За даними Міністерства охорони здоров’я України, на початок 2002 року на медичному обліку стояло 282 тисячі 404 розумово відсталі людини, інвалідність встановлено у 83 тисяч 720 хворих.
Родини, у яких живуть такі люди, постійно переживають психологічне та економічне напруження. Адже розумово відсталі або психічно хворі весь час потребують уваги. Доглядальники змушені віддавати їм усе своє життя, нехтуючи і кар’єрою, й особистими інтересами. А прожити лише на одну пенсію інваліда вряд чи кому вдається. Нині ця соціальна виплата сягає 64 гривень, що майже у кілька разів нижче за прожитковий мінімум. Знайти ж роботу з таким діагнозом складно, адже інвалідність через розумову відсталість закриває усі двері у «нормальне» суспільство. Тому ці люди перетворюються у тягар або зайвого рота для своєї родини, і їх відправляють в інтернати.
Крім того, поки, на відміну від багатьох європейський країн, законодавство України не гарантує альтернативи спеціальним інтернатам для розумово відсталих людей: різних послуг у спеціальних закладах недалеко від дому інвалідів або спеціальних установ, де б люди з вадами могли проживати, — міні-гуртожитків. Проте справи вирішувані. «Столичний бюджет передбачає фінансування соціальних послуг, які роблять можливим проживання інваліда з інтелектуальною недостатністю у родині, — наголосила начальник управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці Київської міської державної адміністрації Галина Гончарук. — Серед них — консультації різних фахівців, психологічна підтримка та інформування родин, мультидисциплінарний моніторинг раннього розвитку дитини, прокат спеціальних розвиваючих засобів, навчання навичкам самообслуговування, творчі групові заняття, санаторно-курортне лікування, тимчасовий догляд, фізична та трудова реабілітація та денна зайнятість для дорослих». Ще передбачаються створення спеціальних підприємств та організацій, на яких працюватимуть люди з інтелектуальною недостатністю.
Крім того, як поділився заступник голови КМДА Валерій Бідний, найближчим часом для інвалідів з розумовою відсталістю буде створено спеціальний міні-гуртожиток та денний центр для людей з глибоким ступенем розумової відсталості. А щодо доглядальників за такими хворими, то їм надаватиметься статус працюючого.