Інший погляд: про воєнний альбом Андрія Котлярчука «Звільнена Київщина»
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Художниця Наталія Фугель серед картин із краєвидами Карпат. (Фото Романа ЯКЕЛЯ.)
Наталія Фугель малює з дитинства.
Але професійною художницею стала вже на останніх курсах навчання у Тернопільському національному педагогічному університеті імені В.Гнатюка.
У цьому виші вона закінчила факультет мистецтв за спеціальністю «образотворче мистецтво».
І вже майже десять років Наталя розвиває свій багатогранний талант, ставши учасником персональних і колективних виставок у Тернополі та малих містах області — Теребовлі, Збаражі, Бережанах; художніх пленерів і мистецьких турів у Рівному та містах Донбасу— Краматорську, Авдіївці, Торецьку, Добропіллі, Слов’янську, Бахмуті...
Її не залишає байдужим навколишній світ, і тому сюжетами картин Наталії Фугель є гірські пейзажі, озера, річки, птахи, риби, врешті, міська архітектура...
«Мене зворушують дрібнички, біля яких людина проходить і не звертає увагу. А мені хочеться сказати: люди, зупиніться, подивіться, яка прекрасна і неповторна мить», — у цьому загадка і розгадка творчості цієї молодої художниці.
У ці дні триває виставка робіт Наталії Фугель в Тернополі, у Західноукраїнському національному економічному університеті. Глядач має змогу побачити дивовижні миті природи, закарбовані на картинах у різні пори року. Ось, наприклад, картини «Перший сніг», «Весняний ліс», «Трави».
Та особливу увагу привертає робота «Різдвяний ранок». Для того щоб намалювати пробудження природи взимку, Наталя добралася до села о шостій ранку.
«Родичі ще спали, а я вирішила з вікна хати намалювати цей ранок, і сонце, яке сходить. Момент, який я встигла зловити, більше не повториться в природі», — розповідає художниця.
А ось — озеро Кремне, одне із групи Шацьких озер. Місцеві мешканці підказали: їдьте в ту місцину, бо там дуже незвичайна вода. Біля берега вона коричнева, за кольором кремнієвих камінців. Така вона і вийшла на картині.
А ще одна робота мисткині присвячена озеру Світязь. Незвичним для глядачів є острівець посеред водного плеса, де, за переказами місцевих мешканців, колись відпочивали космонавти.
Чільне місце у творчості художниці займають краєвиди Карпат. Вони — особливі. Наприклад, на передньому плані цвіте червона рута. Інша картина присвячена відпочинку в Карпатах. А вступ до цієї події — дві філіжанки ранкової кави.
І кожна робота Наталії Фугель оповита романтичною історією. До прикладу, картина «Фізаліс». Ідея роботи виникла раптово наприкінці грудня, коли фізаліс уже не росте.
«Я оббігала всі сусідські подвір’я довкола будинку, і вдалося відкопати з-під снігу маленьку гілочку, щоб її намалювати», — каже Наталя.
Квіти на її роботах представлені окремою серією, яка в майбутньому отримає продовження. Здебільшого квіти втілені у картинах маленьких розмірів, щоб можна було скомпонувати їх на стіні як елемент інтер’єру кімнати.
Всі ці рослини («Яблуневий цвіт», «Гвоздика», «Кульбабка», «Малина», «Жасмин») — елементи природи Тернопілля. Кожну з них не оминула увага художниці. Ось — квітка жасмину, яку подарував її чоловік Іван. І глядач, сподіваємося, відчує тепло, яке було в художниці, коли вона малювала гілочку жасмину.
Художниця заглиблюється не тільки у світ рослин, а й у світ птахів. Наприклад, на одній з її картин бачимо маленьких екзотичних пташок, яким загрожує вимирання. Коханий розповів про цих невеличких пташок-самітників ківі, що населяють Нову Зеландію.
І ось вони оселилися на картині. Іншого разу Наталю надихнули ілюстрації Скотта Гюстафсона — американського ілюстратора, до книги «Аліса в країні чудес». Серед них був хитрий птах Додо. Наталія переосмислила його статус, додала фантазії — і вийшов такий собі розумний і дещо кумедний професор в образі птаха Додо.
Колекція картин із зображенням риб з’явилася в Наталі завдяки тестеві, який полюбляє рибалку. Тут щуки, окуні й інші риби. Доповнює серію — милий і мирний етюд, створений на березі річки Козак (притоки Дніпра) на Херсонщині.
Наталя любить малювати і натюрморти. Але що спонукає звертатися до цього виду живопису? «Це — предмети, які оточують нас кожну хвилину, — відповідає художниця. — Розмістивши об’єкти в певній послідовності, а також підібравши відповідно світло і тінь, можна передати настрій людини, її внутрішній світ.
А з іншого боку, можна зробити приємне оточуючим, повісивши натюрморт у залі чи кімнаті або подарувати його близькій людині».
Художні зацікавлення Наталі напрочуд різноманітні. Вона малює не тільки світ природи, а й міську архітектуру. Є роботи присвячені Збаразькому і Тернопільському замкам. А на одній картині зображена старовинна архітектура міста Чортків. Для художниці вона має особливі спогади.
«Коли я вперше завітала в місто, піднялася до джерела над замком, то відкрився вражаючий краєвид міста із костелом, осяяним сонцем, який, на щастя, зберігся в Чорткові», — пригадує Наталя.
Без перебільшення, Наталя є справжнім експериментатором у творчості. На одній із картин міського пейзажу вона поєднала збільшений фотографічний світ пікселів із реальним зображенням. Так з’явилася станкова робота «Пікселі. Місто».
Як художниця, Наталя володіє різними техніками рисунку. Ось вона перенесла в живопис графічну техніку каракуль.
А поштовх до цього дав її викладач, відомий тернопільський художник Євген Удін, який ще під час навчання в педуніверситеті назвав її «Королевою каракуль». Наталя вирішила підтримувати цей титул і продовжує час від часу експериментувати з каракулями.
Працює художниця і в техніці мастихін, коли фарба на картину накладається не пензлем, а мастихіном (художнім ножичком). На виставці представлена її перша робота в цій техніці — картина «Збаразький замок».
Виставка робіт Наталії Фугель в Західноукраїнському національному економічному університеті у Тернополі — це лише проміжний підсумок її творчості. Попереду — ще багато творчих здобутків і достойне визнання. Бо її талант заслуговує на це.
Роман ЯКЕЛЬ
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Створену Кременецько-Почаївским державним історико-архітектурним заповідником за дорученням Міністерства культури та стратегічних комунікацій інвентаризаційну комісію - не допустили до роботи представники Свято-Успенської Почаївської лаври. >>
Список із 25 об’єктів світу, що потребують збереження оприлюднив Всесвітній фонд пам’яток (World Monuments Fund, WMF). Серед об'єктів, що увійшли до переліку на 2025 рік – столичний Будинок вчителя, турецьке місто Антак'я, історична міська структура Гази та Місяць. >>
«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять» часину я присвячував Україні. Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався», - писав Агатангел Кримський. >>
Один з найвідоміших українських театральних режисерів — Давид Петросян — представив прем’єру на сцені Національного театру імені Марії Заньковецької у Львові. >>
Благодійний фонд «МХП-Громаді» та Український культурний фонд оголосили про запуск нового грантового конкурсу «Культура у фокусі громад» із фінансуванням від 500 тис. до 1 млн грн на культурні проєкти. >>