Як медом помазано: чим корисні продукти бджільництва

07.12.2021
Як медом помазано: чим корисні продукти бджільництва

Мед — це не тільки смачно, а й неабияк корисно. (Фото з сайту stil.kurir.rs.)

Заспокоїть нерви, зміцнить серце

Його давно й доцільно застосовують як у народній, так і офіційній медицині. Мед — один з універсальних лікарських засобів.

 

Його антибактеріальна, бактерицидна, протизапальна, болезаспокійлива, тонізуюча властивостi відомі давно, а здатність зміцнювати опірні сили організму не можна недооцінити.

 

Мед та інші продукти бджільництва використовують для лікування ран та опіків, при захворюваннях серцево-судинної системи, нирок, печінки, жовчних шляхів, шлунково-кишкового тракту. Цей чудовий солодкий продукт заспокійливо діє на нервову систему, допомагає при перевтомі.


Як зауважує лікарка-терапевтка, фахівчиня сімейної медицини Олена Клименко, мед переважно є засобом неспецифічної терапії. Тобто його можна застосовувати в комплексному лікуванні захворювань.

 

Однак варто пам’ятати, що він має протипоказання, зокрема при алергії на продукти бджільництва. Тому перед використанням ліків, зроблених на основі меду, необхідно порадитися з фахівцем.


«Мед ефективний при ослабленому серцевому м’язі, — говорить Олена Станіславівна. — З такою метою його краще вживати разом із продуктами, що багаті на вітамін С. Наприклад, iз настоянкою шипшини. Візьміть столову ложку плодів шипшини, залийте на ніч у термосі двома склянками окропу. Вранці настій процідіть, теплим змішайте зі столовою ложкою меду. Найкраще приймати по 1/3 склянки тричі на день перед їдою».

«Медова редька» як бальзам для нирок

При захворюванні нирок, каже лікарка, мед особливо ефективний. Квітковий нектар має низький склад білка, майже не містить солей, які при захворюваннях нирок протипоказані.

 

У терапії ниркової системи, окрім шипшинового чаю з медом, лікарка рекомендує вживати оливкову олію з медом і лимонним соком (у рівних пропорціях) по одній столовій ложці тричі на день.

 

Така суміш добре виводить солі з нирок. Також корисно, за словами пані Олени, пити медовий сік редьки — половину чашки або цілу чашку на день. Для його приготування необхідно змішати столову ложку меду зі склянкою соку чорної редьки.


«Медовий сік редьки не лише корисний при захворюваннях нирок, а й запобігає утворенню каменів у жовчному міхурі, підвищує рівень гемоглобіну, позитивно позначається на процесах тканинного обміну, по­кращує травлення, — наголошує Олена Клименко. — Суміш можна вживати по пів склянки тричі на день».


Добре відома також протимікробна та протизапальна дія меду. Допомагає він при варикозних виразках.

 

«Нанесіть на полотно шар меду, прикладіть його до місця варикозного розширення вен, закрийте поліетиленовою плівкою і закріпіть бинтовою пов’язкою. У перший день залиште компрес на дві години. На другий і третій день — на чотири години. Потім — на всю ніч», — рекомендує лікар.

Маточне молочко — природна «віагра»

Цілющими властивостями славляться й інші продукти бджіль­ництва. Маточне молоко, наприклад, є сильним стимулятором організму, підвищує апетит, нормалізує обмінні процеси, покращує функції вегето-судинної системи, знижує рівень холестерину в крові.

 

Корисне воно при гіпотонії (пониженому тиску), неврастенії. Особливо відчутна дія цього продукту у людей, які одужують після важкої недуги, мають хронічну перевтому. Добре діє маточне молочко на літніх людей.

 

«А для чоловіків це — природна «віагра», підвищує статеву активність. Жінкам-годувальницям маточне молочко корисне для підвищення лактації», — додає лікарка.


