Великий компроміс: пропагандистська роль Довженка під час Другої світової війни
Загалом у фільмі є кадри з 16 фільмів Олександра Довженка: переважно художніх і кількох документальних. >>
Будинок Штамма у пристоличній Бучі. (Фото Анатолія ЗБОРОВСЬКОГО.)
На початку нинішнього століття Буча на Київщині зробила стрімкий ривок у своєму розвитку.
У 2007 році селище міського типу отримало міський статус. А минулого року місто Буча стало районним центром.
Своєрідною архітектурною перлиною Бучі є будинок Штамма. Колишня дача радника правління Південно-Західних залізниць розташована за адресою Києво-Мироцька вулиця, 133. Вона є зразком вишуканої дачної архітектури початку ХХ століття.
Євген Штамм придбав на хуторі Ястремщина (нині частина Бучі) ділянку землі площею понад 19 гектарів і близько 1909 року спорудив тут головний будинок площею 676 квадратних метрів і п’ять менших будівель.
Головний будинок — це двоповерхова будівля, оформлена в неороманському стилі.
Чоловий фасад фланковано круглими вежами, які декоровано отворами у вигляді бійниць.
Вежі увінчано шатровими завершеннями. Під бійницями пролягає аркатурний фриз. Площини стін прикрашає складний цегляний декор. Загалом будинок викликає асоціацію з середньовічним рицарським замком.
Після захоплення влади більшовиками дачу Штамма націоналізували і розмістили тут дитячий будинок. У 1982 році замість дитбудинку організовано дитячий санаторій «Дружний», в якому лікували дітей з психоневрологічними захворюваннями.
У ніч на 14 січня 2004 року в будинку Штамма, де були дитячі спальні, внаслідок займання невимкнутої електроплитки сталася пожежа.
Вже 16 січня голова Київської міської держадміністрації Олександр Омельченко підписав розпорядження про реконструкцію санаторію. Однак ремонтні роботи через брак коштів не провели.
Управління культури, національностей та релігій Київської облдержадміністрації 25 липня 2019 року своїм наказом № 67 внесло садибу Штамма до переліку щойно виявлених пам’яток культурної спадщини і звернулось до власника об’єкта — Київської міськради — з вимогою про укладення охоронного договору.
Адже, згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини», Київська міськрада як власник об’єкта повинна утримувати пам’ятку в належному стані й укласти охоронний договір з управлінням культури, національностей та релігій Київської облдержадміністрації. Але договір так і не укладено.
Пам’ятка з часу пожежі стоїть без даху і руйнується.
Бучанський міський голова Анатолій Федорук говорить: «Бучанська міська рада готова забезпечити співфінансування відновлювальних робіт та належне утримання даного об’єкта».
Бучанська міськрада звернулась до окружної прокуратури з проханням зобов’язати Київську міськраду в судовому порядку укласти охоронний договір для збереження Будинку Штамма.
Водночас Бучанська рада просить управління культури, національностей та релігій Київської облдержадміністрації забезпечити захист Будинку Штамма від загрози пошкодження і знищення.
А пам’ятка тим часом руйнується.
Загалом у фільмі є кадри з 16 фільмів Олександра Довженка: переважно художніх і кількох документальних. >>
Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків отримав нагороду CIMAM (Міжнародний комітет музеїв і колекцій сучасного мистецтва) 2024 Outstanding Museum Practice Award. >>
Гуляйполе — серце коле... Відлуння раннього дитинства — слова популярної серед молоді пісні «Як згадаю, серце коле: Гуляй-Поле, Гуляй-Поле!...» А виконували її у швидкому ритмі старшокласники з мого Заріччя. >>
"Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції" включили до реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО на 19-й сесії міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини. >>
До списку нематеріальної культурної спадщини людства елемент «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць», внесла Організація ЮНЕСКО. >>
У Києві в Печерському районі на Звіринці планують віддати під забудову цілий квартал памʼяток історії та архітектури. >>