Не впустіть до організму «чужака»: як діяти у разі появи симптомів коронавірусу чи грипу

03.11.2020
Не впустіть до організму «чужака»: як діяти у разі появи симптомів коронавірусу чи грипу

При перших ознаках грипу та застуди залишайтеся вдома — аби не погіршувати власний стан і не заражати інших.

Тимчасове пом’якшення симптомів — ще не одужання

Коли погода за вікном псується, сезон вірусних і застудних недуг ще більше набирає обертів. Говоримо не тільки про глобальну епідемію захворювань на COVID-19, а й загалом «грипозний період», що в холодний осінньо-зимовий період виходить на порядок денний. Кількість звернень до лікарів зі скаргами на головний біль, високу температуру, кашель та біль у горлі в цей час зростає, тож нагадаймо собі кілька важливих правил. 
 
Варто зауважити, що симптоми грипу і гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) подібні. Тож визначити точний діагноз зможе лише лікар. Виявити, який вірус циркулює у крові, зазвичай допомагає лабораторне дослідження, хоча досвідчений фахівець може встановити діагноз і на основі чітких симптомів. Грип від застуди (ГРВІ) найчастіше відрізняється раптовою високою температурою, яку важко збити, сухим кашлем і загальною слабкістю, яка «валить із ніг». Застуда здебільшого теж починається з температури, проте не такої високої. Але легковажити у будь-якому разі не можна: грип небезпечний ускладненнями, з якими не завжди в змозі впоратися медики. Один із таких наслідків — запалення і набряк легень, який може спричинити смерть. Тож украй важливо правильно встановити діагноз і розпочати вчасне лікування. 
 
Як стверджують лікарі, при лікуванні грипу прийнято використовувати дві найголовніші групи препаратів. Перша — медикаменти з доведеною активністю проти вірусу грипу. Тобто ліки, здатні вплинути на вірус, припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг, запобігти розвитку ускладнень. 
 
Друга група — ліки, які пом’якшують симптоми недуги. «Вони не діють на сам вірус грипу, але полегшують стан хворого, усуваючи жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах, — пояснює лікар сімейної медицини Олена Куликова. — Якщо хвороба має легкий перебіг, для повного одужання буває достатньо симптоматичного лікування у домашніх умовах. Та в будь-якому разі застосовувати ці препарати без призначення фахівця не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму».
 
Народні засоби для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму (розтирання спиртом, вживання цибулі з часником чи ехінацеї) неефективні проти грипу, каже лікар. Їх можна використовувати як допоміжні у комплексі з основними препаратами. (Звісно, робити розтирання і накладати зігріваючі компреси при високій температурі неприпустимо). Хворий повинен пам’ятати: тимчасове пом’якшення симптомів, полегшення стану не є ознакою одужання. Пацієнту треба якомога менше контактувати зі здоровими людьми, аж доки симптоми недуги не зникнуть повністю. Оскільки навіть із легкою формою захворювання він залишається заразним у середньому впродовж семи днів.

Знижений імунітет — відкриті «ворота» для вірусу

Лікарі наголошують: щойно у вас з’явилися перші ознаки хвороби, не йдіть на роботу, залишайтеся вдома! Якщо захворіла дитина, не ведіть її до школи чи дитячого садочка, аби не провокувати погіршення стану хворого і не наражати інших на небезпеку.
 
— Застуда, або ГРЗ (гостре респіраторне захворювання), — група захворювань, які спричиняє вірусна інфекція. Дехто вважає, що вірусну недугу провокує грип, а застуда — наслідок переохолодження. Насправді переохолодження є поштовхом, який знижує імунітет, відтак вірусам значно легше проникнути в організм і там розпочати свою «бурхливу діяльність», — пояснює Олена Куликова. — Зрозуміло, що підхопити вірус можна в будь-яку пору року, але стається це все-таки найчастіше в осінньо-зимовий період, коли погода найбільше «підтримує» застуду.
Вірус найчастіше потрапляє в організм через «вхідні ворота» — дихальні шляхи. Щойно непроханий «гість» поселяється в організмі, імунітет починає активно боротися з «чужаком». Відтак розвивається запальний процес, який проявляє себе нежитем, чханням, кашлем чи болем у горлі. Таким чином організм намагається позбутися наслідків вірусної діяльності.
 
