснями, танцями та різними заклинаннями можна прогнати Зиму та закликати Весну, а до того ж, посвяткувати та позабавлятися востаннє перед великим постом.
У народі Масниця має такі назви: Масляна, Сирниця, Колодій, Туриця. За християнським календарем Масниця — це останній тиждень перед великим постом. У ці дні споживали в основному молочні продукти, вареники з сиром та млинці. Вареник у формі Місяця, а млинець, подібний до Сонця і Зірки, — це вічні символи, яким поклоняється людина».
Недарма в народі побутує приказка: млинці — сонця родичі.
У кожної господині є свій рецепт млинців. Їх роблять на молоці, на кефірі, сироватці, окропі, простій воді і навіть на пиві. Не менш різноманітною буває і начинка для млинців: картопля, гриби, рис, риба, ікра, овочі, сир, мед або просто варення.
У перший день свята першим млинцем завжди поминали покійних. А ось у вівторок господині випікали оригінальні пишні, часто двоколірні смаколики. Середа — особливий день для усіх тещ, бо саме цього дня дочки приходили із зятями до батьків, і їх пригощали смачними млинцями.
А щоб догодити зятю, щедро поливали сметанкою, згущеним молоком або солодким сиропом. У п’ятницю уже теща ходила в гості до зятя смакувати млинці його приготування.
Неділя — останній і найурочистіший день Масниці, тому і млинці в такий день повинні бути святкові, гарно оформлені, а головне — смачні, такими, щоб запам’яталися надовго.
Все в ажурі!
Наприклад, такі як радить приготувати у фейсбук-групі «Пляцки Рецепти від Лілії Цвіт» Валентина Кузьмова. Свої млинці вона назвала «Ажурні» — це дійсно святковий варіант звичних для усіх млинчиків.
«Рецепт може бути будь-який. Я готую за таким», — ділиться господиня.
Отже, знадобиться: 3 яйця, дрібка солі, 1-2 ст. л. цукру,
2 ст. л. крохмалю, 2 ст. л. олії, склянка борошна (250 мл), 600 мл молока.
Приготування: все збити вінчиком або міксером, щоб не було грудочок.
Та головний секрет — у випіканні. Наливаємо тісто в невелику пляшку (для зручності) і в кришці робимо отвір.
«Я робила шилом», — підказує пані Валентина. На розігріту пательню наносимо візерунок тістом довільної форми, обсмажуємо з обох боків.
Такі млинці можна їсти як окрему страву. Якщо з начинкою, то на млинець покладіть листя салату, а вже на нього — філе риби чи будь-яку іншу начинку.
«Три склянки»
У багатьох складається думка, що для смаження млинців знадобиться чи не півдня. Звісно, якщо ви колотите тісто «на око».
За рецептом «Три склянки» вони завжди вдаються тонесенькими, а смажити їх — одне задоволення. При цьому витратите на приготування лише пів години.
Рецепт дуже простий, потрібно лише запам’ятати, що продукти необхідно брати у трьох рівних пропорціях.
Вам знадобиться: склянка борошна, склянка молока, склянка окропу, 2 яйця, ст. л. цукру, ч. л. солі, 40 мл рослинної олії.
Млинці з сиром.
У великій мисці збийте міксером яйця, цукор та рослинну олію. Відразу й посоліть. Не вимикаючи міксер, швидко влийте склянку окропу, а слідом молоко.
Пам’ятайте, що міксер не треба вимикати, бо після цього додається склянка борошна такого ж об’єму. Його необхідно заздалегідь просіяти через сито.
Тісто повинне бути однорідної консистенції і не містити грудочок, інакше страва виглядатиме зовсім не апетитно.
Розігрійте сковорідку і змастіть її рослинною олією. Тепер можемо випікати млинці, обсмажуючи з обох боків до рум’яності.
А от начинка може бути найрізноманітніша. Пропонуємо деякі варіанти.
Начинка з сиру, зелені та часнику
Інгредієнти: 100 г вершкового сиру, 100 г кисломолочного сиру 9%, зелень 1 пучок, часник 1-2 зубчики, сіль.
Приготування: сир перетріть через сито і перемішайте з вершковим сиром. Зелень — петрушку, кріп чи кінзу — промийте під проточною водою і викладіть на 5 хвилин на паперові рушники, щоб увібралася зайва волога. Потім дрібно нарубайте ножем і додайте у сирну масу.
За бажання, додайте в масу часник. Для цього його очистіть від лушпиння та пропустіть через прес. Досоліть, якщо потрібно, і намажте млинці отриманою сумішшю. Також можна покласти в таку начинку шматочок слабосолоного лосося або червону ікру.
Куряче філе плюс цибуля
Інгредієнти: 500 г курячого філе, одна цибулина, рослинна олія для смаження, спеції, сіль.
