Вчені нарешті з’ясували чому жінки живуть довше за чоловіків

13:06, 16.06.2024
Вчені нарешті з’ясували чому жінки живуть довше за чоловіків

У середньому жінки живуть на 10 років довше за чоловіків. (Фото з відкритих джерел)

Вічну таємницю, чому жінки живуть довше чоловіків розкрили японські вчені. Завдяки останньому дослідженню, з’ясувалося, що основна причина може зводитися до найменших і найбільших клітин тіла: сперматозоїдів і яйцеклітин, які є ключовими для репродукції людини.

 

Як інформує УМ, про це сказано в статті видання Science Advances.

 

Вчені вперше на хребетних показали, що клітини, які розвиваються в яйцеклітини у самок і сперматозоїди у самців, викликають статеві відмінності в тривалості життя. А видалення клітин призводить до того, що тварини мають однакову тривалість життя.

 

Експерименти проводилися на маленьких бірюзових морських рибах, прісноводних видах, які досягають статевої зрілості протягом двох тижнів і живуть кілька місяців, але дослідники підозрюють, що подібний біологічний механізм може впливати на різницю в тривалості життя людей та інших видів.

 

"Процес старіння морських риб подібний до людського, тому я не думаю, що у людей це відбувається якось інакше. То ж це дослідження може стати сходинкою до розуміння контролю над старінням у людей", – говорить професор Тору Ішітані, старший автор дослідження в Університеті Осаки.

 

У середньому по всьому світу жінки живуть приблизно на 5% довше за чоловіків. Численні чинники сприяють розбіжності: молоді чоловіки частіше гинуть внаслідок нещасних випадків і через самогубство, а жінки часто ведуть більш здоровий спосіб життя. Але відмінність спостерігається і в інших видів: самки людиноподібних мавп і мавп старого світу живуть довше, ніж їхні самці.

 

 

Ішітані сказав, що наявність сперми або яйцеклітин є однією з найбільш очевидних відмінностей між чоловіками та жінками, тому має сенс дослідити, чи впливають вони на тривалість життя. У серії експериментів його команда показала, що припинення виробництва статевих клітин, які розвиваються в сперматозоїди або яйцеклітини, призвело до довшого життя самців і самиць, які померли молодшими, ніж зазвичай, по суті скорочуючи розрив у тривалості життя.

 

"Ми очікували, що видалення зародкових клітин подовжить тривалість життя як чоловіків, так і самок, але це продовжує життя лише чоловіків і скорочує тривалість життя жінок. Це було неочікувано, але ми зрозуміли, що це відкриття може пролити світло на статеві відмінності в тривалості життя", – прокоментував Ішітані.

 

У статті для Science Advances, дослідники описують, як блокування сперматозоїдів і виробництва яєць мало наслідки для риб. Гормональні зміни у самок стимулювали ріст шляхом підтримки здорових тканин, а зниження естрогену підвищувало ризик серцево-судинних захворювань. Самці ж виробляли більше вітаміну D у своїй печінці, що потенційно пояснює їх краще здоров’я кісток, м’язів і шкіри.

 

"Тут видалення сперматозоїдів або клітин-попередників яйцеклітин призвело до скорочення тривалості життя самок, але у чоловіків воно подовжилося, як і зростання, ймовірно, завдяки механізму, пов’язаному з підвищеною активністю вітаміну D. Очевидно, що сигнали цих клітин, які модулюють тривалість життя, відрізняються між статями в цих риб, і, цілком ймовірно, в інших тварин також", – вважає автор дослідження.

 

Як повідомляла УМ, жінки краще за чоловіків переносять космічні польоти.