Ціна мандата на Франківщині

06.04.2021

За виборами народного депутата на 87-му окрузі цілий тиждень спостерігала вся країна.


Ми бачили, як зникали члени окружної виборчої комісії та «мінування» ОВК. Члени дільничних комісій стояли з бюлетенями на холоді і чекали, коли ж їх можна буде здати.

 

Зазвичай така тактика застосовується тоді, коли треба приспати пильність членів комісій. Люди фізично не можуть не спати вісім днів без перерви.


За законом, засідання ОВК мало бути безпрервним. Але перерви були більше доби.


Далі в одному з ТГ-каналів з’явилася інформація про ножове поранення нардепа Тищенка. У підсумку він виявився живим-здоровим і навіть більше.


На засіданні ОВК, в хід якого Тищенко не міг втручатися за жодних обставин, нардеп вимагав від одного з кандидатів стати на коліна, вилучав посвідчення присутніх, перевіряв їх на справжність, проводив обшуки, щоб знайти зброю.


Поки всі спостерігали за цим зрежисованим шоу, сталося найгірше. Пропали бюлетені. Про це стало відомо під час перерахунку низки дільниць. І навіть в таких умовах оголошували перерву, під завершення якої з’явилися спецпризначенці.


І зараз навіть не першочерговим є питання, за кого були ті бюлетені, як те — коли вони зникли і хто понесе відповідальність за все, що відбувалося на ОВК?


Ми так і не отримали відповіді від партії «Голос», навіщо було робити штучні заміни голови ОВК і затягувати час із підрахунком. Роботу ОВК було заблоковано на кілька діб.
Реакція ЦВК, яка може розпустити ОВК через бездіяльність, була доволі пасивною.

 

Вони просто продовжували проводити заміни членів комісії, які їм надають партії. Це теж один зі способів потягнути час.


Ми досі не знаємо, який був графік чергування в членів ОВК біля бюлетенів і як так сталося, що окремі пачки виявлялися перепакованими і без належної кількості бюлетенів.
На виборах бачимо, що явка падає. І це було ще до пандемії.

 

Коли виборці розуміють, що правила гри (Виборчий кодекс) або правила підрахунку для них незрозумілі чи неприйнятні — це їх точно не мотивує йти на дільниці і голосувати.


Підірвати довіру до виборів — це найгірше, що може статися у розбудові демократичної держави.


За низької явки відбуваються дві речі, які негативно впливають на якість політики: легітимність влади стає все меншою, і відсоток тих, хто готовий поміняти голос на перед­виборчу гречку, виростає в умовах низької явки.


Ситуація на 87-му окрузі — питання не одного мандата у Верховній Раді. Це питання довіри до процесу підрахунку голосів.


А все має бути за законом.

 

Віта ДУМАНСЬКА,
лідерка руху ЧЕСНО

  • Українська дилема Трампа

    Суперечлива і драматична інтрига виборів у США завершилася обранням президентом Дональда Трампа . Кампанія ще тривало буде аналізуватися у пошуках відповідей на причини поразки К. Харріс і перемоги Д. Трампа. >>

  • Закон 11340 як порятунок корупціонерів

    Українські воїни йдуть на смерть заради захисту держави, а «Слуги народу» у Києві замість порятунку воїнів проголосували закон про… порятунок корупціонерів! >>

  • Як уникнути узурпації влади та антиконституційного заколоту

    Владний олімп зобов'язаний відкинути всі егоїстично-суб'єктивістські забобони та дріб'язкові антипатії і залучати до справи відсічі ворогу та зміцнення молодої вітчизняної демократії увесь політичний і громадський арсенал України. >>

  • Вашингтонський саміт НАТО не став історичним

    Не вистачило політичної волі лідерів, які обмежилися черговим повторюванням фрази про «незворотність членства України в НАТО», замість одного простого і конкретного, й єдино правильного слова в підсумковій декларації - запрошення, invitation… >>

  • Гучні конфлікти за участю ТЦК будуть тільки наростати

    Причини відомі, їх дві: несправедлива, непрозора, репресивна мобілізація; і неефективна, застаріла, репресивна машина мобілізації, ті самі військкомати, які дісталися нам у спадок від Радянського Союзу, і змінили тільки вивіску. >>