Цибулю очистіть від лушпиння і дрібно наріжте. Куряче філе пропустіть через м’ясорубку. Посоліть, поперчіть і ретельно перемішайте. Розігрійте сковороду з олією, викладіть на неї цибулю та обсмажте протягом кількох хвилин.
Потім додайте подрібнене куряче філе зі спеціями і смажте до готовності. Зніміть з вогню і зачекайте, доки начинка трохи охолоне.
Викладіть 1-2 столових ложки начинки на кожен млинець і загорніть «конвертиком».
З грибами та сиром
Інгредієнти: 400 грамів печериць, 300 г твердого сиру, одна цибулина, зелень, рослинна олія або вершкове масло для смаження, спеції, сіль.
Гриби вимийте, проваріть близько 5-7 хвилин та відкиньте на друшляк. Після того, як печериці схолонуть, наріжте їх пластинами. Цибулю очистіть, наріжте її півкільцями та викладіть на розігріту сковорідку з рослинною олією або вершковим маслом.
Обсмажуйте кілька хвилин, потім додайте гриби. Посоліть, поперчіть за смаком. Тушкуйте до появи золотавої шкоринки. Зніміть з плити і дайте трохи охолонути.
На великій тертушці натріть сир, зелень промийте під водою і дрібно наріжте. З’єднайте в мисці гриби з цибулею, сиром та зеленню, перемішайте.
Викладіть кілька ложок начинки на млинець і загорніть. За бажанням, його можна підрум’янити на розпеченій сковороді.
Сардинами млинці не зіпсуєш
Інгредієнти: банка сардин в олії (240 г), 4 яйця, пучок зеленої цибулі, 50 г рису, сіль.
Відваріть яйця, зачекайте, допоки охолонуть та наріжте кубиками. Рис відваріть у підсоленій воді до готовності. Зелену цибулю промийте, викладіть на рушник та дрібно наріжте.
Сардини подрібніть виделкою, додайте до них нарізані інгредієнти та зварений рис і начиніть млинці цією масою.
Печінкова начинка
Інгредієнти: 300 г курячої або індичої печінки, 2 цибулини, 3 ст. л. олії, 30 г вершкового масла, одна морквина, 0,5 ч. л. чорного меленого перцю, сіль.
Печінку промийте та наріжте середніми шматочками.
З печінковою начинкою.
Цибулю та моркву очистіть, нашинкуйте соломкою, викладіть на розігріту сковороду з рослинною олією та злегка обсмажте.
Овочі перекладіть на тарілку і смажте на цій олії шматочки печінки. Додайте сіль, перець та спеції за смаком.
Пропустіть через м’ясорубку обсмажені овочі та печінку, одночасно додаючи вершкове масло. Коли начинка охолоне, загорніть її у млинці.
Деруни — це теж млинці
Окрім традиційних млинців, чудовим варіантом на Масницю стануть картопляні оладки — деруни. Це дуже популярна, смачна і ситна страва, яку найчастіше подають до столу зі сметаною або ж з часниковим соусом. Спробуйте приготувати їх із начинкою.
Знадобиться: 250 г курячого фаршу, 8 великих картоплин, 2 яйця, 3 ст. л. борошна, цибулина, сіль, олія для смаження, сметана.
Деруни з м’ясом.
Спочатку приготуємо м’ясний фарш. Звісно, можна використовувати й магазинний, однак, якщо нікуди не поспішаєте, краще приготуйте його власноруч із курячого філе, цибулі, солі та перцю.
Натерту на дрібній терці картоплю (тут неабияк може виручити спеціальна насадка для м’ясорубки) та цибулю посоліть-поперчіть за смаком. Розбийте курячі яйця, за бажанням можна додати пару столових ложок майонезу. Всипте борошно й перемішайте все до однорідної маси.
На розігріту сковорідку столовою ложкою викладіть картопляну масу з розрахунку столова ложка — один дерун. Зверху поверх картоплі викладіть фарш і знову картоплю. Обсмажте з обох боків на середньому вогні до золотистого кольору. Подавайте до столу гарячими зі сметаною та зеленню.
Смачного!
ДО РЕЧІ
Окрім млинців, на святковий стіл господині готують усяку-всячину: тушкують капусту, ліплять вареники, смажать рибу, запікають рибні пироги і, звісно, різні смаколики до чаю — пряники, печені яблука, булочки, сирники.
Увесь цей тиждень пронизаний традиціями і символізмом. Оскільки цей період передує великому посту, м’ясо і м’ясні продукти їсти вже не можна, не вживають також алкоголь.
А ще не можна сваритися і злитися. В останній день тижня — у Прощену неділю — всі просили вибачення один в одного й самі прощали кривдників. Тож це ідеальний час, щоб «відновити» своє життя, полегшити душу та позбутися давніх тягарів.