Дмитро Фірташ з дружиною «заробили» від Британії санкції за корупцію
Санкції проти українського бізнесмена Дмитра Фірташа та його дружини за корупцію ввела Велика Британія. >>
Роман Протасевич у СІЗО.
Генеральний директор ірландської авіакомпанії Ryanair Майкл О’Лірі заявив, що вимушена посадка літака рейсу Афіни—Вільнюс в Мінську була актом «підтриманого державою піратства» і «підтриманого державою викрадення».
Він додав, що в авіакомпанії вважають, що на борту перебували співробітники КДБ Білорусі.
«Судячи з усього, метою влади Білорусі було висадити журналіста і його супутницю — громадянку Росії Софію Сапегу, студентку Європейського державного університету у Вільнюсі. Ми вважаємо, що в аеропорту Мінська вийшли також кілька агентів КДБ Білорусі», — повідомив гендиректор Ryanair в інтерв’ю ірландській радіостанції Newstalk.
«Я не можу сказати багато про це, тому що ситуацією займається керівництво ЄС і НАТО», — заявив Майкл О’Лірі. Подібний інцидент уперше трапився з європейською авіакомпанією, додав керівник Ryanair.
Міністр закордонних справ Ірландії Саймон Ковні в свою чергу заявив, що рейс Ryanair у Мінську покинули в цілому «п’ять або шість осіб». У Дубліні вважають, що, крім Романа та Софії, йдеться про співробітників білоруських спецслужб, які перебували на борту.
Саміт Євросоюзу ухвалив рішення, яке забороняє білоруським авіакомпаніям, зокрема, державній «Белавіа», літати в аеропорти ЄС і здійснювати польоти над його територією.
Євросоюз також заборонить авіаперельоти своїх перевізників над територією Білорусі. Про це повідомляється в офіційній заяві саміту. Рішення поки не набрало чинностi, оскільки воно має бути погоджено і затверджено в Раді ЄС на рівні міністрів.
Також ЄС закликав Міжнародну організацію цивільної авіації провести розслідування інциденту з літаком Ryanair, примусово посадженим у Мінську.
На думку членів Євросоюзу, необхідно також прискорити введення санкцій проти фізичних осіб і компаній Білорусі. Раніше глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен заявила, що в порядку денному другого дня саміту Євросоюзу будуть санкції проти фізосіб, відповідальних за посадку літака в Мінську.
Інцидент iз посадкою в Мінську борту Ryanair і подальшим затриманням опозиціонера Романа Протасевича призвів до ескалації дипломатичних відносин Латвії та Білорусі — країни взаємно висилають команди диппредставництв практично в повному складі, залишивши лише по одному адміністративному співробітнику. Рішення матимуть силу «до нормалізації відносин між країнами».
Генеральна прокуратура Литви почала досудове розслідування «за фактом викрадення літака і поводження з людьми, забороненого міжнародним правом». Про це агентству BNS повідомила глава відділу комунікацій генпрокуратури Олена Мартінонене. Ще до саміту ЄС уряд Литви оперативно ухвалив рішення з 25 травня заборонити всі авіарейси в країну і з країни, що проходять через територію Білорусі.
Вашингтон засудив подію, вказавши, що «посадка базувалася на брехливій підставі». «Цей шокуючий акт, вчинений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя понад 120 пасажирів, у тому числі громадян США. Ми тісно координуємо нашу реакцію з нашими партнерами, включаючи ЄС, а також офіційних осіб Литви та Греції», — заявив глава Держдепартаменту США Ентоні Блінкен.
Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб вказав, що Роман Протасевич був затриманий за надуманими звинуваченнями.
«Те, що сталося становить загрозу для польотів у цілому», — сказав дипломат. Рааб додав, що британським авіакомпаніям наказали припинити польоти через повітряний простір Білорусі, також у Великобританії призупинено дозвіл на роботу білоруської авіакомпанії «Белавіа».
Крім того, Лондон увів санкції проти 99 фізичних та юридичних осіб з Білорусі.
Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) призначила термінове засідання 36 своїх представників на 27 травня.
А МЗС Литви навіть рекомендував своїм громадянам покинути Білорусь і не їздити в республіку з міркувань безпеки.