Ранкові пробіжки, заняття спортом 
на свіжому повітрі зміцнюють імунітет.
Фото з сайта dw.com.

Висока температура — організм бореться

Коли температура тіла підвищується і нам здається, що ми «горимо», то перше бажання — випити необхідну пігулку від жару. Однак насправді лихоманка, так само, як нежить і чхання, — захисна реакція організму на застуду. «Підвищуючи температуру, організм ніби дає добро на активний спротив недузі, — зауважує Олена Дмитрівна. — Тільки при високій температурі починається активний синтез інтерферону — специфічної речовини, що захищає клітини від вірусу. Тож якщо температура тіла не перевищує 38 градусів за Цельсієм, збивати її не потрібно, інакше тільки нашкодите організму. Вживання жарознижувальних препаратів доцільне лише в разі, якщо позначка на термометрі сягне вище 38—39 градусів». 
 
У боротьбі із застудою важливо знешкодити вірус, зняти запалення і підтримати імунітет. Лікар зазвичай порекомендує певний противірусний, протизапальний препарати й імуномодулятор. У будь-якому разі не призначайте собі лікування самі. 
 
Апетит під час застуди зазвичай зникає. Якщо їсти не хочеться — то й не треба себе змушувати, підтверджує лікар. А ось питний режим — просто необхідний. Лікар радить випивати щодня мінімум вісім склянок рідини. Це може бути чай iз малиною, калиною, липовим цвітом, а також тепле молоко. Адже при застуді в організмі накопичуються токсичні речовини, і саме рідина допоможе швидше від них позбутися, отже — одужати. Не забувайте про необхідність регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання.

Антибіотик тут не допоможе…

Самостійне лікування грипу, як і встановлення собі діагнозів, може серйозно зашкодити здоров’ю, застерігають лікарі. Не можна лікувати гострі вірусні інфекції «за порадою» знайомих, яким допомогло, або за підказкою фармацевта, який пропонує «ліки від усього». Навіть якщо починаєте лікуватися самостійно (до консультації лікаря), пам’ятайте, що грип (як і загалом вірусну інфекцію) не лікують за допомогою:
 
* Антибіотиків. Ці ліки жодним чином не протидіють вірусам, адже їх місія — боротися з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує грип, а лише ускладнює одужання. Антибіотики можна використовувати тільки за рекомендацією лікаря, для лікування таких ускладнень грипу, як бактеріальна пневмонія, бронхіт, гайморит. 
* Гомеопатичних препаратів. Досі немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. В усьому світі їх не рекомендують для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, зокрема й грипу. Використовувати препарати із недоведеною ефективністю за таких умов — недопустиме недбальство щодо свого здоров’я і життя. 
* Імуностимуляторів та імуномодуляторів. Немає жодних науково обґрунтованих доказів ефективності цих засобів проти вірусу грипу. Водночас їх дія під час хвороби може навіть виявитися шкідливою. 
* Народних засобів. Лікування лише народними засобами — неефективне і небезпечне, адже жодні трав’яні відвари, чаї та настоянки самостійно на вірус грипу не діють. Для пом’якшення симптомів грипу, за умов грамотного використання, народні засоби можуть згодитися. Але зловживати ними не варто. 
 

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Не забувайте загартовувати імунітет регулярними прогулянками на свіжому повітрі, максимально використовуйте для цього сонячні дні. Звертайте увагу на харчування — воно має бути збалансоване, багате мікроелементами. Їжте сезонні овочі й фрукти, вживайте полівітаміни. Найкращий захист від грипу — вакцинація. Щеплення активізує імунну систему, відтак організм краще витримає удар вірусу.
 

ДО РЕЧІ

Що робити, аби «застукати» застуду на самому початку й ускладнити їй «діяльність» у нашому організмі? «Щойно ви помітили в себе перші ознаки застуди, — застерігає Олена Куликова, — розпочинайте полоскати горло. Для цього потрібні тепла вода і сіль: на одну склянку води — чайна ложка солі. До розчину можна додати також чайну ложку соди і кілька крапель йоду. Полощіть горло чотири-шість разів на день кілька днів поспіль. Аж доки не відчуєте істотного полегшення».