«А шапку ти вдягнув?»: що є найкращим захистом від переохолодження

16.02.2021
«А шапку ти вдягнув?»: що є найкращим захистом від переохолодження

Тепла шапка, рукавички — і мороз нам не страшний. (Фото з сайта konkurent.ua.)

Мороз і холод жорстко впливають на судини, насамперед — на дрібні. Від низьких температур повітря потерпають капіляри.

 

Тому взимку, в морози, лікарі радять одягатися тепліше й уникати переохолодження.


— На морозі судини в кінцівках інстинктивно звужуються, таким чином допомагаючи організму зберігати тепло, — пояснює сімейний лікар Марія Світловська. — За рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується, аби підтримати внутрішню температуру тіла. Тому кровообіг у кінцівках уповільнюється.

 

Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха й ніс — вони найменше захищені: мають тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нервові закінчення та навіть кістки. І для цього, до речі, не потрібна наднизька температура. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 °С і нижче.


Щоб уникнути переохолоджень, лікар радить вбиратися «багатошарово». Краще одягнути кілька легких кофтин — замість однієї теплої. Таким чином уникнете пітніння, яке на морозі дуже небезпечне. Одну кофтину — в разі необхідності — можна буде зняти. Одяг має бути вільним.


Обов’язково захищайте відкриті ділянки шкіри. В мороз одягайте рукавички, ніс і вуха захищайте шапкою, шарфом, піднятим коміром, — наголошує лікар. — Якщо виникне потреба провести на холоді цілий день — візьміть із собою запасний одяг. Часом, щоб уникнути переохолодження, достатньо змінити мокре вбрання на сухе.


Лікар застерігає виходити на мороз голодними. Важливо добре поснідати, краще чимось висококалорійним. Якщо відчуваєте, що замерзаєте, — з’їжте щось, випийте теплого чаю.
— Навіть якщо змушені цілий день бути надворі — знаходьте можливість кожні півгодини-годину заходити в тепле приміщення. Візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом, — радить лікар. — Працюйте руками, рухайте ними, аби пожвавити кровообіг у судинах. Так само ворушіть пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу — тільки не дуже активно, бо це може зашкодити замерзлим тканинам. Надто енергійні «танці» на морозі не бажані.


І ще один важливий момент: не перевтомлюйтеся. Втомлена людина, каже лікар, швидше піддається переохолодженню. Зазвичай, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Отож ворушіться, але не надто інтенсивно. Стежте за прогнозом погоди, аби завж­ди бути готовим вдягнутися відповідно.


Також пам’ятайте: на морозі категорично не можна торкатися металу. «Метал відмінно проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці дотику може виникнути обмороження, — застерігає пані Світловська. — Уникайте алкоголю: спиртні напої розширюють судини на поверхні тіла, і це прискорює втрату тепла. Відтак судинам важче оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Алкоголь, крім того, послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин у холод також особливо підступний, адже напружує і без того ослаблені на морозі стінки кровоносних судин».