Із гастритом жарти кепські: як попередити весняне загострення підступної недуги

30.03.2021
Із гастритом жарти кепські: як попередити весняне загострення підступної недуги

Тільки комплексне обстеження і повноцінне лікування під наглядом фахівця допоможе вирішити серйозні проблеми зі шлунком. (Фото з сайта santalen.com.ua.)

Навесні часто загострюються хронічні недуги.

 

У цей період відчутно зростає кількість тих, кому конче необхідно відвідати фахівця-гастроентеролога: гастрити та виразки шлунка даються взнаки.

 

Що є причиною такого загострення і як його уникнути?

 

Яким чином допомогти травній системі працювати злагоджено?

Не пропускайте сніданок!

«Незрідка люди поспішають на роботу чи навчання, проігнорувавши сніданок, або замінюють перший прийом їжі чашечкою кави, а то й кількома порціями відразу. І сподіваються «надолужити» сніданок, коли з’явиться апетит, — розповідає столичний лікар-гастроентеролог Олена Кравченко.

 

— Але зазвичай забувають про наміри, адже робота не передбачає вільного часу на трапези. Отак і виникає прямий шлях до гастриту чи виразки шлунка».


Сніданок дуже важливий для здоров’я травної системи, наголошує лікар. Його не можна пропускати. Проте й інші прийоми їжі не менш важливі. Харчуватися потрібно мінімум тричі на день.

 

Якщо ж їсти раз на добу, та ще й на ходу, до того ж — шкідливі продукти (страви з фаст-фуду, жирні, смажені продукти, запивати солодкими газованими напоями) — виразки чи гастриту не уникнути.

Копченості, соуси, майонез — «важка артилерія» для шлунка

Здоров’ю травної системи великої школи завдають синтетичні напої — солодкі, газовані, зафарбовані. І навіть звичайна газована мінеральна вода.

 

Лікарі не радять вживати ці напої взагалі — ні тим, хто дотримується спеціальної дієти, щоб вилікувати набуте захворювання, ні тим, хто проблем зі шлунком не має. Найбільш шкідливі для травної системи гострі, жирні, смажені, копчені, консервовані продукти.

 

А також соуси — майонез, кетчуп. Нерідко загострення шлунково-кишкових хвороб викликають також звичайні — свіжі і, здавалося б, корисні продукти.

 

Скажімо, помідори. При виразці шлунка лікарі категорично не радять додавати їх до меню, оскільки вони містять щавлевооцтову кислоту.

 

Варто уникати також винограду, кавунів, динь — шлунку складно їх перетравлювати, тому тим, хто потерпає від гастриту та виразкової хвороби, вживати ці продукти слід обережно — потроху і нечасто.


За словами фахівця, до загострення шлунково-кишкових недуг може призвести і брак вітаміну В12 або нестача заліза в організмі. Сприяють недузі також надмірне вживання алкоголю і куріння.


— І виразка, і гастрит часто виникають після прийому нестероїдних протизапальних препаратів — їх зазвичай вживають при ГРВІ, захворюваннях суглобів. Не здогадуючись, що прийом таких препаратів може негативно позначитися на організмі, вживають їх без «прикриття» слизової оболонки шлунка спеціальними препаратами, — розповідає пані Олена.

 

— Тому слизова запалюється, виникає гастрит, ерозії чи й виразка. Розвиток недуги провокує також хелікобактерна інфекція, яка живе в організмі кожної людини. Але лише дія негативних чинників сприяє загостренню шлунково-кишкових недуг: неякісне харчування, шкідливі звички, прийом нестероїдних препаратів. Якщо цю інфекцію знаходять у хворого, то необхідно здійснити антихелікобактерну терапію. Фахівець призначить схему лікування з антибіотиків та інших препаратів.

Їжте варене і приготовлене на пару

Щоб уникнути весняного загострення шлунково-кишкових хвороб, часом достатньо виключити причини, які можуть спровокувати такі неприємності. Олена Кравченко радить дотримуватися простої дієти — їсти варене або приготовлене на пару.


— Відварна їжа — найкорисніша. І смачна. У ній зберігаються вітаміни (за умови, що варитимете недовго). Можна також запікати. Це значно корисніше, ніж смажити. Обмежте або взагалі відмовтеся від гострого, жирного, солоного. Під час загострення шлунково-кишкових недуг така їжа особливо небезпечна. Замість газованих синтетичних напоїв краще пити компот із сухофруктів, зелений або чорний (неміцний) чай, — зауважує лікар.


Якщо ви змушені лікувати запалення чи ГРВІ нестероїдними препаратами, подбайте про спеціальні засоби, які захищатимуть шлунок від подразнення. Це можуть бути аптечні ліки, але їх має призначити лікар. Із народних засобів може придатися насіння льону.


— Його краще перемолоти у кавомолці і готувати з водою у співвідношенні один до десяти: одна частина льону, десять частин води. Залити льон водою, поставити на вогонь і дати прокипіти дві-три хвилини. Потім вилити рідину у скляну баночку. Зберігати в холодильнику. Вживати суміш по чверті склянки тричі на день за 30 хвилин до їди 10 днів. Для попередження гастриту і виразки корисно пити настоянку кореня дев’ясилу або калгану, який називають українським женьшенем.


Але ні гастрит, ні виразку чи ерозію самими народними засобами не вилікуєш. При загостренні недуги, при болю необхідно звернутися до фахівця-гастроентеролога, який призначить адекватне лікування.

 

Лікарі нагадують: небезпечно чекати, доки біль мине, бо так можна лише нашкодити організму. Гастрити мають кепську тенденцію переростати у пухлини, поліпи, спершу доброякісні, але згодом можуть переродитися у злоякісні.

 

Тому лікар призначає фіброскопію — обстеження, яке дозволяє побачити слизову оболонку шлунка та дванадцятипалої кишки, зафіксувати гастрит, найменші виразки та ерозії. Фахівець має також обстежити на хелікобактерну інфекцію.

 

А потім, проаналізувавши результати всіх обстежень, зможе адекватно оцінити стан здоров’я пацієнта, призначити ефективне лікування.


До фахівця важливо звернутися навіть тоді, коли біль минув після першого прийому знеболювального — і більше не повертається. Це не повинно заспокоїти людину. Якщо є проблема — хронічний гастрит, виразка — рецидиви (повторення) хвороби турбуватимуть і далі. А жити на знеболювальних препаратах — оманливо і небезпечно. Тож необхідне комплексне обстеження і повноцінне лікування, під професійним наглядом лікаря.

ДО РЕЧІ

Якщо гастрит загострився, спробуйте таке меню.


Сніданок (7.30 — 8.00). Вівсяна каша і неміцний чай з молоком.
Другий сніданок (11.30). Запечене яблуко, неміцний чай чи натуральна кава з молоком.
Обід (14.00 — 14.30). Бульйон з фрикадельками, парова котлета з гречаною, рисовою кашею. Компот.
Вечеря (18.30 — 19.00). Овочеве пюре, свіжий домашній сир з варенням або свіжими ягодами.
Незадовго до сну (21.00 — 21.30). Склянка нежирного кефіру чи йогурту, вівсяна каша і неміцний чай з молоком.