Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Адханом Гебреєсус оголосив на пресконференції в Женеві 11 березня, що розповсюдження коронавірусної інфекції вже можна характеризувати як пандемію.
«Найближчими днями ми очікуємо зростання заражених та зростання кількості смертей», -— попередив він.
За останні два тижні кількість випадків захворювання на COVID-19 за межами Китаю збільшилась у 13 разів, а кількість постраждалих країн — утричі, зазначив гендиректор ВООЗ. Загальна кількість випадків у 123 країнах досягла 126 тисяч, від хвороби померли 4,6 тисячі людей. Глава ВООЗ також засудив бездіяльність світової спільноти.
«Ми глибоко стурбовані як жахаючою швидкістю поширення вірусу, так і жахаючим рівнем бездіяльності у світі, — зазначив він. — Ми постійно це повторюємо, але скажу ще раз, щоб усі почули: всі країни, абсолютно все світове співтовариство має змінити свої звички в поточному періоді».
При цьому пан Гебреєсус підкреслив, що понад 90% зареєстрованих випадків припадають всього на дві країни. Представники 81 країни досі не заявляли про зараження своїх громадян коронавірусом, а ще у 57 країнах йдеться про менш як десяток випадків захворювань.
Найбільше інфікувань поза межами КНР зафіксовано в Італії — 12 тисяч 462, з них 827 випадків виявилися летальними. В Ірані коронавірусом інфікувалися близько 9 тисяч осіб (354 смерті), у Південній Кореї — 7 тисяч 755 (61), Франції — 2 тисячі 281 (48), Іспанії — 2 тисячі 277 (55), Німеччині — трохи менше двох тисяч (3), Японії — 1 тисяча 335 (17), США — 1 тисяча 281 (38).
Президент Емманюель Макрон заявив, що Франція перебуває «на самому початку епідемії» і закликав французів до «прагматизму» та нагадав, що у 85% випадків нове захворювання перебігає у легкій формі. Канцлерка ФРН Ангела Меркель спрогнозувала, що короновірусом перехворіє більше половини мешканців Німеччини.
Тим часом виконавчий директор ВООЗ Майкл Райан наголосив: слово «пандемія» лише описує ситуацію, але не змінює того, що ми робимо. Як повідомляється на сайті ВООЗ, пандемія — це поширення нового захворювання в світових масштабах.
Влада Італії, де вірус у цей час розповсюджується найбільшими у світі темпами, вже навіть і не намагається його приборкати, а лиш робить спроби сповільнити темпи поширення хвороби.
Наразі на Апенінському півострові вже більше 12,5 тисячі хворих, з яких більше тисячі перебувають у реанімації в тяжкому стані. У зверненні до нації прем’єр-міністр Джузеппе Конте заявив: «Ми зупиняємо країну та всю її економіку. Відкритими залишаться лише продуктові магазини та аптеки. Не варто влаштовувати паніку в супермаркетах, вони працюватимуть».
Президент США Дональд Трамп, відомий провокативними та суперечливими заявами, 6 березня в ефірі телеканала «Фокс Ньюс» поставив під сумнів статистику смертності від коронавірусу, яку навела Всесвітня організація охорони здоров’я, але тепер заспівав іншої.
Він запровадив 30-денну заборону на подорожі з Європи до США. Формально причиною названо зростання кількості заражень коронавірусною інфекцією на європейському континенті.
А фактично це ще один політичний випад у бік нелюбого йому Євросоюзу, бо ситуація із захворюваністю у США ще гірша, ніж у деяких країнах ЄС. Про політичний характер його рішення свідчить і те, що воно не поширюється на відданого союзника Америки — Велику Британію.
Відповідно до постанови Трампа, всім іноземцям, які перебували у шенгенській зоні впродовж останніх 14 днів, забороняється прибувати до США. Заборона виключає американських громадян, а також осіб, котрі мають право на постійне проживання у США, та їхніх найближчих родичів — батьків або опікунів, подружжя та дітей.
Обмеження не стосуються й військовослужбовців збройних сил США, дипломатів, чиновників НАТО та людей, які приїжджають до США на запрошення уряду країни у справі боротьби з коронавірусом.
Постанова Дональда Трампа набуде чинності у п’ятницю, 13 березня, о 13:59. Пасажирів літаків, які прилітають до США до цього часу, допустять на територію країни.
Американський телеканал Сі-Ен-Ен із посиланням на свідчення деяких європейських послів у Вашингтоні повідомляє, що вони не знали про намір Дональда Трампа обмежити подорожі до США з Європи попри те, що перебували у контакті з Білим домом впродовж останніх днів.
Українці мають безвізовий режим з ЄС. Офіційний документ щодо заборони свідчить, що лише ті з них, хто перебував у країнах шенгенської зони протягом останніх 14 днів, не зможуть в’їхати до США. Європейський союз має намір оцінити ситуацію, що склалася у зв’язку зі згаданим оголошенням президента США Дональда Трампа.
Як заявив президент Європейської комісії Шарль Мішель, Європа вживає всіх необхідних заходів для стримування поширення COVID-19, обмеження кількості уражених людей і підтримки досліджень.