«Для профілактики захворювань та зміцнення організму маточне молочко вживають не менше 3-4 тижнів хоча б двічі на рік — навесні і восени, — каже пані Олена. — Оптимально приймати цей продукт по 1/2 кавової ложечки, найкраще — вранці, за 30 хвилин до їди. Його треба розсмоктувати в роті до повного розчинення, і тільки потім ковтати».


У народній медицині прополіс використовують як антисептичний та протибактеріальний, протизапальний, протизастудний засіб. Цю смолисту речовину бджоли збирають із бруньок тополі, верби, берези, сосни, кінського каштану.

 

Прополіс має здатність гоїти рани, знижувати тиск, зберігати корисну мікрофлору шлунково-кишкового тракту, сприяє виведенню холестерину з організму, стимулює кровотворення, зменшує тромбоутворення, очищає організм, підвищує його витривалість і працездатність.


Медики звертають увагу, що прополіс ефективно допомагає у лікуванні бронхопневмонії, при виразковій хворобі шлунка, захворюваннях простати у чоловіків. При цих недугах мед із прополісом вживають по чайній ложці двічі на день, через пів години після їди.


На основі прополісу можна підготувати мазь, яку добре використовувати при ринітах, гайморитах, опіках, обмороженнях, ранах, що погано гояться, пролежнях, трофічних виразках.

 

Для приготування цілющої мазі лікар радить розтопити 100 г вершкового масла в емальованому посуді, охолодити до 70 градусів. Потім додати 15 г подрібненого прополісу і ретельно розмішувати протягом 15 хвилин, підігріваючи на малому вогні (але не доводячи до кипіння). Готові ліки профільтрувати через 3-4 шари марлі у скляний посуд, зберігати у темному прохолодному місці.

Букет від бджіл і скарбниця вітамінів

Ви чули таке слово — забрус? Це верхні кришечки стільників, якими бджоли запечатують мед.

 

Забрус називають букетом із продуктів бджільництва — так багато там різних корисних речовин.


Компоненти забруса, за словами лікарів, покращують метаболізм, позитивно впливають на кровообіг, м’язову працездатність, а віск зміцнює ясна.

 

Він ефективний при лікуванні бактеріальних та вірусних запалень дихальних шляхів, не викликає алергії та звикання збудника недуги до нього.

 

Медики рекомендують вживати його при захворюваннях порожнини рота, дихальних шляхів, простуді, запаленні слизової оболонки придатків порожнини носа, захворюваннях кишечнику.


Забрус жують кожну годину протягом 15 хвилин. Тривалість лікування залежить від стадії захворювання. Вживають до тих пір, поки хвороба не мине.


«Спробуйте давати дітям невеличкий шматочок забруса замість гумки, від якої точно немає користі. За умови, що у малюків немає алергії на мед», — радить лікарка.


І, звісно ж, варто пам’ятати про квітковий пилок. Це справжня «скарбниця вітамінів»! Він покращує роботу печінки і серця, очищує кров. Пилком лікують бронхіальну астму та інші легеневі захворювання.

 

«Але вживати ці різнобарвні гранули можна у невеликій кількості, особливо спочатку, — застерігає Олена Клименко. — Найкраще поєднувати пилок із медом, стільниковим воском, прополісом. Дозу треба збільшувати поступово і дуже обережно: спочатку в співвідношенні 1:10 (пилок — віск, пилок — прополіс), вживати щодня між прийомами їжі чверть чайної ложки, розчиненої в 250 мл води або лікарського чаю. Потім співвідношення в суміші повільно підвищують (1:8, 1:6, 1:4, 1:3, 1:2).

 

Гранули пилку (без домішок) вживають відповідно (розчиняючи у воді або чаї), але після їди — у перший день тільки одну гранулу, потім щодня на 2-3 штуки більше, через 3 тижні можна перейти до дозування до 30 г на день. Квітковий пилок відчутно підвищує імунітет. Жінкам, які мають проблемний клімакс, фа­хівці радять вживати пилок, змішаний iз медом (у співвідношенні 1 до 3), щодня по 20 г. «Поганий настрій, дратівливість як рукою знімає», — зауважує лікарка.