Інший погляд: про воєнний альбом Андрія Котлярчука «Звільнена Київщина»
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Ігор Руденя на персональній виставці у Києві. (Фото автора.)
У столичному Будинку художника два тижні експонувалися картини Ігоря Рудені, який залишив свого часу Київ та оселився у селі Ладижичі в Чорнобильській зоні.
Це якихось 20-25 км від ЧАЕС, офіційно: нежитловий населений пункт в Іванківському районі Київської області з 1999 року. На час страшної радіаційної аварії на атомній електростанції в селі мешкало близько пів тисячі осіб.
Нині 37-річний Ігор Руденя, наймолодший самосел у Чорнобильській зоні, розказує: навчався в КНУ імені Тараса Шевченка, здобував економічну освіту, а потiм примандрував у Ладижичі ранньої осені 2005-го. А ще трохи більше ніж за рік гуашшю намалював свій перший пейзаж.
На тепер у творчому доробку непрофесійного художника понад сім десятків картин, виконані різними техніками. Малює переважно в теплу пору, бо в холодну не може прогріти досить добротне помешкання опаленням груби настільки, щоби прохолодою не сковувало руки.
У квітні цього року Ігор Руденя взяв участь у виставці про життя Чорнобильського Полісся «Темний Рай». Тоді вперше його роботи були представлені в онлайн-форматі.
Молодий чоловік за останні 16 років кілька разів виїздив із Ладижичів облаштовувати особисте життя. Мабуть, тому на полотнах зустрічаються і панянки. Хоча превалює природа: пейзажі і фантастичні сюжети.
Загалом, майже кожне зображення, над яким працює до трьох місяців, Ігор Руденя супроводжує віршованими словами. На першій персональній виставці «Час зупинити час» у Києві вони слугували ніби анотацією до однієї чи кількох робіт. За назвами це, зокрема, «Білий пагорб», «Осіння любов», «Казка», «Єноти», «Вода зійшла», «Лісовий банкет». «Краса і жадібність».
На одній з останніх картин зображені 4 стихії: Земля, Вода, Повітря й Вогонь. За роботами можна прослідковувати зміну світогляду художника-самоука та вдосконалення його майстерності.
Ігор Руденя на своїй персональній виставці аж ніяк не нагадував Мауглі чи самосела з фільму «Брама». Віджартовується: маскується серед людей подібно до тварин у лісі, щоби не наразитися на несподіванки — вдягає у Києві костюм. Каже, що живе з продажу своїх картин.
Валентина ГРИГОРЕНКО
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Створену Кременецько-Почаївским державним історико-архітектурним заповідником за дорученням Міністерства культури та стратегічних комунікацій інвентаризаційну комісію - не допустили до роботи представники Свято-Успенської Почаївської лаври. >>
Список із 25 об’єктів світу, що потребують збереження оприлюднив Всесвітній фонд пам’яток (World Monuments Fund, WMF). Серед об'єктів, що увійшли до переліку на 2025 рік – столичний Будинок вчителя, турецьке місто Антак'я, історична міська структура Гази та Місяць. >>
«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять» часину я присвячував Україні. Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався», - писав Агатангел Кримський. >>
Один з найвідоміших українських театральних режисерів — Давид Петросян — представив прем’єру на сцені Національного театру імені Марії Заньковецької у Львові. >>
Благодійний фонд «МХП-Громаді» та Український культурний фонд оголосили про запуск нового грантового конкурсу «Культура у фокусі громад» із фінансуванням від 500 тис. до 1 млн грн на культурні проєкти. >>