Довгоочікуваний обмін полоненими, що, за попередніми даними, мав відбутися до кінця року, перенесено на невизначений термін.
Наразі Україна підготувала усі необхідні документи (у списку, щоправда, лише 11 осіб) і чекає від керівництва ОРДЛО симетричних дій.
Проте федеральні ЗМІ вже повідомили, що обміну не буде.
«Українські зобов’язання припинити переслідування звільнених осіб не виконані, — пояснив причину відмови глава російської делегації в ТКГ Борис Гризлов за підсумками чергової відеоконференції. — Це створює суттєві перепони для нового обміну».
Із цим звинуваченням представники України у контактній групі категорично не згодні, оскільки вважають, що Кремль і далі хоче використовувати полонених у своїх політичних ігрищах.
Зокрема, цього разу, на думку спікера української делегації Олексія Арестовича, наші військові можуть стати інструментом впливу під час переговорів Москви з новою президентською адміністрацією США.
«Мені здається, вони нас просто шантажують, — повідомив він пресі. — Наразі у команді новообраного президента Байдена говорять про санкції, які «не стримуватимуть, а калічитимуть». У зв’язку з цим Кремль різко змінив позицію і намагається вийти на прямі перемовини з Білим домом. Для цього їм треба продемонструвати слабкість Франції та Німеччини. Що ж стосується України, то російські ЗМІ давно створили нам образ «провокатора», який не виконує своїх зобов’язань. А ось дорослі хлопчики візьмуть і вирішать усе поміж собою».
У свою чергу, політолог Володимир Фесенко не виключає, що Москва чергове зволікання з обміном знову використовує для тиску на Володимира Зеленського. Мовляв, той пообіцяв свого часу звільнити усіх полонених до кінця 2020 року і тримає цей пункт порядку денного на особливому контролі.
«У Кремлі це зрозуміли і щоразу використовують ситуацію для лобіювання своїх інтересів у політичній частині переговорів, — каже експерт. — Наприклад, минулого року перед великим обміном Київ пішов назустріч вимогам Москви і погодився на «формулу Штайнмаєра, що викликало сплеск невдоволення в українському суспільстві».
Сьогодні, за інформацією Центру громадянських свобод, у в’язницях ОРДЛО перебувають щонайменше 234 українці. Ще 99 громадян України потрапили до тюрем РФ та Криму з політичних мотивів. Із них — 76 кримських татар.
Як «УМ» уже повідомляла, останній обмін полоненими відбувся навесні цього року. За словами Олексія Арестовича, у липні українська сторона відправила до РФ лист із пропозицією продовжити процес, але не отримала конкретної відповіді.
Володимир Зеленський 3 листопада попросив президента Червоного Хреста Петера Маурера допомогти в організації чергових переговорів, аби нарешті провести обмін за формулою «всіх на всіх». Але дана ініціатива залишилася без відповіді. Не вплинула на Кремль і позиція Німеччини та Франції, які також наполягають на негайному звільненні полонених. Про це свідчать недавні заяви обох сторін.