Сьогодні (11 листопада) об 11-й годині в інформаційному просторі нарешті з’явиться текст ювілейного радіодиктанту, який усі бажаючі змогли написати в День української писемності та мови.
Цього року патріотичну акцію, що традиційно проводилася у формі масового флешмобу, підтримала рекордна кількість учасників.
Зокрема, «Суспільна студія» показала, як пишуть диктант у різних регіонах України, а також у Німеччині, Чехії, Словаччині, Об’єднаних Арабських Еміратах, Лівані, Австралії та Канаді, де на цей час була друга ночі.
До написання радіодиктанту долучилися учні Харківського спецінтернату з вадами зору, які користувалися шрифтом Брайля, а також команда експедиції української антарктичної станції «Академік Вернадський».
Оскільки текст диктанту впорядкував поет і видавець Іван Малкович, його зміст був очікувано присвячений проблемі витіснення традиційних книг електронними носіями й обґрунтуванню переваг паперових видань над їх цифровими аналогами. Втім основний меседж виявився досить універсальним.
«Головне — читати, і не так важливо, з яких носіїв, — підкреслив автор. — Бо книжки — це знання й емоції, які, на відміну від щоденного потоку інформації, залишаються з нами надовго».
Традиційно мовний флешмоб підтримало чимало відомих політиків та митців, які зібралися у залі столичної бібліотеки імені Вернадського. Серед них був і прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Своїми враженнями від події урядовець поділився у «Фейсбуці», назвавши радіодиктант знаковою подією, що «заряджає енергією, духовністю й натхненням».
«Українська мова — неперевершена, витончена та мелодійна, — впевнений він. — Це наш культурний скарб, який ми маємо цінувати та оберігати».
Не менш емоційно відреагувала на подію і голова партії «Голос» Кіра Рудик. За її словами, участь у написанні радіодиктанту — це чудовий спосіб продемонструвати силу національної єдності.
«Коли я думаю про всіх українців, великих і маленьких, які одночасно сьогодні писали диктант, сконцентровано, — в мене щемить серце, приблизно так само, як коли співаю Гімн України. Відчуття єдності та приналежності», — написала вона у соціальних мережах.
Участь у флешмобі взяли також мовний омбудсман Тарас Кремінь, заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко, заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук, акторка Наталія Сумська, ведуча Анжеліка Рудницька.
Організатори цьогорічного і попередніх диктантів не ставили за мету оцінити рівень грамотності учасників. Традиційно відзначають лише переможців, яких не так уже й багато. Так, у 2018 році свої роботи на перевірку надіслали понад 30 тисяч українців.
Із них лише 311 не зробили жодної помилки, а припустилися лише однієї —1 тис. 4 людини. А от у 2019 році лише двоє людей, що надіслали свої листи, впоралися із завданням бездоганно. Які будуть результати тепер, дізнаємося менш ніж за два місяці.