Такий цимес — пальчики оближеш! Смачні рецепти страв єврейської кухні
Нещодавнє велелюдне святкування єврейського Нового року Рош га-Шана в Умані нагадало всім нам, що Україна — багатонаціональна країна, >>
Марта Левицька.
Снігопади для господинь — ще той виклик!
Бо ж і хочеться помилуватися казковістю снігових заметілей, і родині час приділити, і приготувати щось особливе — якраз до погоди і до настрою.
Якщо для настрою не вистачає квітів, це можна легко залагодити кількома діями на власній кухні, переконана Марта Левицька.
Майстриня зі Львова, за освітою і в душі художниця, мисткиня, знайшла чудовий вихід своїй креативності, фантазіям і прояву любові до найрідніших — готувати квіти власноруч.
Це — печиво, пляцки, пироги, торти, а також канапки, млинці, салати і навіть м’ясо. З м’яса можна готувати м’ясних зайців — підказує мама трьох дітей і дружина Марта Левицька, наголошуючи на тому, що і дорослі, як малі, люблять смачні цікавинки.
У Марти багато квітів, навіть зараз. Вона охоче роздає поради про те, як поливати своїх кімнатних квітучих красенів, але обов’язково скаже при цьому, що й кремових квітів треба наробити, какао зварити і зібрати дітей за столом — оце вже буде усім квітникам квітник!
«Я дуже люблю творити квіти на тортах, зараз я за ними сумую, — розповідає про себе відома львівська кулінарка Марта Левицька. — Тішуся чужому успіху. Коли бачу, що хтось долає вершини, мені стає радісно від таких успіхів, люблю щирість та відвертість. У своїх тортах відчуваю поєднання смаків, як зовні, так і всередині».
Кулінарна майстриня радить створювати власні смаки — вчитися, брати цікаве з кулінарних досягнень, але «додавати власні лінії і штрихи». А час знайдеться, каже матуся Марта, бо родина і рідні — це добрі пріоритети, це настрій, затишок і привнесення добра у світ.
«Хочу найбільше, щоб усі були здорові, у кожного був достаток, родинне тепло, любов і взаємоповага, розуміння між собою. Трохи не до рецептів сказано, але це — найбільше бажання!» — каже Марта Левицька і ділиться рецептами — тими можливостями, діями, що доступні кожній господині, яка також сповідує ці цінності.
Тобто така, що тушкується в каструлі, а не в духовці. «З метою економії часу», — каже мама Марта, бо вивільнений від хатньої роботи час можна з приємністю приділити малечі: вони — найголовніші у її творчому всесвіті. — Займає мало часу, і дуже смачно».
Нам потрібно: головка капусти, 300-400 г м’яса, бажано жирнішого, велика цибулина, велика морква, олія для смаження, помідори, сметана, спеції.
Порізане на шматки м’ясо обсмажуємо на олії до золотистого кольору і складаємо в каструлю з товстим дном. Кладемо туди ж нарізану цибулю і потерту моркву, готуємо під кришкою, щоб овочі стали м’якими.
Далі — нашатковану капусту, вливаємо на дно 100 г води, солимо, перчимо, кладемо лавровий лист і накриваємо кришкою. Час від часу перемішуємо, готуємо до готовності капусти, а це буде швидко. Заправляємо сметаною і помідорами чи соусом — що у вас є до смаку, додаємо спеції і те, що вам чи родині смакує з капустою. Але вона дуже смачна і так!
«Це заварне тісто, з такого тіста я готую чебуреки, вареники, пельмені, ще й спробувала сосиски в тісті приготувати. Для сосисок і чебуреків воно повинно бути замішане легше, нiж на вареники і пельмені», — коментує господиня рецепт, яким поділиться, але відразу наголошує, що це — безпрограшний варіант тіста.
Тісто: склянка окропу (200 мл), 2—2,5 склянки борошна, не більше, дрiбка солі, 2 ст. л. олії.
Просіяти борошно, додати олію, сіль, залити окропом. Спочатку замісити виделкою чи ложкою, далі вимісити руками. Розкачати тоненько, нарізати смужки, обкрутити кожну сосиску. Смажити в невеликій кількості олії. Сосиску бажано розрізати на дві частини, щоб краще приготувалась. Цього тіста вистачить на 12 сосисок.
Із чим тільки не готують сирники: і з родзинками, і з малиною, і з ожиною, і з яблуками, і ще багато з чим. Марта Левицька пропонує як секретний інгредієнт узяти кокос, точніше — кокосову стружку. Господиня запевняє, що такі сирники вдаються дуже смачними, незвичними, оригінальним, їх дуже люблять діти. А особливо — дорослі діти, жартує кулінарка.
Для приготування: 1 кг сиру, 3-4 яйця, 2 ст. л. манки, 2 ст. л. крохмалю, 5 ст. л. цукру, 100 г кокосової стружки, пакетик ванільного цукру, олія для смаження, борошно для обкачування сирничків.
Усі інгредієнти змішати разом, з готової суміші зробити кульки, обкатати у борошні, підсмажити до рум’яної скоринки. Якщо у вас кокос дрібненький, тоді його візьміть менше як 100 г. Важливо: якщо сир сухий — рецепт такий, коли вологий — манки 3-4 ст. л. Готово, подавайте до столу.
