Як уже писала «УМ», 22 квітня 2020 року стало відомо, що президент України Володимир Зеленський запропонував експрезиденту Грузії та колишньому очільнику Одеської ОДА Міхеїлу Саакашвілі посаду віцепрем’єра з реформ.
Міхеїл Саакашвілі погодився на пропозицію президента підсилити уряд і опікуватися реформами у складі Кабінету Міністрів.
Про перші кроки на посаді колишній очільник Одеської області розповів на засіданні фракції «Слуга народу». Утім, щоб Саакашвілі посів крісло віцепрем’єр-міністра з питань реформ, за це мала проголосувати Верховна Рада.
А єдиної думки у депутатів, навіть з монобільшості, як не було з моменту обнародування рішення президента, так і не склалось після зустрічі із кандидатом на посаду віцепрем’єра.
Україно-грузинському політику не вдалося переконати «слуг», а тому доведеться ще шукати голоси. Зрозуміло, що не інтересами країни керувалась монобільшість, а диригентськими рухами тих олігархічних рук, котрі згортають «своїм» депутатам недоїдки з барських столів.
Напередодні зустрічі з парламентською монобільшістю Михеїл Саакашвілі розповів журналістам: «Президент мені доручив займатися переговорами з МВФ, Україні потрібно більше допомоги, ніж вона отримує, в України повинна бути мета, яка дозволить зберегти національну гідність та інтереси України».
Частина депутатів вважає, що не почули чіткої програми реформаторських дій від Саакашвілі, інші — вірять у його управлінські здібності.
«Активна людина, знає, яким чином рухати процес реформ, вчора ми мали змістовну дискусію. Правильно кажуть, що справжні реформи робить парламент, а не Кабмін», — вважає Давид Арахамія, голова фракції «Слуга народу».
«Наразі чуємо лише набір гасел, що все катастрофа, і ми маємо щось робити. Міхеїл Ніколозович відчуває себе мінімум прем’єр-міністром, це не віцепрем’єр в команді Шмигаля», — сказала народна депутатка від «Слуг народу» Ірина Верещук.
Отже, рішення щодо голосування за потрібне питання ухвалюється, коли є 70% підтримки фракції «Слуга народу». Оскільки зараз такої підтримки СН Саакашвілі не має, тож перед ним постало завдання збирати голоси по інших фракціях.
У фракції «Голос» запевнили — вирішать, чи підтримувати Саакашвілі , лише після зустрічі з ним.
Фракцію «Європейської солідарності» до кадрових перемовин не запрошували. Саме нинішній лідер партії та п’ятий президент України Петро Порошенко свого часу запросив Михеїла Саакашвілі до України, надав громадянство, а згодом позбавив. Петро Порошенко каже, що особисте воліє не переносити у державну площину.
Нагадаємо, що в травні 2019 року президент Володимир Зеленський повернув Михеїлу Саакашвілі громадянство України.
Зрештою, кадрові питання на засіданні Верховної Ради 24 квітня не розглядались. «Слуги народу» не виключають: якщо голоси за Саакашвілі знайдуться, позачергове засідання скличуть уже цього тижня. Дехто передбачив, що затвердження кандидатури Саакашвілі ймовірно буде 28 або 29 квітня.