Прем’єр-міністр Естонії Каї Каллас заявила: примус до посадки в Мінську пасажирського літака і затримання Протасевича — це не просто загроза міжнароднiй цивільнiй авіації, а викрадення людини з ініціативи держави.
На цьому тлі лише Москва зробила «морду кірпічом»: глава МЗС Росії Сергій Лавров закликав оцінювати інцидент «не зопалу чи похапцем, а на основі всієї наявної інформації».
Економічні наслідки для Білорусі вже не забарилися: інвестиційний пакет ЄС для країни на суму 3 мільярди євро, який був готовий до запуску, заморозили, заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен перед самітом Європейської ради в Брюсселі.
Це триватиме, «поки Білорусь не стане демократичною», додала фон дер Ляйен. Виникає питання: а до посадки літака Білорусь була демократичною?
Отак, на словах, висловлюють «занепокоєння», а нишком переказують диктатору мільярди євро. Цей пакет на 3 млрд євро був узгоджений ЄС у листопаді минулого року, коли десятки тисяч білорусів протестували на вулицях міст проти фальшування Лукашенком результатів виборів та узурпації влади.
Тим часом затриманий у Мінську засновник Telegram-канала NEXTA Роман Протасевич, який перебуває в СІЗО Мінська, почувається добре і дає свідчення проти себе в організації масових заворушень, заявив сам фігурант, повідомляють провладні білоруські ЗМІ.
«Я продовжую співпрацювати зі слідством і даю свідчення за фактом організації масових заворушень у Мінську», — сказав опозиціонер в оприлюдненому відео. І додав, що не має жодних проблем зі здоров’ям, а ставлення співробітників до нього «максимально коректне і по закону».
Міжнародна організація «Репортери без кордонів» після публікації відео з затриманим побоюється, що з ним поводяться жорстоко.
«Поширення цього відео є грубим порушенням права на гідність і недоторканність особи. Неважко здогадатися, що Роман Протасевич зробив цю заяву з примусу. Ми побоюємося, що він став жертвою тортур», — йдеться в повідомленні.
Водночас батько затриманого журналіста Дмитро Протасевич зазначив, що поведінка його сина на відео не притаманна йому, інтонація змінена, він припустив, що в хлопця зламаний ніс, а його обличчя загримоване, щоб не видно було слідів побиття...
Називай Лукашенка «самопроголошеним»
Із 26 травня Україна припиняє авіасполучення з Білоруссю. Відповідне рішення було ухвалене Кабміном на позачерговому засіданні у вівторок.
Після закриття авіасполучення між Україною та Росією Мінськ був головним пересадковим хабом, який п’ята російська колона в Україні використовувала для польотів у РФ.
Надалі цим «літунам» потрібно буде вигадувати новий маршрут з пересадкою для авіаперельотів до Росії. Наприклад, менш зручний, через Стамбул, Єреван чи Баку.
Тим часом міжфракційне об’єднання Верховної Ради «За демократичну Білорусь» у зв’язку з затриманням білоруського опозиціонера зробило заяву, в якій закликало офіційно визнати білоруський режим таким, що становить загрозу міжнародній безпеці; припинити будь-які дипломатичні контакти з білоруським режимом, окрім як у питаннях біженців та політв’язнів; негайно припинити імпорт електроенергії з Білорусі; на офіційному рівні назвати Олександра Лукашенка «самопроголошеним президентом Білорусі» і використовувати це визначення в офіційній документації та підготувати новий пакет санкцій РНБО щодо нього та діячів його режиму.
Санкції проти українського бізнесмена Дмитра Фірташа та його дружини за корупцію ввела Велика Британія. >>
Касаційний господарський суд у понеділок, 19 листопада, підтримав рішення Північного апеляційного господарського суду про те, що Довженко-Центр не має права оскаржувати рішення про його реорганізацію. >>
На фронт українським захисникам поставили партію неякісних мін виробництва "Укроборонпрому". >>
Між чотирма країнами в Балтійському морі пошкоджено кабелі зв'язку: один між Фінляндією та Німеччиною, а інший - між Швецією та Литвою. >>
Про 20 млн євро на підтримку освітньої реформи в Україні, а також 500 тисяч євро на реформи шкільного харчування, оголосив Міністр зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Вілле Тавіо. >>
Старі радянські танки європейці позичили в музеях для навчань українських військових тактики мінних пасток, яку використовують російські солдати на полі бою. >>