Сяятимуть завжди! ТОП найнезабутніших ялинок Києва
Нещодавно кияни та гості столиці побачили головну ялинку 2024-2025 рр.: біла — як символ «початку світлого й чистого шляху», вона простояла до 10 грудня. >>
Традиція містичної та страшної ночі, коли вулиці повняться нечистю, була започаткована в давні часи. (Фото з сайту Pixabay)
Уже кілька тижнів на полицях магазинів горами лежать кажани, чорні кішки, павутиння, страшненькі маски вампірів, привидів, скелетів та інший тематичний декор.
Хто-хто, а торгівля грунтовно підготувалася до відзначення Хелловіну, який і цьогоріч примандрує у ніч із 31 жовтня на 1 листопада.
Молодь розмалює себе жахливим гримом, із захопленням перевтілиться у чаклунів, відьом та іншу нечисть. А перед тим побіжить на бабусині грядки у пошуках кругленького гарбуза, аби зробити з нього страшну пику з вирізаними очима, ротом і палаючою свічкою всередині.
Таким прийшло це свято і до нас в Україну. Звідки взялися такі химерні звичаї та чи по-християнськи виряджатися в костюми нечистої сили?
Традиція містичної та страшної ночі, коли вулиці повняться нечистю, яка галасує, сміється і лякає перехожих, була започаткована в давні часи. У цей день кельти відзначали свято Самхейна — князя смерті, поминали померлих та відзначали кінець збирання врожаю.
Вони вірили, що в цю ніч відкриваються ворота в потойбіччя і встановлюється контакт із душами померлих. Тож, аби задобрити Самхейна і він дозволив мерцям спуститися на землю й відвідати свої домівки, люди переодягалися у різну нечисть.
Головним атрибутом Хелловіну є потворна гарбузова голова, так званий світильник Джека — символ неприкаяних душ, що блукають на землі.
Утім який стосунок отой Джек має до українців? Не хочуть відставати від моди, тож радо впустили в своє життя чуже незрозуміле свято.
«Більшість молоді, з якою я товаришую, підтримують святкування Хелловіну, адже це щось нове, цікаве та незвичне, — каже 17-річна студентка з Полтави Яна Штельмах.
— Я добре ставлюся до цього свята і цьогоріч його також відзначатиму, навіть вигадала собі костюм. Хочу перетворитися на зомбі. Я зазвичай проводжу цей день у компанії друзів. Ми або йдемо на вечірки, або весело святкуємо в когось удома».
«Вважаю Хелловін нісенітницею, — каже Оксана Чипенко, 44 роки. — Навіщо ми переймаємо розваги американців, якщо в нас дуже багато цікавих традицій, знакових днів? Своє й треба плекати та пропагувати».
«Останнім часом Хелловін в Україні набув характеру епідемії: день нечистої сили масово відзначають не тільки в кафе й ресторанах, а й у навчальних закладах, — коментує протоієрей Олександр, клірик церкви Різдва Пресвятої Богородиці.
— Хелловін — це свято зла, яке прославляє сатану, пропагує жорстокість, ідолопоклонство, розпусту, сатанинські ритуали. Тому ставлення православної церкви до такого «свята» вкрай негативне. Ми мусимо розуміти, що молитва — це розмова з Господом, а святкування Хелловіну — поклоніння темним силам. Церква закликає людей до спілкування з Богом у молитві. Темні ж сили хочуть використовувати його у спотвореному вигляді».
Погодьтеся, значною мірою це свято нам нав’язали кіноіндустрія та торгівля, які знають безліч способів витягнути з покупця гроші.
Нещодавно кияни та гості столиці побачили головну ялинку 2024-2025 рр.: біла — як символ «початку світлого й чистого шляху», вона простояла до 10 грудня. >>
Виставковий проєкт «Різдвяне місто. Київ ХІХ-ХХ століття» презентував Музей історії міста Києва. >>
Різдвяні резиденції у своїх відділеннях по всій Україні відкрила Укрпошта та випустила марку «Лист Святому Миколаю». >>
Лауреатка Нобелівської премі-2024 з літератури, південнокорейська письменниця Хан Канг відмовилася від пресконференції та святкування. Усе через війни в Україні та на Близькому Сході. >>
Щонайменше 550 людей загинули під час щорічного мусульманського паломництва до Мекки. >>
Національний заповідник «Софія Київська» (після шаленого успіху, який супроводжував вихід колекційної купюри «нуль євро» із зображенням пам’ятки архітектури ХІ століття — Золотих воріт), 10 червня 2024 року розпочинає реалізацію нової сувенірної банкноти >>