— Романе Олександровичу, зараз чемпіонати світу з чого тільки не проводяться, — відразу намагаюся засвідчити йому свою недовіру. — Невже у рибальстві тут існує «біла пляма»?
— Біла це пляма чи не біла, але громадська організація IQFA зі Сполучених Штатів Америки займається реєстрацією рибальських рекордів лише протягом останніх двадцяти років. А на початку нинішнього сталася подія, без перебільшень, знаменна. Видану міжнародною асоціацією спортивного рибальства книгу «Світові рекорди рибальства» такою можна вважати без будь-яких застережень. Сюди потрапило відразу 850 представників рибного світу. Лише протягом останніх чотирьох років рибалки Північної Америки та Старого Світу можуть похвалитися понад 470 рекордними уловами, з півсотні досягнень належать підліткам. Хоча тут варто зазначити, що з усіх заявлених справді неперевершеними щорічно визнають відсотків 65-80.
Можна також згадати і про локальніші змагання та реєстрації досягнень. Так, у 90-х роках минулого століття розігрувалося звання «Найвдатніший рибалка-короп'ятник». Неперевершеним тут виявився австрієць Крістіан Балдемайєр. У 1998 році після тривалої боротьби він здолав сазана довжиною 1,15 метра та вагою 37,3 кілограма. Це досягнення не побито дотепер.
Німецький журнал «Fischfand» також проводить конкурси на найбільшу рибу. Зокрема, у 1997 році для участі в ньому було подано 150 заявок. Претенденти на рекордні улови рибалили у німецьких, австрійських, швейцарських водоймах. Щодо видів риб найвищі досягнення фіксувалися у 15 категоріях: найбільший вугор затягнув на 3,5 кілограма, харіус — на 2,1, щука — на 19, сом — на 68,5, окунь — на 3,1 кг тощо.
Найбільшою ж прісноводною рибою вважається виловлений 9 липня 1983 року американським рибалкою-любителем Дж. Паулоттою осетр, який затягнув на 212,28 кг.
— Цікаво знати, чи спроможні українці з такими досягненнями конкурувати?
— Нині є нагода відзначити 20-річчя всесоюзного конкурсу «Рекордні риби», який започаткував популярний московський журнал «Рыболов». Так ось, у ньому двічі перемагав відомий сом'ятник-квочатник (від назви снасті «квок») з Донецька Г. Атанов.
Якщо ж говорити про досягнення, офіційно не підтверджені, то з історії можна почерпнути чимало цікавих свідчень. Зокрема, професор К. Кесслер повідомляє про спійманого у ставку на річці Ірпінь поблизу Києва лина, який «...весь немовби покритий мохом». Його довжина сягала аршина, а вага — 18,5 фунта (7,58 кг).
Про гігантських судаків вагою до 17 кг, про 80-кілограмових лящів, виловлених у гирлах Дніпра, Дону та Кубані, писав популяризатор любительського рибальства Л. Сабанєєв.
Л. Берг у своїй книзі «Риби прісних вод СРСР та суміжних країн», що побачила світ 1949 року, пише про 10-кілограмову білизну. Вона, за його словами, мешкала за нижньою течією Дніпра, а під Кременчуком промисловики й узагалі виловлювали 300-кілограмових сомів. Недарма у давнину цю рибу називали «чортовим конем», вірячи, що на ній об'їжджає свої володіння сам водяник.
Французи двох гігантських сазанів на Дніпрі зловили і ... відпустили
— Вочевидь, і сумніватися не доводиться, що наші рибалки теж не у тім'я биті. Але як реально їм про себе у світовому масштабі можна заявити?
— Для того, щоб заявити про себе офіційно, необхідно виконати цілу низку вимог, що далеко не кожному до снаги. Тим паче донедавна в Україні фіксацією рибальських рекордів ніхто системно й не займався. Тому я й взявся усунути таку прогалину, і ось уже протягом восьми років «лупаю сю скалу». Регулярно веду конкурс рибальських рекордів на сторінках місцевих газет «Зоря» та «Наше місто».
Зрештою, на цілу книгу замахнувся, в якій знайшли своє місце офіційні свідчення — ніяких чуток, пліток чи домислів.
Принагідно вів листування з колегами-рибалками з багатьох країн. І знаєте, англійці, німці, американці ніяк не могли повірити, що в Дніпрі взагалі якась пристойна риба водиться. Куди їй, мовляв, до наших тіляпій та форелей. Довелося вислати пару-трійку фотографій найпоказовіших екземплярів. Після того вони почали наввипередки рватися половити нашу велику рибу. А запеклий рибалка Джон Ешлі й узагалі у своєму листі безапеляційно заявив, що якби він спіймав таку рибу, як дніпропетровець Євген Цимбал (два соми по 94 та 100 кілограмів), то гарантовано «засвітився» б на усіх телеканалах США.
У 1995 році ми організували риболовлю для групи французьких професіоналів на Дніпрі у районі села Військове. І вони протягом чотирьох годин впіймали пару сазанів-гігантів по 12 та 18 кілограмів, сфотографувалися з ними на тлі лагідної хвилі та й відпустили геть.