Марта Левицька і сама захоплена смаком бісквітного печива «Мадлен». «Це печиво треба випікати у спеціальних формочках-мушлях, — розповідає господиня, — хоча його в деяких кав’ярнях Франції печуть так, як на фото, — кексиками, і подають до сніданку. Воно дуже смачне, головна родзинка такого печива — хрустка скоринка. Печиво буває з цедрою лимона або апельсина, ще є мигдалеве».
Потрібно: 3 яйця, 150 г цукру, 150 г масла 82,5%, 150 г борошна, цедра 1 лимона, ванілін, 1/2 ч. л. розпушувача.
Яйця збити з цукром до збільшення об’єму і побіління маси (добре збити), масло розтопити. Борошно просіяти, з’єднати з розпушувачем і цедрою лимона, ванілін порціями всипати, акуратно вимішати з яєчною піною, також порціями влити топлене масло, з’єднати все разом. Можна випікати відразу, можна покласти в холодильник на годину, так шкірочка буде щільніша. Пекти при температурі 180° 25-30 хв. (якщо кексиками — значно менше). Готові посипати цукровою пудрою. Вихід 14 кексів. Дуже гарних і дуже смачних!
«Він — улюбленець нашої родини. Люблю додавати дуже багато яблук, він від того ще смачніший», — каже господиня і ділиться рецептом.
Для тіста: 500 г борошна, пачка маргарину, 5 жовтків, склянка цукру, 3 столові ложки з вершком сметани, пакетик розпушувача.
Замісити тісто, розділити на дві частини (меншу і більшу), з меншої скачати 4 кульки і покласти їх у морозилку.
Більшу стелимо на форму, з тіста робимо бортики для яблук.
Для начинки: 1,7 кг яблук (приблизно 7 величезних). Яблука почистити, потерти на шатківничці.
Для білкової піни: 5 білків, склянка цукру, пакетик ванільного цукру, столова ложка крохмалю. Білки збиваємо з дрібкою солі, поступово додаємо цукор, збиваємо до твердих піків, вимішуємо з крохмалем.
Яблука викласти на тісто, посипати манкою, далі викласти білки, затерти тістом із морозилки. Пекти приблизно годину. Яблучна смакота готова!
Такі квіти варті художнього полотна, їх навіть художники на картинах малюють. Утім Марта Левицька це знає не зі слів, оскільки є художницею, і взялася навчити бажаючих готувати білковий заварний крем, яким вона декорує торти. Тобто з допомогою якого вона малює на тортах такі квіти, які створила її художня уява.
«Такий крем також підійде для трубочок, кошичків з пісочного тіста, — каже вона. — Склад продуктів тут дуже простий, головне — технологія приготування крему.
Усі інструменти повинні бути добре помиті й сухі, а яйця свіжі. Перш ніж приступити до роботи, ми зважуємо білки, цукор, міксер тримаємо напоготові. Час приготування крему — 20 хвилин».
Потрібно: білок 75 г, цукор 200 г, вода 60 мл, 1/4 ч. л. лимонної кислоти.
У каструлю з товстим дном насипаємо цукор, наливаємо воду і додаємо лимонну кислоту. Ставимо на середній вогонь, коли закипить, збавляємо температуру до мінімуму, варимо 8 хвилин (нічого не помішуємо), починаємо збивати білки на максимальній швидкості міксера, збиваємо 2 хв.
Починаємо вливати тоненькою цівкою сироп, увесь час збиваємо, ще 10 хв. Тільки як почне відставати від стінок посуди, зупиняємося — готово. Крем має бути густим і стійким. Прикрашайте свої смаколики! Наприклад, бісквіт.
Господиня принагідно ділиться і рецептом його приготування. Погодьтеся, таку пухку смакоту обов’язково захочеться спекти, отож занотовуємо рецепт.
Форма — 20 см
Потрібно: 6 яєць, 200 г борошна, 180 г цукру.
Білки трохи збити з дрiбкою солі, далі додати цукор, збити до стійких піків, додати жовтки, ще раз збити. Просіяне борошно ввести порціями, вимішати лопаткою. Форму обгорнути з внутрішньої сторони пергаментом, тоді бісквіт буде рівненький, дно також стелимо. Пекти у розігрітій духовці при температурі 170° 30—35 хв. Як спечеться, переверніть його догори дном, тоді буде рівнішим.
«Хай вам вдається!» — бажає господиня зі Львова Марта Левицька. Смачного!
Нещодавнє велелюдне святкування єврейського Нового року Рош га-Шана в Умані нагадало всім нам, що Україна — багатонаціональна країна, >>
Пряну сливу я готую давно — її рецепт мені розказала одна їмость ще у 80-х, коли з консервації у магазинах були лише зелені помідори, огірки-калоші (за розміром і смаком) та кабачки кружальцями. >>
Торгові мережі сьогодні можуть задовольнити будь-який вибагливий смак, але не кожен гаманець, адже ціни стрибають наввипередки. >>
Словосполучення «галицькі пляцки» стало вже мемом, брендом, міфом, а взагалі-то просто надзвичайно смачним, вигадливим, креативним, красивим десертом, яким залюбки ласують і вдома, і в гостині, і в кав’ярнях, і в мережевих крамничках. >>
Ми настільки звикли в нашому раціоні до помідорів, що навіть не замислюємося над їх походженням і тим, яким чином вони потрапили на наш стіл і хто завіз їх на наш континент. >>
Вродило цього року і збіжжя, і городини, й особливо фруктів, та так, що й віття ламається — тільки й встигай готувати та переробляти. >>